Sucha zabudowa polega na stosowaniu lekkich technologii budowlanych. W ramach tego systemu można wykonać ściany działowe, sufity podwieszane, suche podłogi, a nawet elewacje budynków.
Sucha zabudowa jest alternatywą dla technologii mokrych, które wymagają użycia wody zarobowej. Wśród zalet tego systemu należy wymienić redukcję prac brudzących, ekologiczność rozwiązania oraz większą swobodę w kształtowaniu przestrzeni. Co więcej, konstrukcje wzniesione w systemie suchej zabudowy wywierają na podłoże znacznie mniejszy nacisk niż elementy wybudowane w technologii tradycyjnej.
System suchej zabudowy jest zbiorem metod budowlanych, które nie wiążą się z koniecznością użycia wody zarobowej (niezbędnego składnika do związania tradycyjnych materiałów budowlanych – zaczynów, zapraw, betonu). Wykonywanie części budynku z wykorzystaniem typowych elementów budowlano-wykończeniowych często wiąże się z dużymi kosztami, pracochłonnością, a przy tym jest kłopotliwe. Zastosowanie systemu suchej zabudowy polega natomiast na użyciu lekkich materiałów, których łączenie jest bardzo proste i pozwala na swobodne kształtowanie przestrzeni. W ramach suchej zabudowy można wykonać wiele elementów budynku znajdujących się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu:
Do wykonywania suchej zabudowy konieczne jest użycie odpowiednich płyt. Wszystkie elementy płytowe stosowane do tego systemu charakteryzują się lekkością, a jednocześnie znacznymi wymiarami (co przyspiesza pracę). Dodatkowo ich obróbka i montaż nie sprawiają żadnych trudności i mogą być wykonywane za pomocą urządzeń ręcznych. Suche zabudowy wykonuje się z następujących elementów okładzinowych:
Technologia suchej zabudowy jest możliwa do wykorzystania nie tylko w pomieszczeniach o niskim poziomie wilgotności (suchych). Wiele typów przedstawionych płyt o zmodyfikowanym składzie może być stosowane również we wnętrzach „mokrych” – łazienkach, kuchniach, pralniach.
Suche zabudowy posiadają wiele zalet. Wśród najważniejszych należy wymienić znaczną swobodę i elastyczność w podziale i aranżacji przestrzeni. Ten aspekt w szczególności dotyczy lekkich ścian działowych wykonywanych w ramach systemu suchej zabudowy. Tego rodzaju przegrody można w bardzo szybki sposób wznieść, a także równie łatwo zburzyć. Sucha zabudowa wnętrz charakteryzuje się również wysokimi parametrami izolacyjności akustycznej, ponieważ pomiędzy elementami rusztu nośnego układa się materiał tłumiący dźwięki. Pod konstrukcją sufitu wykonanego z lekkich płyt z łatwością można ukryć przewody instalacyjne. W każdym przypadku zastosowanie suchej zabudowy znacznie przyspiesza tempo prac w porównaniu do elementów wzniesionych w technologii tradycyjnej.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: