Wybór materiałów do budowy domu to decyzja, którą należy podjąć już na etapie wykonywania projektu. Jest to bardzo ważna kwestia, która wpływa na kompatybilność i optymalność przyjętych rozwiązań na etapie wykonawstwa oraz późniejszego użytkowania budynku.
Budownictwo energooszczędne polega na projektowaniu i wznoszeniu obiektów z materiałów, które wpływają na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Projekt domu energooszczędnego musi zapewniać współgranie wszystkich przyjętych technologii, a wykonawstwo wymaga bardzo dużej precyzji i staranności. Jedną z podstawowych kwestii związanych ze wzniesieniem takiego budynku jest dobranie odpowiednich materiałów do budowy ścian zewnętrznych i ich ocieplenia.
Energooszczędność jest parametrem, który zależy od wielu czynników – między innymi od kształtu budynku, lokalizacji i grupowania pomieszczeń pod względem ich funkcjonalności, usytuowania w odniesieniu do warunków terenowych, orientacji względem stron świata, rodzaju przegród zewnętrznych, sposobu ogrzewania oraz systemu wymiany powietrza. W odniesieniu do ścian zewnętrznych największe znaczenie ma materiał użyty do ich budowy oraz ocieplenia.
Domy energooszczędne najczęściej są wznoszone w technologii tradycyjnej, czyli murowanej. Do wykonania ścian zewnętrznych można użyć w zasadzie dowolnego materiału murowego. Warunkiem jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących budowy oraz systemu ocieplenia. Dobór właściwej grubości przegrody zewnętrznej, na którą składa się grubość materiału murowego i izolacyjnego, zapewni odpowiednio niską wartość współczynnika przenikania ciepła. Im jest on mniejszy, tym ściana ma lepsze parametry izolacyjności termicznej, co oznacza, że mniej ciepła ucieka z budynku.
Wśród drobnowymiarowych elementów murowych, z których najczęściej wznosi się przegrody zewnętrzne, można wskazać:
Domy energooszczędne można wznosić także w technologii kanadyjskiej jako budynki szkieletowe. W takim przypadku elementy konstrukcyjne obiektu, w tym ściany zewnętrzne, są wykonywane z drewna. Pomiędzy profilami drewnianymi umieszcza się materiał termoizolacyjny.
Do ocieplania przegród zewnętrznych w budynkach jednorodzinnych najczęściej stosuje się:
Do głównych zalet budownictwa energooszczędnego należą niskie koszty związane z ogrzewaniem obiektu oraz jego eksploatacją, co sprawia, że takie domy są bardzo ekonomiczne. Ponadto charakteryzują się wysokim komfortem cieplnym oraz przyjaznym mikroklimatem we wnętrzach. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię jest formą ochrony środowiska oraz redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie wartość rynkowa takich domów rośnie.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Katowice
firmy budowlane Kielce