Zobacz listę sprawdzonych wykonawców domu. Kontakty do firm budowlanych z Twojego regionu z terminami na 2023/2024 - w jednym miejscu. Katalog zawiera 4001+ firm.
3 stycznia 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 17 września 2021 roku o zmianie ustawy Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Najważniejsze zmiany dotyczą zakresu ustalenia warunków zabudowy. Jeśli zatem jesteś na etapie planowania budowy – koniecznie zapoznaj się z tym wpisem! Dowiesz się z niego:
Od 3 stycznia 2022 roku wniosek o wydanie warunków zabudowy możesz złożyć w standardowej formie papierowej lub elektronicznej. Do obu wniosków masz możliwość dodania najważniejszego załącznika, czyli mapy.
Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy zdecydowanie zmienił się od 3.01.2022 r.
Wcześniej poszczególne gminy samodzielnie tworzyły wzór wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy. Obecnie istnieje tylko jeden, ogólnie przyjęty urzędowy wzór wniosku, możliwy do złożenia poprzez ePUAP. Został ujęty na drodze Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy.
To, co powinien zawierać wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy, wskazuje Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Niektórzy błędnie sądzą, że wniosek o warunki zabudowy powinien wypełnić każdy, kto planuje budowę. W rzeczywistości, o decyzję o warunkach zabudowy powinieneś wystąpić wtedy, gdy:
Co istotne, o warunki zabudowy możesz wystąpić nawet wtedy, gdy dopiero zastanawiasz się nad konkretną działką czy budynkiem. Wiąże się to z faktem, że wniosek może wypełnić i złożyć nie tylko właściciel nieruchomości, ale każda osoba.
Wzór obecnie obowiązującego wniosku o warunki zabudowy obejmuje aż 11 stron (4 załączniki) i dotyczy decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzji o warunkach zabudowy.
Wniosek o warunki zabudowy 2022 r. został skonstruowany w bardzo przejrzysty sposób. Mimo że jest dość obszerny, jego wypełnienie nie powinno zająć wiele czasu.
Wniosek obejmuje następujące informacje (kolejno):
Wniosek kończy się datą i podpisem wnioskodawcy/jego pełnomocnika.
Jeszcze przed złożeniem wniosku o warunki zabudowy, należy wykonać kilka czynności:
Mapa zasadnicza obejmuje cały teren objęty wnioskiem o warunki zabudowy i co najmniej teren o promieniu trzech szerokości działki. Mapa zasadnicza występuje w skali 1:500 lub 1:1000 i uzyskuje się ją w starostwie powiatowym.
Do wniosku o warunki zabudowy 2022 r. należy dołączyć kilka dokumentów. Część z nich jest zawsze obligatoryjna, natomiast pozostałe - uzależnione od spełnienia konkretnych kryteriów.
Dokumenty do złożenia wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy:
Oprócz tego konieczne może być dostarczenie dodatkowych dokumentów, jeżeli będzie to uzasadnione prawnie.
Zacznijmy od tego, że aby złożyć wniosek o warunki zabudowy drogą elektroniczną, trzeba mieć profil zaufany, potwierdzający Twoją tożsamość.
Gdy już sobie go założysz, oprócz danych, które są niezbędne do wypełnienia wniosku oraz dokumentów, które załącza się do wniosku, potrzebujesz dodatkowo tylko login i hasło do profilu zaufanego, a także telefon komórkowy lub dane do alternatywnego sposobu logowania się z użyciem profilu zaufanego.
Istnieje kilka przesłanek, które - spełnione łącznie - gwarantują wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Są one wymienione w art. 61 ust. 1 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:
O warunki zabudowy można wystąpić w dowolnym momencie - nie ma co do tego żadnych ograniczeń.
Warto jednak pamiętać, iż decyzja o warunkach zabudowy jest niezbędna do otrzymania pozwolenia na budowę albo zgłoszenia.
Decyzja o warunkach zabudowy jest wydawana przez organ wykonawczy gminy (wójta/burmistrza/prezydenta miasta) po otrzymaniu uzgodnień bądź decyzji, które są wymagane na mocy przepisów odrębnych.
W przypadku wniosków o warunki zabudowy na obszarach zamkniętych, decyzję wydaje wojewoda.
Terminy wydania decyzji o warunkach zabudowy różnią się w zależności od rodzaju budowanej inwestycji:
Upływ terminu liczy się zawsze od daty złożenia wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
W sytuacji, gdy wniosek okaże się być niekompletny, bieg terminu i tak rozpoczyna się z dniem jego złożenia i biegnie do momentu sporządzenia wezwania do uzupełnienia braków. W takim przypadku od terminu odlicza się jedynie okres między wezwaniem do uzupełnienia wniosku a dokonaniem tej czynności.
Gdy termin na wydanie decyzji o warunkach zabudowy zostanie przekroczony, istnieje możliwość uruchomienia postępowania o nałożenie kary. Warto jednak wspomnieć, że nawet jeżeli wojewoda nałoży karę (500 zł za każdy dzień opóźnienia), kwota ta zasili budżet państwa.
Jeżeli jesteś właścicielem lub użytkownikiem wieczystym wnioskowanego terenu, złożenie wniosku jest całkowicie nieodpłatne.
W pozostałych przypadkach złożenie wniosku o warunki zabudowy wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty w wysokości 598 zł.
Warunki zabudowy i pozwolenie na budowę to zupełnie różne dokumenty. Mimo że oba mogą być konieczne do inicjacji inwestycji budowlanej, są one wymagane w innych sytuacjach.
Najprościej rzecz ujmując - gdy budowa domu jednorodzinnego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, trzeba zacząć od sprawdzenia, czy działka została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak - MPZP stanowi podstawę do wydania pozwolenia na budowę.
Jeżeli natomiast działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, najpierw trzeba złożyć wniosek o warunki zabudowy, a dopiero potem - pozwolenie na budowę. Jest to związane z tym, że organ administracji publicznej musi sprawdzić, czy projekt budowlany jest zgodny z decyzją o warunkach zabudowy.
Jeżeli chodzi o warunki zabudowy dla domów poniżej 70 m2, najważniejszą zmianą jest to, że decyzja o warunkach zabudowy jest wydawana drogą postępowania uproszczonego. Innymi słowy - termin wydania decyzji jest krótszy niż w przypadku innych obiektów i wynosi jedynie 21 dni.
Dodatkowo:
Sprawdź, czy to wiesz!