Trawa z rolki jest coraz bardziej popularna. I nic dziwnego, gdyż dzięki temu praktycznie z dnia na dzień można zmienić oblicze ogrodu. Ile kosztuje trawa z rolki? Czy warto się na nią zdecydować?
Jak położyć trawę z rolki? Jak wygląda przygotowanie podłoża pod trawnik z rolki? Co trzeba wiedzieć na temat układania i pielęgnacji trawnika z rolki?
Trawa z rolki to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na uzyskaniu zielonego trawnika w bardzo krótkim czasie. Choć założenie trawnika z rolki jest na pewno znacznie droższe niż tradycyjnego, to jednak jest wiele zalet wynikających z zastosowania takiego rozwiązania. Taki trawnik z rolki zazwyczaj wygląda o wiele lepiej i jest bardziej trwały. Jest tak, gdyż trawa z rolki jest produkowana na specjalnych farmach, gdzie nad jej powstaniem czuwają specjaliści. Ponadto trawnik z rolki powstaje na specjalnym podłożu ze starannie wyselekcjonowanych nasion traw. Zapewnia to zdrowie i intensywny kolor źdźbeł. Dodatkowym atutem jest fakt, że na trawie z rolki nie znajdzie się chwastów, mchów czy zanieczyszczeń. Trawnik z rolki jest przygotowywany przez co najmniej rok, zanim trafi do klienta. Po tym czasie specjalne maszyny zbierają go z podłoża i zwijają w rolki. Trawa z rolki to dobre rozwiązanie zwłaszcza przy urządzaniu zieleni wokół różnych instytucji czy miejsc publicznych. Procedura zakładania trwa zaledwie kilka godzin i po tym czasie można już cieszyć się widokiem zielonej trawy.
Dużym minusem przy zakładaniu trawnika z rolki jest na pewno jego cena. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest to spora oszczędność czasu i energii, jakie trzeba by włożyć w tradycyjne zakładanie trawnika, począwszy od pielenia i przygotowania gleby przez dodatkowe nasiona na dosiewy. Przy zakładaniu tradycyjnego trawnika potrzeba około 12 tygodni, by uzyskać efekt, więc jeśli ten czas można skrócić do kilku godzin, to jest to bardzo duża różnica. Prawdziwa trawa w rolkach może kosztować od 5 do 12 złotych za metr kwadratowy.
Przy dokonywaniu zakupu trawy z rolki koniecznie trzeba sprawdzić, w jakim jest ona stanie. Czy darń wygląda zdrowo i czy nie ma na niej chwastów, czy pasy się nie rozrywają i czy warstwa ziemi na tę samą grubość i czy jest ona wilgotna. Warto zadbać o profesjonalny transport. Jeśli trawnik nie będzie od razu po zakupie rozkładany, to należy przechowywać rolki z trawą w zacienionym miejscu, zwilżając je wodą, ale nie dłużej niż przez 48 godzin. Koniecznie należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża pod trawę z rolki. Najlepiej, by było ono lekko wilgotne, próchniczne i przepuszczalne. Optymalne pH gleby pod trawnik z rolki to około 5,5 do 6,5. Teren musi być wyrównany, a kamienie, chwasty i inne zanieczyszczenia uprzątnięte.
Przed przystąpieniem do zakładania trawnika z rolki glebę należy zruszyć grabiami na około 2-3 centymetry. Pasma darni w wyznaczonym miejscu należy układać precyzyjnie jeden obok drugiego. Zaleca się, by robić to w taki sam sposób, w jaki układa się kolejne cegły na murze. Należy zacząć od położenia trawnika w miejscu, w którym trawnik jest najdłuższy. Kolejne pasy trawy należy układać, zaczynając od połowy pasa sąsiedniego. Poszczególne pasy należy przycisnąć do podłoża. Pasma przy krawędziach trawnika będą narażone na przesychanie, więc powinny zostać obsypane ziemią. Kiedy darń będzie rozłożona, należy ubić ją wałem. Przez około tydzień trawnik z rolki trzeba obficie podlewać, a następnie zraszać, by był on zawsze wilgotny. Przez pierwsze 2-3 tygodnie po takim trawniku nie należy chodzić, po tym czasie można to robić i wówczas jest także dobry moment na pierwsze koszenie trawnika z rolki.
Pielęgnacja trawy z rolki to nie lada wyzwanie, ale można mu podołać. O trawnik z rolki trzeba dbać w podobny sposób jak o tradycyjny. Nie ma w tym przypadku żadnej taryfy ulgowej. W okresie od marca do listopada należy taki trawnik kosić średnio raz w tygodniu. Istotnym aspektem pielęgnacji takiego trawnika jest także nawożenie, które przeprowadza się około 3-4 razy do roku. Rodzaj i skład takiego nawozu jest dobierany do pory roku oraz sposobu użytkowania trawnika. Podlewanie najlepiej przeprowadzać 1 lub 2 razy w tygodniu pamiętając, by było ono dość obfite i przeprowadzane rano, a nie wieczorem. Dzięki temu trawnika nie zaatakują choroby grzybowe. Na pewno nie należy oszczędzać na podlewaniu trawy latem. Wiosną i na jesieni trzeba przeprowadzić zabieg wertykulacji, a raz w roku aerację.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Kraków
firmy budowlane Olsztyn