Jeśli pokrętło od kaloryfera przekręcone jest na maksimum, a temperatura w mieszkaniu nadal nie jest zadowalająca, warto zastanowić się nad wymianą okien. Nieszczelność okien może spowodować znaczne obniżenie temperatury w pomieszczeniach i nawet 30% utraty ciepła. Konsekwencją są niepotrzebnie wysokie rachunki za ogrzewanie.
Wiele osób obawia się wymiany okien ze względu na spodziewany ogrom prac, brak wiedzy oraz wysokie koszty. Z drugiej strony, nieszczelność okien obniża komfort życia domowników oraz przyczynia się do nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń, a co za tym idzie – powoduje ogromne straty energii. Warto zapoznać się z kosztami okien na rynku oraz porównać je z kosztami ogrzewania domu. Może się okazać, że inwestycja w nowe okna stanie się zaskakująco opłacalna.
Najtańszym rozwiązaniem na rynku są białe okna PCV. Dwuskrzydłowe okno o wymiarach 150 × 150 cm kupimy za mniej niż 1000 zł. Okna drewniane mogą kosztować nawet dwa razy więcej, ale ich uśrednione ceny rynkowe to około 1000–1400 zł. Ostateczna cena zależy od renomy producenta, a także parametrów okna, koloru czy rodzaju drewna. Najdroższym rozwiązaniem jest zakup okien aluminiowych oraz drewniano-aluminiowych.
Cenę okien może podnosić zamówienie specjalne, na przykład szyby antywłamaniowe. Za okno wyposażone w taką szybę trzeba zapłacić nawet 350 zł/m². Mieszkając przy ruchliwej ulicy, można zdecydować się na wysokie parametry izolacyjności akustycznej, które mogą kosztować dodatkowe 750 zł/m². Dodatkowo do kosztów wybranych okien dochodzi usługa montażowa. Najniższe ceny na rynku zaczynają się od 20 zł/mb, a najwyższe to 26 zł/mb. Obróbka otworów okiennych z materiałem to koszt około 80 zł/mb.
Ważnym krokiem przed wymianą okien dachowych jest sprawdzenie stanu konstrukcji dachu. Warto upewnić się, czy w miejscu okna nie należy naprawić lub wymienić elementów konstrukcyjnych, izolacji bądź deskowania. Jeśli konieczny okaże się remont, najlepiej odłożyć wymianę okien dachowych na później. Po sprawdzeniu lub ewentualnych naprawach należy zaopatrzyć się w kołnierz uszczelniający, a także materiały izolacyjne. W doborze odpowiednich materiałów i we wszystkich pracach powinniśmy zdać się na pomoc specjalisty.
Na ogół producenci nie wskazują przeciwwskazań do montażu okien zimą. Teoretycznie okna PCV można montować nawet przy temperaturze –5℃. Może jednak wystąpić problem z pianką montażową, nawet zimową, która jest przeznaczona do –10℃. Choć powinna ona być odpowiednia nawet w niskich temperaturach, to jednak należy pamiętać, iż mimo gwarancji producentów pianki nie będzie ona działać w pełni poprawnie. Innym przeciwwskazaniem do montażu okien zimą jest fakt, że okna PCV przy dużych mrozach stają się kruche, co grozi pęknięciem w czasie transportu, rozładunku czy montażu. Jeśli chodzi o okna drewniane, to w ogóle nie powinny one być montowane przy minusowych temperaturach. Wymianę takich okien należy zaplanować na czas wyższych temperatur, najlepiej na wiosnę. Odradza się jednak przeprowadzanie takich prac w czasie, kiedy występuje duża wilgoć – może ona wniknąć w drewno, w wyniku czego okna mogą się odkształcić.
Po latach eksploatacji okna w mieszkaniu stają się nieszczelne, powodując wzrost kosztów ogrzewania, i konieczna może być wymiana okien w bloku. Przez ostatnie lata producenci zdecydowanie poprawili parametry okien dostępnych na rynku, warto więc w nie zainwestować.
W przypadku wymiany okien w mieszkaniu w bloku należy mieć na uwadze fakt, że wielkość, kształt i kolor okien są określone w projekcie budynku wielorodzinnego, dlatego nie należy nic zmieniać pod tym względem. Zmiana wielkości lub kształtu okien jest ingerencją w konstrukcję budynku, a to wymaga zgłoszenia prac budowlanych lub uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto, taka zmiana w budynku może zmienić wygląd elewacji, a to naraża inwestora na konsekwencje ze strony właściciela bądź zarządcy budynku – mogą oni zażądać przywrócenia pierwotnego wyglądu oraz układu okien.
Wymiana okien plastikowych na drewniane bądź odwrotnie nie powinna stanowić problemu. Inaczej natomiast wygląda sprawa koloru. Po stronie elewacji kolor okien musi zostać taki sam jak w oryginalnych oknach. Jeżeli życzeniem lokatorów mieszkania jest zmiana koloru po stronie wewnętrznej, jest możliwość zamówienia okien z jednym kolorem po stronie elewacji i innym od strony mieszkania. Pozwala to zachować spójność wystroju osiedla bądź bloku, a w mieszkaniu dopasować okna do nowego wystroju wnętrza.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Katowice
firmy budowlane Kielce
firmy budowlane Kraków