Żywopłot – jak założyć, jakich roślin użyć, rodzaje żywopłotów

Żywopłot w ogrodzie pełni wiele funkcji. Przed jego założeniem warto zastanowić się nad tym, jak miałby wyglądać i czemu służyć. Lepiej postawić na żywopłot zimozielony czy nieformowany?

Która tuja na żywopłot będzie najlepsza? Jaki krzew na żywopłoty wybrać? Co należy zrobić, aby stworzyć cudowny żywopłot, którego pozazdrości sąsiad? Czy grab na żywopłot to dobry wybór? Jakie inne rośliny na żywopłot będą odpowiednie?

Żywopłot – co to takiego?

Żywopłot to rośliny posadzone blisko siebie. Zazwyczaj ma za zadanie dzielić przestrzeń na mniejsze części. Może także służyć jako żywe ogrodzenie, dając efekt zielonej ściany. Żywopłoty stosuje się również do podkreślania osi kompozycyjnych, szlaków komunikacyjnych czy ochrony przed wiatrem, hałasem, a nawet zanieczyszczeniami. Żywopłoty mogą być naturalne i formowane, a do ich tworzenia stosuje się zazwyczaj rośliny o zwartym i regularnym pokroju, choć coraz częściej zdarzają się wyjątki.

Z czego najlepiej zrobić żywopłot?

Rośliny na żywopłot warto dobierać w zależności od potrzeb. Żywopłot liściasty będzie na pewno wyglądał inaczej niż iglasty. Będzie on miał także inne właściwości i inaczej trzeba go pielęgnować. Inne gatunki należy wybrać na żywopłot zimozielony, a inne na kolorowy.

Iglaki na żywopłot

Zastosowanie roślin iglastych to dobry sposób na stworzenie zimozielonego żywopłotu. Dużą popularnością cieszy się żywopłot z cisa. Warto postawić na odmiany cisa pośredniego (Taxus × media), takie jak ‘Hicksii’ oraz ‘Hillii’, ze względu na ich silny wzrost oraz wyprostowany pokrój. Te rośliny można bez przeszkód formować, a dodatkowym plusem jest możliwość posadzenia ich w cieniu. Popularnym i tanim rozwiązaniem jest szybko rosnący żywopłot z tui. Na rynku można znaleźć wiele gatunków i odmian, które nadadzą się do sadzenia w formie żywopłotu. Należą do nich: żywotnik zachodni (Thuja occidentalis), zwłaszcza odmiany ‘Brabant’, ‘Columna’ oraz ‘Smaragd’, i żywotnik olbrzymi (Thuja plicata). Na żywopłot sadzić można również jałowiec. Gatunki takie jak jałowiec chiński (Juniperus chinensis), pospolity (Juniperus communis) i skalny (Juniperus scopulorum), a także ich liczne odmiany stworzą żywopłoty iglaste ciekawe również ze względu na kolorystykę. Kolejnym interesującym pomysłem jest żywopłot ze świerku. Do tego celu nadaje się świerk pospolity (Picea abies), zwłaszcza odmiany ‘Cupressina’ oraz ‘Końca’, biały (Picea glauca) i serbski (Picea omorika).

Żywopłot z roślin liściastych

Niektóre drzewa liściaste także będą dobrym materiałem na żywopłot. Dużą popularnością cieszą się żywopłoty z grabu pospolitego (Carpinus betulus), który daje możliwość stworzenia bardzo gęstego i zwartego szpaleru. Dodatkowym atutem przy sadzeniu grabu na żywopłot jest fakt, że jesienią jego liście zmieniają kolor na żółty. Oprócz grabu można także postawić na żywopłot bukowy z buka pospolitego (Fagus sylvatica), warto jednak pamiętać, że ma on specjalne wymagania. Jeśli żywopłot ma być nieco niższy, to do jego zakładania można użyć także berberysów. Świetnym przykładem jest berberys pospolity (Berberis vulgaris), z którego pomocą powstanie żywopłot o luźnym pokroju. Z roślin liściastych można także stworzyć żywopłot zimozielony, który może powstać na przykład z bukszpanów wieczniezielonych (Buxus sempervirens). Bukszpany można formować i nadają się do sadzenia w cieniu, ale, niestety, nie należą one do roślin szybko rosnących, zatem na efekt będzie trzeba trochę poczekać. Do roślin na żywopłot, które rosną szybko, zalicza się ligustr pospolity (Ligustrum vulgare). Jest on rośliną łatwą w uprawie, odporną na suszę, mróz i warunki miejskie. Ligustry można formować i choć nie są zimozielone, to ich liście długo utrzymują się na roślinie, a część z nich może na niej pozostać także przez zimę.

Żywopłot – zabiegi pielęgnacyjne

Najważniejszym zabiegiem przy dbaniu o żywopłot jest jego przycinanie. Cięcie wpływa na intensywny wzrost i przyczynia się do tego, że żywopłot staje się gęsty. Zabieg należy przeprowadzać systematycznie każdego sezonu. Najlepiej zająć się tym wczesną wiosną – w marcu i kwietniu. Wraz z końcem lata, w sierpniu, warto przeprowadzić cięcie ponownie. Nowo posadzony żywopłot wymaga także obfitego podlewania. Kolejny istotny zabieg to nawożenie żywopłotu, najlepiej przy użyciu kompostu lub specjalnie dobranego do rodzaju roślin nawozu.

Sadzenie żywopłotu

Przy zakładaniu żywopłotu ważny jest termin sadzenia, który będzie zależał od rodzaju roślin i tego, czy zakupione zostaną rośliny z odsłoniętym systemem korzeniowym czy w pojemnikach. W drugim przypadku rośliny można sadzić przez cały okres wegetacyjny, czyli od kwietnia do października. Gleba pod rośliny powinna być przekopana, oczyszczona z chwastów i śmieci oraz dodatkowo wzmocniona kompostem. W zależności od gatunku rośliny sadzi się w różnej odległości od siebie. Pomocny przy sadzeniu może być naciągnięty sznurek.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu