Wszystko co musisz wiedzieć o poddaszu użytkowym.

Domy z poddaszem użytkowym z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Stare domy zazwyczaj nie posiadają poddaszy użytkowych, zazwyczaj są to tylko nieocieplone strychy, które w takiej formie nie nadają się do zamieszkania. Jak prawidłowo zagospodarować poddasze użytkowe? Jak zaaranżować i wyremontować strych, aby nadać mu funkcji mieszkalnych? Jakie normy musimy wziąć pod uwagę?

Co to jest poddasze?

Najprościej mówiąc poddaszem, możemy nazwać przestrzeń znajdującą się między najwyższym stropem domu a dachem. Na jego powierzchnię i kształt ma bezpośredni wpływ konstrukcja więźby dachowej oraz wysokość ścianki kolankowej.

Poddaszem nieużytkowym nazywamy poziom budynku znajdujący się nad najwyższym stropem, które nie może zostać zaaranżowanie do powierzchni mieszkalnych. Takie poddasze nie wymaga oświetlenia, ocieplenia, czy wykończenia. Według polskiego prawa, poddasze nieużytkowe nie stanowi kondygnacji i nie wpływa na zwiększenie podatku od nieruchomości.

Czym jest poddasze użytkowe?

Poddasze użytkowe to przestrzeń, w której znajdują się pomieszczenia przystosowane do przebywania ludzi m.in. sypialnie, salon, gabinet. Poddasze użytkowe musi spełniać normy określone pomieszczeniom mieszkalnym i wliczane jest do powierzchni użytkowej domu.

Jeśli chcemy, aby w naszym domu powstało poddasze użytkowe, musimy spełnić kilka wymagań.

1. Jednym z najważniejszych jest dobrze wykonany, stabilny strop, który utrzyma ciężar ścian działowych, ocieplenia oraz mebli i wyposażenia.

2. Musimy pamiętać również, że pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt muszą mieć średnią wysokość minimum 2,2 m, jeśli planujemy wykorzystywać przestrzeń mniej niż 4 godziny dziennie, wysokość ta może zostać zmniejszona do 1,9 m.

3. Według prawa budowlanego pomieszczenia mieszkalne powinny być również odpowiednio doświetlone.

4. Według obowiązujących norm okna powinny zajmować minimum 1/8 powierzchni podłóg w danym pomieszczeniu.

Adaptacja poddasza nieużytkowego na użytkowe.

Jeśli zdecydujemy się na adaptację strychu na pomieszczenia mieszkalne, musimy pamiętać o kilku kluczowych aspektach.

  • Pierwszą z nich jest sprawdzenie konstrukcji dachu, nie może być zawilgocona ani uszkodzona przez szkodniki, jeśli któreś z elementów są osłabione, musimy je wcześniej wymienić.
  • Kolejnym krokiem jest montaż ocieplenia, prawidłowe zaizolowanie przed wilgocią oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji.
  • Podczas adaptacji poddasza musimy szczególną uwagę zwrócić na obciążenie stropu, które po zagospodarowaniu pomieszczeń mieszkalnych będzie zdecydowanie większe. Do tego celu warto zatrudnić konstruktora, który zadecyduje czy konieczne będzie wzmocnienie stropu.
  • Adaptacja poddasza nieużytkowego na pokoje mieszkalne wymaga pozwolenia z urzędu gminy.
  • Musimy pamiętać, też, że poddasze użytkowe po przekształceniu będzie stanowić kondygnację domu i należy za niego zapłacić podatek, adekwatny do jego powierzchni.

 

Potrzebujesz ekipy budowlanej, która pomoże zrealizować Twoje projekty? Wyszukaj ją bez wychodzenia z domu >>> Przejdź do wyszukiwarki firm budowlanych<<<

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Olsztyn

  • firmy budowlane Poznań

  • firmy budowlane Radom

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu