Tapetowanie ścian – zrób to sam!

Tapetowanie ścian jest na tyle nieskomplikowaną czynnością, że z powodzeniem można wykonać je samodzielnie. Wystarczy zakupić wybraną tapetę i po kilku godzinach pracy ściany mogą wyglądać jak nowe. Podstawowa wiedza na temat tapetowania i trochę cierpliwości sprawi, że wykonana praca będzie estetyczna i trwała.

Tapetowanie wymaga wcześniejszego przygotowania, na które składa się zgromadzenie kilku niezbędnych przyrządów, przygotowanie powierzchni do gruntowania oraz do samego tapetowania. Z pomocą tapety można w prosty sposób odmienić wystrój wnętrza. Podążając za poniższymi radami, można to osiągnąć w zaledwie kilka godzin.

Tapetowanie – krok po kroku

Tapetowanie ścian należy zacząć od ich zmierzenia, aby tapety wystarczyło na każdy kawałek ściany w pomieszczeniu. Do pomiarów przyda się metrówka. Po pierwsze, mierzymy długość i szerokość ściany – mnożąc przez siebie dwie wartości, otrzymujemy powierzchnię ściany w metrach kwadratowych. Rozmiar tapety w opakowaniu podany jest w metrach bieżących, ale znajdziemy tam również informację o wydajności tapety, tzn. na jaką powierzchnię ściany (w m2) wystarczy opakowanie tapety. Można również poprosić o pomoc pracowników sklepu, w którym kupujemy tapetę – znając wysokość i szerokość ścian w pomieszczeniu, które ma być tapetowane, obliczą oni, ile opakowań tapety będziemy potrzebować.

Jeżeli będziemy tapetować wszystkie ściany w pomieszczeniu, trzeba wziąć pod uwagę długość i szerokość pomieszczenia. Suma dwóch szerokości i dwóch szerokości da nam całkowitą długość ścian w pomieszczeniu. Aby obliczyć, ile pasów tapety będziemy potrzebować, całkowitą długość ścian dzielimy przez szerokość rolki wybranej tapety. Na wypadek poprawek warto pomyśleć o zakupie zapasowej ilości.

Przy tapetowaniu ścian przydatnymi narzędziami są: szeroki pędzel do kleju, wiadro, gumowy wałek do dociskania tapety, nóż monterski (jeśli tapeta nie jest pocięta), drabina i ściereczka do usuwania nadmiaru kleju.

Jak przygotować ścianę do tapetowania?

Przygotowanie ściany do tapetowania wymaga odkręcenia wszystkich gniazdek i włączników elektrycznych. Tapeta dobrze trzyma się na suchym i czystym podłożu, tak więc warto odkurzyć ściany przed rozpoczęciem prac. W przypadku, kiedy na ścianach są już tapety i chcemy je zastąpić nowymi, do usuwania starych tapet przydatny będzie specjalny płyn, który należy rozrobić według proporcji na opakowaniu i spryskać ściany – mokra tapeta powinna z łatwością odejść od ściany.

Gruntowanie ścian przed tapetowaniem

Gruntowanie ścian przed tapetowaniem pozwala na przygotowanie idealnej powierzchni pod klej, na którym trzymać będzie się tapeta. Czy gruntowanie jest konieczne? Ta czynność spełnia to samo zadanie, co gruntowanie przed malowaniem farbą: zabezpiecza ścianę przed wilgocią, wyrównuje nierówności i sprawia, że klej dobrze się rozprowadza po całej powierzchni ściany. Pozwoli to uniknąć odklejenia się tapet w przyszłości.

Gruntowanie ścian pod tapety przeprowadza się za pomocą specjalnego preparatu do tapet. Wcześniej należy wyrównać wszelkie nierówności przy pomocy masy szpachlowej. Po wyschnięciu ściany szlifujemy jej powierzchnię za pomocą papieru ściernego, a następnie przeprowadzamy gruntowanie.

Tapetowanie – porady

❏ Tapetowanie ścian

Są dwie metody nakładania tapety na ściany. Pierwsza to tradycyjne smarowanie tapety i nałożenie jej na ścianę. Druga to nałożenie tapety na ścianę, która została uprzednio posmarowana klejem. Przy wyborze sposobu klejenia powinniśmy kierować się wskazówkami producenta, które znajdziemy na opakowaniu.

❏ Tapetowanie narożników ścian

Naklejany w narożniku pas tapety powinien zachodzić na sąsiednią ścianę na kilka centymetrów. Drugi pas tapety nakleja się po przeciwnej stronie narożnika. Po przyłożeniu metalowej przykładnicy należy przeciąć oba pasy i pozbyć się odciętych skrawków tapety.

❏ Tapetowanie sufitu

Tapetowanie sufitu pokoju jest bardziej skomplikowane. Najpierw należy wyznaczyć linie, wzdłuż których będą przyklejane pasy. Tapetowanie należy rozpocząć od rogu pomieszczenia. Pasy tapety najkorzystniej jest rozmieszczać pod kątem prostym do ściany – ich styki będą się wtedy najmniej rzucały w oczy. Aby praca była wygodniejsza, najlepiej układać tapetę z drugą osobą – jedna rozwija pas, a druga go wygładza.

Ile kosztuje tapetowanie?

Rozważając skorzystanie z pomocy profesjonalistów, warto dowiedzieć się, ile kosztuje tapetowanie. Większość wykonawców nie przedstawia sztywnego cennika usług tapeciarskich – stawka za usługę zwykle jest ustalana indywidualnie z klientem.

Koszt tapetowania będzie uzależniony od rodzaju tapety. Im droższa i trudniejsza do naklejenia tapeta, tym wyższy koszt montażu. Pierwszym krokiem tapetowania jest mycie ścian i sufitów usługa taka kosztuje 7–9,5 zł za m2. Jeżeli decydujemy się na zmianę starej tapety, do kosztów należy doliczyć dodatkowo usuwanie starych powłok, co kosztuje 6–7 zł / m2. Naprawa ubytków w ścianach kosztuje ok. 10 zł / m2, a gruntowanie ścian 3–5 zł / m2. Tapetowanie ścian w zależności od trudności ułożenia wzoru i rodzaju tapety, kosztuje 16–30 zł za m2. Cena zależy od lokalizacji usługi i poziomu trudności układania tapety.

Decydując się na położenie tapety na własną rękę, jedyny koszt, jaki poniesiemy, to zakup tapety i ewentualnie narzędzi. Tapetowanie ścian nie jest takie trudne, na jakie wygląda, wystarczą chęci i odrobina cierpliwości!

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Białystok

  • firmy budowlane Bydgoszcz

  • firmy budowlane Częstochowa

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu