Tynk cienkowarstwowy to masa do wykańczania powierzchni, która może być stosowana na powierzchniach zlokalizowanych wewnątrz budynków, a także na elewacjach. W przeciwieństwie do tynków tradycyjnych tynki cienkowarstwowe charakteryzują się prostotą wykonania.
Masy tynkarskie przeznaczone do wykonywania powłok cienkowarstwowych są dostępne w szerokiej gamie kolorów i faktur. Tynki cienkowarstwowe dzielą się na rodzaje ze względu na rodzaj użytego w nich spoiwa. Produkt tego typu może być nakładany w sposób ręczny lub natryskowy.
Tynki cienkowarstwowe to masy stosowane jako warstwy wykończeniowe głównie na ścianach zewnętrznych ocieplanych według systemu ETICS (tynk cienkowarstwowy na siatce). Produkty tego typu można stosować także na powierzchniach pokrytych tynkami tradycyjnymi, na ścianach jednowarstwowych, a także w pomieszczeniach znajdujących się wewnątrz budynków. Tynk cienkowarstwowy może być nakładany w sposób ręczny lub mechaniczny (natryskowy).
Poszczególne rodzaje tynków cienkowarstwowych różnią się przede wszystkim typem użytego w nich spoiwa. Należy jednak pamiętać, że nawet produkty z tym samym materiałem łączącym, ale wytworzone przez innych producentów, charakteryzują się różnymi proporcjami poszczególnych składników, co wpływa na ich ostateczne parametry i kolor. Wśród podstawowych rodzajów tynków cienkowarstwowych można wymienić:
Tynki cienkowarstwowe mogą być nakładane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dobierając rodzaj masy tynkarskiej, należy brać pod uwagę nie tylko jej walory estetyczne, ale przede wszystkim typ powierzchni, na którą ma być nałożona (rodzaj ocieplenia) oraz warunki eksploatacyjne mające wpływ na odporność i trwałość powłoki tynkarskiej. Poszczególne rodzaje tynków cienkowarstwowych różnią się ceną, natomiast różnica wynikająca z ich składu nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. W związku z tym przyjęło się, że we wnętrzach o charakterze mieszkalnym stosuje się tynki akrylowe bądź mineralne. Z kolei elewacje budynków w zależności od lokalizacji (ich ekspozycji na określone czynniki) pokrywa się odpowiednio dobranym tynkiem, który zapewni ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Droższe tynki i bardziej odporne na zawilgocenie (silikatowe i silikonowe) wykonuje się także w obiektach, w których panują warunki wymagające dodatkowego zabezpieczenia powierzchni wewnętrznych przed nadmierną wilgocią i substancjami o działaniu chemicznym (np. na pływalniach).
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Poznań
firmy budowlane Radom
firmy budowlane Rybnik