Jeśli dopiero zaczynasz zgłębiać temat budowy domu i nie wiesz, czym jest zbrojenie, zobacz pytania i odpowiedzi przygotowane przez specjalistę - inżyniera budowy.
Beton i stal są materiałami, które się idealnie uzupełniają. Kiedy beton sam w sobie jest materiałem wytrzymałym na czynniki zewnętrzne, dobrze radzi sobie ze ściskaniem, to jednak odpada w przedbiegach jeśli chodzi o rozciąganie.
Zbrojenie natomiast idealnie uzupełnia te mankamenty betonu. Przez połączenie tych dwóch materiałów, powstaje nam kompozyt - żelbet, w którym beton przenosi ściskanie, a stal rozciąganie. Oprócz tego zbrojenie zwiększa nośność elementów ściskanych i ogranicza zarysowania.
Przede wszystkim sprawdź, co masz w zestawieniu stali zbrojeniowej, umieszczonym w projekcie. Znajdziesz tam informacje nie tylko o ilości i średnicach, ale też dotyczące klasy i gatunki stali. Pamiętaj, by zamawiać materiał u sprawdzonego dostawcy, sprawdź ceny na rynku i nie rzucaj się na zbyt tani materiał. Cena za metr będzie zależna od wielkości średnicy.
Opisując właściwości stali zbrojeniowej, posługujemy się dwoma parametrami klasa i gatunek stali. Klasa opisuje trwałość materiału, czyli jej wytrzymałość mechaniczną oraz plastyczność, czyli zdolność do wygięcia i powrót do jej pierwotnego położenia.
*Użebrowanie pręta wpływa na jej zdolność przyczepności do betonu.
Gatunek stali zbrojeniowej opisuje nam z jakiego stopu została wykonane zbrojenie, jaki jest jego stopień uspokojenie oraz stanowi informację, czy daną stal można spawać. Choć opis gatunku stali może się wydać chaotyczny, to znając podstawowe zapisy, jesteśmy wstanie sprawdzić, co kupujemy.
Poniżej podstawowe wyjaśnienie niektórych oznaczeń:
- X – stal nieuspokojona;
- S – stal przeznaczona na konstrukcje spawane;
- St – stal konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia;
- 0-7 – określają zawartość węgla w konkretnym stopie stali.
Przeglądając projekt, można zauważyć dwa podstawowe typy zbrojenia w konstrukcji:
Połączenie prętów na zakład to jedno z powszechniejszych metod uciąglenia zbrojenia. To odcinek na jaki dwa pręty powinny zachodzić na siebie, tak by zapewnione było przekazywanie sił pomiędzy łączonymi prętami.
W nowej normie pojawiają się wzory do wyliczenia tego zakładu, ale ze względu na ich dość wysoki poziom skomplikowania, posłużmy się odniesieniem do starej normy. Przy prętach żebrowanym podstawowa długość zakładu to 40 średnic*.
*Uważaj, by nie łączyć wszystkich średnic w tym samym miejscu. Na miejsca łączenia nie wybieraj odcinków, gdzie występują duże naprężenia, np. na środku belki.
Pręty zbrojenia można łączyć w szkielet zbrojeniowy albo w warsztacie zbrojarskim lub od razu w deskowaniu.
Pierwsza opcja to tzw. prefabrykacja zbrojenia. Producent, na zamówienie klienta, dostarcza na budowę trwale zespoloną konstrukcję zbrojeniową. Przyspiesza to proces budowania, ale nie oszukujmy się też jest droższe (kwestia kalkulacji, czy lepiej wydać więcej na ekipę, czy na materiał i transport).
Druga opcja to tradycyjne łączenie zbrojenia za pomocą zakładów i drutu wiązałkowego.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Olsztyn
firmy budowlane Poznań
firmy budowlane Radom