Chociaż węgarki to jedne z najważniejszych elementów konstrukcyjnych okien, to tak naprawdę mało kto wie, co kryje się pod tą skomplikowaną nazwą. Do czego służą i jakie jest ich zadanie? O tym dowiesz się, czytając ten artykuł.
Węgarki wywodzą się ze starego budownictwa, ale ich użyteczność sprawia, że stosowane są po dziś dzień.
W przeszłości węgarki budowane były z cegieł, ale obecnie coraz częściej stosuje się specjalne materiały izolacyjne lub styropian. Ważne jest, aby były one odpowiednio wzmocnione i zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.
Pamiętaj jednak, że ich stosowanie zależy głównie od projektu Twojego domu. Niektóre współczesne systemy konstrukcyjne nie przewidują węgarków, ponieważ ich rolę pełnią pozostałe elementy ściany. W szczególności dotyczy to ścian budowanych metodą dwuwarstwową.
Jak już wspomnieliśmy, jedną z ich podstawowych ról jest wzmocnienie całej konstrukcji okna. Prawidłowo wykonany węgarek zwiększy wytrzymałość mechaniczną, zabezpieczając okiennicę od zewnątrz.
Oprócz tego węgarki zapewniają także dodatkową izolację termiczną okien. Dzięki nim można w łatwy sposób zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować mostki termiczne w okolicach okiennic. Pozwoli to uzyskać lepszą termoizolację całego domu, co bezpośrednio przełoży się na mniejsze rachunki za ogrzewanie.
Węgarek zmniejszy też powierzchnię, na którą oddziałują czynniki atmosferyczne. Pozwoli to zminimalizować zacinanie deszczu i śniegu o szybę, chroniąc jednocześnie przed podwiewaniem wiatru.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Katowice
firmy budowlane Kielce
firmy budowlane Kraków