Zdrowe ściany przede wszystkim

 

Polski rynek budowlany stał się w ostatnich latach liderem wzrostu w Europie. Firmy remontowo-budowlane rozwijają się w zawrotnym tempie, oferując nabywcom liczne technologie materiałów, które różnią się od siebie parametrami, ceną i właściwościami. Budowa domu to inwestycja pochłaniająca czas i pieniądze, jednak nie musi być przytłaczająca. Znajdź architekta, który nie tylko zaprojektuje budynek, ale doradzi przy wyborze materiałów oraz dopasuje rozwiązania projektowe do twoich oczekiwań i potrzeb.

Niewątpliwie najważniejszym elementem każdego budynku są ściany, od których zależy trwałość oraz bezpieczeństwo całej konstrukcji. Wybierając gotowy dom, należy więc sprawdzić z jakich materiałów zostały one wykonane oraz jakie mają właściwości – w końcu jest to taka część domu, której nawet w trakcie generalnego remontu nie da się wymienić.

Budowa domu nie musi być trudna. Wystarczy wiedzieć, na jakie czynniki zwracać uwagę, aby nowe miejsce zamieszkania było komfortowe i funkcjonalne. Wiadomo, że najbliższe otoczenie ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Badania wskazują, że część dolegliwości, takich jak bóle głowy, wszelkie objawy alergiczne, choroby płuc, a nawet zaburzenia koncentracji mogą być skutkiem oddziaływania materiałów budowlanych na organizm człowieka. Istnieje nawet taki termin jak SBS (z ang. sick building syndrome, czyli syndrom chorego budynku), który określa wszelkie nieprzyjemne objawy związane z negatywnym wpływem pierwiastków zawartych w tworzywach na zdrowie i samopoczucie.

Jakie są więc najważniejsze aspekty „zdrowej” ściany?

Ciepło

Ściany od zawsze pełniły funkcję przede wszystkim termiczną – jesienią i zimą mają zabezpieczać wnętrze przed ucieczką ciepła, natomiast latem powinny chronić przed przegrzaniem. Jak więc sprawdzić, czy ściana rzeczywiście spełnia swoją rolę? Izolacyjność termiczną określa się za pomocą współczynnika przenikania ciepła U, który powinien wynosić 0,23 W/(m2K), od 2021 normy jeszcze się zaostrzą. Jeżeli wartość U jest większa oznacza to, że norma termiczna nie została spełniona – im mniejszy współczynnik, tym lepiej.

Przepuszczalność powietrza

Podczas gdy całą uwagę skupia się na izolacyjności cieplnej ścian, całkowicie pomija się kwestię jej przepuszczalności. Ściana, tak jak skóra, powinna oddychać, aby filtrować powietrze, pozbywając się szkodliwych drobnoustrojów i wilgoci. Do tej pory standardem były ściany warstwowe, które „upychano” styropianem bądź wełną mineralną, co utrudniało przenikanie powietrza i wilgoci. Pomimo, że nowoczesne budownictwo pozwala na instalację wentylacji mechanicznej, to za ideał uznaje się budynek, którego jednowarstwowe ściany oddychają samodzielnie. Współczynnik oporu dyfuzyjnego to parametr, który wskazuje na stopień przepuszczalności ściany. I tak jak w przypadku izolacji termicznej – im mniejsza wartość, tym lepiej. Dla przykładu podajemy najpopularniejsze materiały, z których wykonuje się przegrody zewnętrzne i ich wskaźniki:

Cegła μ=7

Drewno sosnowe μ=12

Beton komórkowy  μ= od 5 do 10

Natomiast wartość oporu dyfuzyjnego styropianu μ to aż 60!

Niska promieniotwórczość

Promieniowanie to naturalne zjawisko pochodzące z naturalnych pierwiastków radioaktywnych znajdujących się w glebie, powietrzu, wodzie. W dużych dawkach może stanowić zagrożenie dla zdrowia, jednak w takiej ilości, w jakiej występuje w przyrodzie, stwarza wręcz korzyści dla ekosystemu.

Ze względu na swój skład, materiały budowlane charakteryzują się naturalną radioaktywnością, która może być niebezpieczna, jeśli przekroczy dozwolone wartości. W budownictwie przyjęto dwa wskaźniki, które informują o zawartości niebezpiecznych pierwiastków. Są nimi: f1 i f2. Dla przykładu, współczynnik betonu komórkowego, który wykonany jest z naturalnych surowców, nie przekracza wartości 0,2, jest to jedna z najniższych wartości na rynku materiałów budowlanych.

Jeśli zależy ci więc na zdrowym domu, znajdź firmę budowlaną, która posiada odpowiednie zaplecze i dostęp do wysokiej klasy materiałów. Domy tanie w budowie mogą być zarówno bezpieczne, funkcjonalne, jak i estetyczne. Przy dzisiejszym stanie techniki możliwości są nieograniczone – wystarczy wiedzieć, na jakie aspekty zwracać uwagę.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Białystok

  • firmy budowlane Bydgoszcz

  • firmy budowlane Częstochowa

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu