Zabudowa okna w kuchni - praktyczne rozwiązania

Funkcjonalna kuchnia to taka, w której możemy się wygodnie przemieszczać, przygotowywać potrawy, a wszystkie produkty i narzędzia mają swoje miejsce. Dla wielu osób duży problem stanowi aranżacja przestrzeni wokół okna. Przestrzeń pod nim i wokół niego wcale nie musi być pusta i niewykorzystana. Jak zaplanować i zaaranżować przestrzeń wokół okna ? Na co zwracać uwagę podczas projektowania zabudowy kuchennej? To tylko niektóre pytania, na które poznają państwo odpowiedź w dzisiejszym artykule.

 

 

Nie takie okno straszne jak się wydaje.

Zanim zabierzemy się do projektowania, warto wcześniej przeanalizować i dokładnie z wymiarować nasza kuchnie. Ze względu na fakt, że w przestrzeni kuchennej liczy się funkcjonalność i jakość wykończenia, dla wielu osób okno kuchenne niepotrzebnie kojarzy się z ograniczeniami. Wbrew pozorom okno kuchenne pomaga w aranżacji. Pełni zarówno funkcje doświetlająca, jak i wspomaga wentylację.

Na rynku budowlanym możemy spotkać kilka typów okien. Mogą one być zależnie od naszych potrzeb bardziej lub mniej praktyczne. Optymalnym rozwiązaniem są okna uchylono otwierane. Zależnie od potrzeb można je otwierać lub tylko uchylać. Dogodnym rozwiązaniem w kuchni są również okna przesuwne.

Znając już podstawowe cechy i rodzaje okien, przejdźmy do kształtowania przestrzeni wokół nich.

 

Zabudowa niska

Jedna z możliwości zabudowy przestrzeni wokół okna stanowi zabudowa niska. Jednym z rozwiązań jest usytuowanie bezpośrednio pod nim miejsc siedzących. Może to być No skrzynia ze schowkiem lub stół z krzesłami. To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się, gdy nasze okno usytuowane jest nisko, na wysokości max. 85-90 cm od podłogi.

Jeśli nasze okno znajduje się na wysokości ponad 90-95 cm, śmiało możemy zdecydować się na wypełnienie przestrzeni pod nim standardowymi szafkami kuchennymi, jak w przypadku ściany bez okna.

 

Strefa zmywania

Kolejnym rozwiązaniem, które możemy zastosować w kuchni, jest umieszczenie strefy zmywalnej pod oknem, dając szansę na wyeksponowanie pięknego zlewu. W przypadku gdy zdecydujemy się na to równoważenie, musimy być ostrożni przy wyborze baterii. Nie może ona kolidować z wygodnym otwieraniem okna. Na szczęście na polskim rynku mam dostępnych wiele rozwiązań tj. Baterie składane, wysuwane, niskie, specjalnie do tego celu zaprojektowane. W przypadku zabudowy pod oknem musimy mieć na względzie fakt, że nie należy w tym miejscu lokalizować płyty gazowej i indukcyjnej.

 

Zabudowa wysoka

Okno w kuchni to nie przeszkoda do zawieszenia szafek górnych. Zabudowę możemy wykonać z jednej lub dwóch stron, w zależności od naszych potrzeb i wymiarów kuchni. Jeśli zdecydujemy się na dwustronną zabudowę, warto od góry połączyć szafki listwa lub jeśli jest taka możliwość dodatkowymi szafkami, nad oknem. Zobaczmy teraz nowoczesne i praktyczne rozwiązania aranżacji kuchni.

 

norsu interiors, norsuHOME Kitchen, 2243143

 

norsu interiors, norsuHOME Kitchen, 2243141

 

Smithers of Stamford, Luxury Wheel Kitchen Trolley Home Bar Furniture Drinks Storage, 1865270

 

DelightFULL, Blue and Yellow Project with Midcentury Lamps, 1940087

 

DelightFULL, KitchenPerfect Space in Black and White with Deco Lamp

 

Meir Australia Pty Ltd, Square Matte Black Kitchen Mixer, 1788127

 

Meir Australia Pty Ltd, Pull Out Matte Black Kitchen Mixer, 1788120

 

Covet House, Kitchen Sophisticated and Colourful Ambiance, 1744581

 

JennoliART, Custom Printed Tiles For KitchenJPG, 1729011

 

Essential Home, Luxury Mid Century Hotel Summer Holiday , 3675113

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Katowice

  • firmy budowlane Kielce

  • firmy budowlane Kraków

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu