Suchy beton krok po kroku - proporcje, ceny, rodzaje zapraw, wykonanie, zastosowanie

Suchy beton stosuje się do stablizacji i wyrównania podłoża. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:

  1. Co to jest suchy beton?
  2. Gdzie stosuje się suchy beton?
  3. Jak wyrabia się suchy beton?
  4. Przykładowa recptura na suchy beton
  5. Jak pielęgnować suchy beton?
  6. Cena suchego betonu
  7. O czym warto pamiętać stosując suchy beton?

Co to jest suchy beton?

Suchy beton jest zaprawą betonową, która w porównaniu do tradycyjnej mieszanki wymaga mniej wody. Reszta składników, czyli: cement, kruszywo, piasek i domieszki, pozostają bez zmian. Ze względu na niski współczynnik wodno-cementowy (w/c =0,5), konsystencja tej zaprawy jest sucha i stąd jej nazwa. 

Gdzie stosuje się suchy beton?

Najważniejszym zadaniem suchego betonu jest stabilizacja i wyrównanie podłoża, sprawdza też się jako warstwa podkładowa. Stosuje się go tam, gdzie będzie miał kontakt z gruntem, ponieważ zaprawa częściowo pobiera wodę do wiązania właśnie z otaczającej ziemi. Wykorzystuje się go m.in. na fundamenty, pod obrzeża i krawężniki, pod kostkę brukową, na podjazdy, pod podsadzki czy do budowy dróg. 
Suchy beton powinien być wybierany do elementów niewymagających wysokiej wytrzymałości. Najczęściej spotykane klasy tego betonu to B7.5, B10, B15, czy B20.  

Jak wyrabia się suchy beton?

Tak jak przy produkcji tradycyjnej mieszanki, niezbędne jest zachowanie proporcji poszczególnych surowców. Suchy beton można wykonać samemu, ale wymaga to pewnej wprawy. Wszystkie potrzebne informacje powinny się znajdować na opakowaniu cementu. Ważne by stosować się precyzyjnie do zaleceń producenta (szczególnie jeśli chodzi o ilość dodawanej wody).  

Przykładowy receptura na suchy beton klasy B10/ 1m3

Cement

190 kg

Woda

140 dm3

Żwir

1200 kg

Piasek

840 kg

 

Beton może być wyrabiany w tradycyjnej betoniarce (wymaga to jednak wprawy, by rozpoznać moment idealnej konsystencji), ale w przypadku jej braku, wystarczy zwykła taczka i mieszanie ręczne.  Kiedy brak nam wiedzy i doświadczenia, zawsze można  zamówić beton towarowy z węzła. 

Jak pielęgnować suchy beton?

Po ułożeniu mieszanki, ważne, by nie zapomnieć o jego zagęszczeniu. Czynność na wpływa na ostateczne parametry budulca, czyli wytrzymałość i twardość. Zagęszczając beton suchy (polecany jest wibrator powierzchniowy i wgłębny) pozbywamy się pęcherzyków powietrza i zwiększamy jego gęstość i jednorodność, co poprawia jego właściwości. 
Twardniejący beton sam pobiera wodę z gruntu, ale na powierzchni powinniśmy zraszać go wodną mgiełką. 

Cena suchego betonu

Przy zamawianiu gotowej mieszanki węzeł może zażądać ok. 190 zł za beton klasy B7.5 i ok. 230 zł za beton klasy B20. Dodatkowo liczony jest transport mieszanki na budowę. Na ostateczną cenę wpłynie też całkowita ilość zamówionej mieszanki i lokalizacji placu budowy.

W sklepach budowlanych, możemy  spotkać gotowe mieszanki (do których wystarczy dodać tylko wodę) w workach 25 kg, gdzie cena za 1kg waha się od 0,4 do 0,6 zł.

O czym warto pamiętać?

Suchy beton jest ciężej urabialny, często kusi by dodać do niego więcej wody. Miejmy jednak na uwadze, że każda ilość wody ponad zaleceniem producenta, obniża wytrzymałość budowanego elementu i powoduje, że beton staję się bardziej kruchy. 

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Rybnik

  • firmy budowlane Rzeszów

  • firmy budowlane Szczecin

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu