Prawo budowlane definiuje zmianę sposobu użytkowania budynku oraz określa zakres związanych z tym formalności. Zgodnie z wytycznymi przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania należy między innymi wypełnić odpowiedni wniosek.
Zmiana sposobu użytkowania budynku gospodarczego na mieszkalny w każdym przypadku wymaga dokonania zgłoszenia takiego zamiaru. Zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest także uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy oraz pozwolenia na budowę.
Zmiana sposobu użytkowania budynku gospodarczego na mieszkalny, mieszkalnego na usługowy czy gospodarczego na usługowy wiążą się z koniecznością dopełnienia odpowiednich formalności. Zgodnie z definicją prawa budowlanego zmiana sposobu użytkowania dotyczy sytuacji, gdy następuje w nim albo jego części podjęcie lub zaniechanie działalności prowadzącej do powstania odmiennych warunków związanych z bezpieczeństwem pożarowym, powodziowym, pracą, zdrowiem, parametrami higieniczno-sanitarnymi lub ochroną środowiska. Zmiana taka ma miejsce także wtedy, gdy ingerencja dotyczy wielkości lub układu obciążeń. Należy pamiętać, że w zapisach prawa budowlanego przed podanymi przykładami znajduje się zwrot „w szczególności”, co oznacza, że każdy przypadek tego typu trzeba traktować indywidualnie. Ogólnie rzecz biorąc, zmiana sposobu użytkowania wymaga poczynienia ustaleń wyjaśniających, czy w danej sytuacji podjęcie lub zaniechanie dotychczasowego sposobu eksploatacji wiąże się ze zmianą wytycznych, którym musi podlegać obiekt. Kwestia ta wiąże się bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa po dokonaniu takiej zmiany.
Zmiana sposobu użytkowania musi być poprzedzona złożeniem wniosku. Do podjęcia tej czynności jest upoważniona jednostka, która ma prawo do dysponowania daną nieruchomością na cele budowlane. W każdym przypadku formalności należy rozpocząć przed przystąpieniem do zmiany sposobu użytkowania. W sytuacji gdy fizyczne odstąpienie od dotychczasowego sposobu eksploatacji budynku lub jego części nastąpi przed oficjalnym zgłoszeniem i odczekaniem wymaganego czasu, zostanie uznane za samowolę budowlaną. Należy pamiętać, że stwierdzenie dopuszczenia się samowoli wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi i koniecznością przejścia procedury legalizacyjnej.
Wniosek o pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania należy złożyć wraz z odpowiednimi załącznikami:
Urzędowe postępowanie dotyczące zmiany sposobu użytkowania budynku lub jego części w pierwszym etapie dotyczy sprawdzenia kompletności złożonych dokumentów. W przypadku braku wymaganych załączników organ wysyła wezwanie do ich uzupełnienia. W wysłanym wezwaniu znajdziemy termin, przed którego upływem trzeba uzupełnić dokumentację. W przypadku gdy zgłaszający nie zadba o dostarczenie wymaganych załączników, po jakimś czasie otrzyma oficjalny sprzeciw wobec złożonego zgłoszenia.
Organ nie dopuszcza do zmiany sposobu użytkowania także w następujących sytuacjach:
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Kielce
firmy budowlane Kraków