Tynk zewnętrzny baranek jest tynkiem dekoracyjnym służącym najczęściej do wykańczania powierzchni elewacji. Prawidłowe ułożenie tynku mineralnego zapewnia wysokie walory estetyczne oraz łatwość pielęgnacji.
Tynk mineralny baranek nie sprawia trudności wykonawczych. Uzyskanie zamierzonego efektu wizualnego na danej powierzchni wymaga dobrania masy o odpowiedniej wielkości ziaren kruszywa oraz odpowiedniego nałożenia produktu.
Tynk mineralny baranek jest tynkiem cienkowarstwowym, który najczęściej służy do wykonywania wierzchniej warstwy dekoracyjnej na ocieplonych elewacjach. Masa tynkarska tego typu może być stosowana również do wykańczania ścian o budowie jednowarstwowej, a także przegród wewnętrznych (tynk baranek wewnętrzny). Wśród najważniejszych właściwości tego rodzaju tynku należy wskazać jego przepuszczalność, która zapewnia ścianom możliwość wymiany powietrza.
Podstawą do samodzielnego wykonania zaprawy strukturalnej jest mieszanka mineralna baranek oferowana przez producentów w formie sypkiej mieszaniny o zasadowym odczynie chroniącym późniejszą warstwę wykończeniową przed rozwojem mikroorganizmów. Każdy rodzaj tynku mineralnego jest odporny na działanie wysokich i niskich temperatur, promieniowania słonecznego oraz uszkodzenia typu mechanicznego. Proszek tynkarski przed rozpoczęciem prac należy rozrobić z wodą w sposób ręczny lub mechaniczny. Masy tynkarskie można nabyć również w formie gotowej do użycia (w wiadrach).
Nakładanie każdego rodzaju tynku cienkowarstwowego na danej powierzchni powinno być wykonywane przy odpowiednich i jednakowych warunkach pogodowych (temperaturze i wilgotności). Duża ilość wilgoci w powietrzu oraz wahania temperatur mogą w dużym stopniu determinować ostateczny efekt wizualny oraz wpływać na trwałość powłoki. Intensywne opady deszczu mogą powodować spłynięcie zaprawy tynkarskiej, a utrzymujący się stale wysoki poziom wilgotności często skutkuje zmianą stopnia stężenia barwnika w masie, co wiąże się z powstawaniem wybarwień. Zbyt ciepłe i suche powietrze powoduje z kolei wzrost tempa wysychania wody z zaprawy, przez co spoiwo w niej zawarte nie jest w stanie prawidłowo związać, a na powłoce pojawiają się rysy. Zalecany przedział temperatur, w których można przeprowadzać prace tynkarskie, to 5‒20℃.
Ważną kwestią podczas zacierania tynku jest kierunek wykonywania ruchów, który ma wpływ na efekt wizualny związany z padaniem i odbiciem promieni świetlnych od powierzchni. Masa tynkarska nakładana w tym samym czasie, ale zacierana w przeciwnych kierunkach, po związaniu będzie różniła się odcieniem.
Podczas nakładania tynku strukturalnego baranek bardzo istotny jest sposób aplikowania masy, ponieważ warunkuje on poprawne i estetyczne wykonanie warstwy wykończeniowej. Poprawna obróbka tynku baranek powinna polegać na wykonywaniu okrężnych ruchów w jedną stronę (np. zgodnie z kierunkiem obrotu wskazówek zegara). Należy pamiętać, że na ostateczny efekt wizualny duży wpływ ma wielkość ziaren zaprawy. Jeśli zadaniem tynku jest przykrycie istniejących nierówności, zaleca się, aby wielkość ziaren wynosiła około 3 mm. Mniejsze ziarna zapewnią z kolei większą jednorodność struktury.
Należy pamiętać, że efekt baranka na elewacji można osiągnąć nie tylko z użyciem tynków mineralnych. Tynki cienkowarstwowe można wykonywać również z zastosowaniem innych rodzajów zapraw (od rodzaju tynku jest uzależniona jego cena za m2 pokrytej powierzchni):
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Radom
firmy budowlane Rybnik
firmy budowlane Rzeszów