Staw kąpielowy – jak go zbudować, co warto wiedzieć?

Stawy kąpielowe to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają czegoś pomiędzy oczkiem wodnym a basenem. Jak zbudować staw kąpielowy? Czemu zawdzięczają one swoją rosnącą popularność?

Wiele osób zamiast basenu decyduje się na staw kąpielowy w ogrodzie. Przed przystąpieniem do jego budowy warto dowiedzieć się, jakie są koszty jego tworzenia oraz eksploatacji. Czym jest staw kąpielowy? Co warto o nim wiedzieć?

Staw kąpielowy – co to takiego?

Stawy kąpielowe nazywane są także ekobasenami. Od tradycyjnych basenów różnią się przede wszystkim bardziej naturalnym wyglądem. Dodatkowym atutem urządzenia stawu kąpielowego jest fakt, że do utrzymania czystości w tym zbiorniku nie trzeba używać chemicznych środków. Staw kąpielowy wygląda o wiele lepiej niż tradycyjny i ponadto jego utrzymanie jest mniej szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Pełni on dwie funkcje – basenu i oczka wodnego. Specjalnie dobrana roślinność i naturalne filtry oraz specjalna struktura stawu pozwalają na utrzymanie go w czystości, a także na stworzenie zbiornika wodnego spójnego pod względem wizualnym z otoczeniem i krajobrazem.

Budowa stawu kąpielowego krok po kroku

Budowa stawu kąpielowego różni się od budowy basenu czy tradycyjnego oczka wodnego. Przede wszystkim staw kąpielowy dzieli się na dwie części: rekreacyjną, która służy do kąpieli, oraz regeneracyjną, przeznaczoną dla roślin, które dbają o oczyszczanie wody w zbiorniku. Im większa strefa regeneracyjna, tym mniejsze koszty wynikające z zakupu urządzeń do poprawy jakości wody. Część kąpielowa jest głębsza i zazwyczaj ma pionowy brzeg, do którego powinien prowadzić pomost z drabinką. Regeneracyjna strefa jest płytsza i ma bardziej łagodne brzegi ze względu na potrzebę zachowania stabilności warstw izolacyjnych i rozwoju roślin.

Przed przystąpieniem do budowy trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednie miejsce dla stawu kąpielowego. Warto pamiętać, że staw kąpielowy w czasie jego użytkowania, czyli latem powinien przez minimum 6, a najlepiej 8, godzin dziennie być oświetlony przez promienie słoneczne. Istotna jest także odległość stawu od drzew, ponieważ liście opadające z nich do zbiornika, mogą przyczyniać się do nadmiernego wzbogacenia wody w substancje odżywcze.

Kolejny etap to projekt stawu kąpielowego. W tym przypadku warto dobrze zastanowić się nad jego kształtem. By móc w pełni cieszyć się wypoczynkiem w takim stawie, część rekreacyjna musi zajmować co najmniej 50 metrów kwadratowych. Staw kąpielowy powinien wyglądać możliwie najbardziej naturalnie. Nie musi być idealny i geometryczny, ale jeśli w takim wydaniu będzie bardziej pasował do ogrodu, to może tak wyglądać.

Kiedy projekt jest gotowy, można przystąpić do budowy stawu kąpielowego. Na początku wykonuje się roboty ziemne, wytyczając kształt według projektu. Następnie należy przygotować poszczególne strefy. Pierwsza powstaje część kąpielowa, a następnie regeneracyjna. Prace techniczne najlepiej zostawić specjalistom, którzy doskonale znajdą się na swojej profesji. Można oczywiście spróbować stworzyć staw kąpielowy samodzielnie, jednak wymaga to sporej wiedzy i zaangażowania, a jeśli ktoś nie ma doświadczenia w przy podobnych przedsięwzięciach, to jest ryzyko, że może się ono zakończyć niezbyt pomyślnie. Korzystając z pomocy specjalistów, ma się zawsze gwarancję jakości.

Staw kąpielowy – intensywny, czy ekstensywny?

W przypadku stawu kąpielowego intensywnego powierzchnia części rekreacyjnej stanowi około 50-60 procent całej powierzchni stawu. Reszta to część regeneracyjna, której głębokość wynosi od 40 do 50 centymetrów. W tym przypadku konieczne jest także umieszczenie takich urządzeń, jak filtry, pompy, lampy UV, napowietrzacze oraz skimmery, które pozwolą na poprawienie jakości wody. Dodatkowym atutem jest dowolność aranżacji takiego stawu oraz możliwość włączania takich elementów jak kaskady, strumienie i wodospady.

Staw kąpielowy ekstensywny będzie zajmował znacznie większą powierzchnię – minimum 200 metrów kwadratowych. W tym przypadku strefa rekreacyjna zajmuje mniejszą część całego zbiornika, bo zaledwie 30 procent. 70 procent przeznaczone jest pod roślinność. Staw kąpielowy ekstensywny oczyszcza się samodzielnie i całkowicie naturalnie. Plusem budowy stawu kąpielowego ekstensywnego jest to, że wymaga mniejszej ilości urządzeń technicznych. Taki staw jest więc bardziej naturalny i ekologiczny.

Staw kąpielowy – koszty

Dużym atutem budowy stawu kąpielowego w porównaniu do budowy basenu są niższe koszty zarówno budowy, jak i eksploatacji. Wahają się one od 600 do 1500 złotych za metr kwadratowy. Ostateczna cena będzie jednak zależała od warunków panujących na działce, wielkości stawu oraz tego, jakie urządzenia i materiały zostaną użyte do budowy. Sam specjalistyczny projekt może kosztować od 3000 do nawet 10 000 złotych.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Rybnik

  • firmy budowlane Rzeszów

  • firmy budowlane Szczecin

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu