Tynki zewnętrzne to podstawa wykończenia elewacji, ale także bardzo ważny czynnik, wpływający na ostateczny efekt wizualny każdego budynku. Niesamowite efekty możemy uzyskać, stosując np. tynk mozaikowy zewnętrzny lub inne specjalne zewnętrzne tynki dekoracyjne.
Wyróżniamy wiele rodzajów tynków zewnętrznych. Popularne są m.in. tynki strukturalne zewnętrzne. Stosując je, w prosty sposób jesteśmy w stanie uzyskać wizualny efekt „baranka” lub „kornika”. Zdecydowanie najdroższym i najlepszym tynkiem są tynki zewnętrzne silikonowe. Dla atrakcyjnego wyglądu domu możemy wybrać także tynk zewnętrzny mineralny lub tynk żywiczny.
Wykańczanie elewacji zewnętrznej domu to jeden z najważniejszych finalnych elementów budowy, do którego wykorzystywane są najczęściej tynki zewnętrzne. Kolory i możliwe wzory tynków dekoracyjnych zewnętrznych („baranek”, „kornik”) sprawiają, że doskonale nadają się do tych projektów, które duży nacisk kładą na estetykę. W takim przypadku doskonałym wyborem będzie także tynk mozaikowy zewnętrzny lub inny specjalny tynk dekoracyjny.
Wszystkie tynki mają mniejsze lub większe właściwości termoizolacyjne oraz dźwiękoszczelne. Niektóre są też paroprzepuszczalne i hydrofobowe. Stając przed ważnym problemem, jaki tynk zewnętrzny wybrać, warto na wstępie poznać różnice między konkretnymi rodzajami tynków zewnętrznych. Dla upewnienia się, że wybrany tynk cechuje się danymi właściwościami, zawsze należy dokładnie czytać informacje podane przez producenta na opakowaniu.
Tynki zewnętrzne można podzielić według kilku kryteriów. Pierwszym jest wielowarstwowość elewacji. Niektóre tynki należy kłaść dwuwarstwowo lub trójwarstwowo, inne zaś wymagają tylko jednej warstwy (nazywamy je tynkami cienkowarstwowymi).
Ze względu na zastosowanie można mówić o tynkach podkładowych (najczęściej cementowo-wapiennych i cementowych, jednak nie gipsowych ze względu na ich wysoką higroskopijność) i tynkach elewacyjnych. Do drugiej grupy można zaliczyć wiele rodzajów tynków zewnętrznych w zależności od zastosowanego przez producenta składu. Popularnym rozwiązaniem są tynki cementowo-wapienne zewnętrzne, które charakteryzują się większą wytrzymałością i wysokim stopniem paroprzepuszczalności względem tynków gipsowych.
Inną grupę stanowią tynki strukturalne, które od tradycyjnych tynków różnią się gęstością i fakturą. Dzieje się tak, gdyż często są to tynki ziarniste, zawierające dodatki minerałów, np. kruszyw marmuru. Dzięki temu tynki strukturalne zewnętrzne doskonale nadają się do tworzenia elewacji w popularnych wzorach „baranka” lub „kornika”. Uzyskanie konkretnego wzoru zależeć będzie od sposobu nałożenia tynku. Aby otrzymać efekt „baranka” (faktura ściany imituje baranią wełnę), należy wykonywać koliste ruchy pacą tynkarską w jednym kierunku. Efekt „kornika” (losowe bruzdy, przerwy w tynku) uzyskamy w sposób podobny – należy jednak wykonywać ruchy w różnych kierunkach. Efekt zależy głównie od umiejętności tynkarza, jednakże tynki strukturalne zewnętrzne nie należą do tynków trudnych w nakładaniu.
Istnieje także bardzo wiele rodzajów tynków dekoracyjnych zewnętrznych, których skład został zmieniony względem tradycyjnych tynków lub wzbogacony o dodatkowe składniki mineralne. Do najpopularniejszych tynków ozdobnych zewnętrznych zaliczamy:
Nakładanie tynków nie należy do trudnych zadań, jednak jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na naukę, warto zdecydować się na zatrudnienie profesjonalisty. Tynk możemy nakładać na dwa sposoby: ręcznie lub maszynowo. Współcześnie tynki maszynowe zewnętrzne nie różnią się zbyt od innych gotowych mieszanek. Maszynowy sposób nakładania oznacza konieczność wykorzystania specjalnego agregatu tynkarskiego. Czasami możemy spotkać się także z określeniem tynku natryskowego zewnętrznego, które jest używane synonimiczne względem tynku maszynowego. Również jest to tynk przeznaczony do nakładania agregatem, a nie pacą tynkarską.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Bydgoszcz
firmy budowlane Częstochowa