Początkujący inwestor powinien znać podstawowe pojęcia budowlane, które ułatwią mu kontakt z fachowcami. W celu usprawnienia komunikacji i lepszego zrozumienia działań podejmowanych podczas budowy domu warto zapoznać się ze słownikiem budowlanym i dziesięcioma najpopularniejszymi pojęciami wyselekcjonowanymi przez ekspertów.
1) DZIAŁKA BUDOWLANA
Działka budowlana to zabudowany obszar, którego wielkość, wyposażenie w narzędzia infrastruktury, dostęp do drogi oraz cechy geometryczne pozwalają na odpowiednie użytkowanie budynków oraz urządzeń znajdujących się na działce.
2) POWIERZCHNIA CAŁKOWITA
Powierzchnia całkowita to suma powierzchni wszystkich poziomów budynku mieszkalnego (włącznie z garażem, balkonem, tarasem, tynkami, balustradami oraz okładzinami ściennymi). Powierzchnię netto budynku można zmierzyć po wewnętrznym obrysie (przymiarki przebiegają identycznie, jak w przypadku zakupu wykładziny lub paneli podłogowych).
3) BUDOWLA
Budowla to obiekt, który nie posiada cech budynku. Budowlą może być m.in.: most, lotnisko, linia kolejowa, zbiornik, składowisko odpadów, urządzenie techniczne, konstrukcje oporowe, podziemne i nadziemne przejście dla pieszych, pomnik lub cmentarz.
4) BUDYNEK
Budynek to obiekt budowlany związany na stałe z gruntem. Może zostać wydzielony z danego obszaru poprzez przegrodę budowlaną, która posiada fundamenty i dach. Budynki można podzielić na jednorodzinne oraz wielorodzinne.
5) DEWELOPER
Deweloper to przedsiębiorca zobowiązany do przeniesienia własności swojego lokalu lub nieruchomości na nabywcę.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
6) ŚWIETLIK
Świetlik to część dachu otoczona szkłem gwarantująca bezpośredni dopływ promieni słonecznych do lokali znajdujących się na wyższych piętrach, pozbawionych światła dziennego.
7) WIATROŁAP
Wiatrołap to obszar pomiędzy wnętrzem budynku a drzwiami wejściowymi. Zabezpiecza mieszkanie przed napływem zimnego powietrza a także wniesieniem do domu różnorodnych zabrudzeń tj.: śnieg lub piasek.
8) ANEMOSTAT
Anemostat to nawiewny lub wywiewny element rekuperacji mechanicznej znajdujący się na ścianie lub suficie. Składa się z kołnierza montażowego oraz grzybka (wewnętrzna część). Urządzenie montuje się na końcu przewodu klimatyzacyjnego lub wentylacyjnego. Odpowiada za prawidłowe dostarczanie powietrza do wnętrza lokalu.
9) KATASTROFA BUDOWLANA
Katastrofa budowlana to zniszczenie budynku (w całości lub części), elementów urządzeń formujących, obudowy wykopów oraz elementów rusztowań, będące niezamierzonym działaniem osoby znajdującej się na placu budowy.
10) POMIESZCZENIE POMOCNICZE
Pomieszczenie pomocnicze to obszar służący do celów sanitarnych oraz komunikacyjnych. Może również posłużyć jako spiżarnia lub garderoba.
Do przeprowadzenia rozmowy z fachowcami na odpowiednim poziomie konieczne jest posługiwanie się profesjonalnym słownictwem. Każdy inwestor powinien potrafić rozróżnić budynek od budowli a także prawidłowo zdefiniować powierzchnię całkowitą oraz działkę budowlaną. Warto poznawać na bieżąco najnowsze pojęcia przydatne podczas omawiania projektu budowlanego.