Studnia abisynka - budowa, zasada działania, koszt wykonania

Firmy budowlane - komu zlecić budowę domu?

Zobacz listę sprawdzonych wykonawców domu. Kontakty do firm budowlanych z Twojego regionu z terminami na 2022/2023 - w jednym miejscu. Katalog zawiera 4001+ firm.

 • śląskie
 • kujawsko-pomorskie
 • lubelskie
 • lubuskie
 • łódzkie
 • małopolskie
 • mazowieckie
 • opolskie
 • podkarpackie
 • podlaskie
 • pomorskie
 • śląskie
 • świętokrzyskie
 • warmińsko-mazurskie
 • wielkopolskie
 • zachodniopomorskie
Więcej miast i firm >>

Studnia abisyńska (abisynka) - budowa i przeznaczenie

Studnia abisyńska, potocznie zwana abisynką, to rodzaj studni rurowej, która służy do wydobywania wody znajdującej się na głębokości ok. 5-8 m (taka głębokość studni związana jest z ograniczeniami działania pompy ssącej wynikającymi z praw fizyki). To rozwiązanie stosuje się wyłącznie wtedy, gdy wiadomo, że warstwa wodonośna zalega stosunkowo płytko poniżej poziomu gruntu. Studnia abisynka może być wbijana lub wkręcana, a jej podstawowym elementem są rury zakończone stożkowym ostrzem (rura wbijana) bądź świdrem (rura wkręcana), łączone za pomocą muf. Powyżej ostrza znajduje się filtr i rura ssawna. Należy pamiętać, aby filtr umieszczony był na tyle głęboko, by nie zasysać powietrza nawet przy niskim poziomie wody. Charakterystyczną cechą studni abisyńskiej jest ręczna pompa (tzw. pompa kolumienkowa) zamontowana ponad powierzchnią terenu, która może być jednocześnie atrakcyjnym elementem ogrodowej architektury. Woda z takiej studni coraz częściej pobierana jest jednak za pomocą pompy elektrycznej - samozasysającej.

Abisynka dobrze sprawdzi się jako dodatkowe ujęcie wody na działce lub podczas budowy. Nie służy natomiast do zaopatrywania domu w wodę z uwagi na to, że pozwala na ujmowanie wody zaskórnej lub gruntowej, które nie nadają się do spożycia. Dodatkową wadą studni abisyńskiej jest jej niewielka wydajność, która z reguły nie przekracza 3,5 m3/h.

Wbijanie czy wiercenie abisynki? Metody wykonania studni abisyńskiej

Aby zrealizować studnię abisyńską metodą wierconą, należy wykonać odwiert za pomocą filtra lub rury osłonowej zakończonej ostrzem. Bezpieczniej jest wykonać wiercenie za pomocą rury osłonowej, dzięki czemu uchronimy się przed uszkodzeniem filtra. Jeśli po kilku próbach wybierania piasku nie dochodzi do zagłębiania świdra oznacza to, że osiągnięto poziom warstwy wodonośnej. Wówczas świder wybierający zastępuje się filtrem rurowym z orurowaniem. Aby poznać głębokość osadzenia filtra, należy zmierzyć odległość od poziomu wody w otworze do poziomu terenu i zaznaczyć tę wartość na orurowaniu filtru rurowego, uwzględniając dodatkowy zapas podczas suchych miesięcy.

Do wkręcenia abisynki można wykorzystać duży uchwyt do gwintowników, klucz hydrauliczny rurhak lub tzw. żabę hydrauliczną.

Drugim sposobem jest wbicie rury za pomocą baby ręcznej, kafara lub trójnogu z młotem, który opadając - wbija ją w grunt. Przy czym trzeba pamiętać o zabezpieczeniu górnego końca rury drewnianym jarzmem, ściągniętym za pomocą śrub.

Budowa studni abisyńskiej - formalności i pozwolenie

Aby wykonać studnię do 30 m głębokości i wydajności do 5m3/dobę wymagane jest zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych w odpowiednim dla danej gminy wydziale budownictwa i architektury. Do takiego zgłoszenia należy dołączyć rysunki określające usytuowanie studni oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Gmina może zażądać także innych dokumentów, dlatego warto zasięgnąć informacji na ten temat we właściwym urzędzie.

Ile kosztuje abisynka?

Średni koszt wykonania abisynki przez fachowca wynosi ok. 70-80 zł za metr głębokości. W cenę zazwyczaj wliczone są już wszystkie elementy montażowe tj. filtr, rura i zawór zwrotny. Całkowity koszt studni abisyńskiej zależy też od sposobu poboru wody. Ręczną pompę ogrodową można kupić za mniej niż 200 zł, a pompę z zestawem (podstawa pompy, wąż ssący i niezbędne przyłącza) za ok. 500 zł. Koszt pompy elektrycznej to ok. 200-400 zł. Przy zakupie pompy elektrycznej, należy pamiętać także o koszcie zużycia energii i uwzględnieniu tego w comiesięcznych rachunkach.

Studnia abisyńska - czy można zrobić ją samodzielnie?

Teoretycznie, posiadając odpowiedni sprzęt i podstawową wiedzę na temat wykonania abisynki, możliwe jest wykonanie jej samodzielnie. W praktyce jednak książkowe warunki terenowe zdarzają się dość rzadko. W przypadku trudnych warunków hydrogeologicznych (i nie tylko) nieocenione jest doradztwo eksperta. Jeżeli więc nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w wykonywaniu studni abisyńskich, najlepiej zostawić to fachowcom.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu