Ścieżki w ogrodzie to istotne zagadnienie, które trzeba poruszyć już na etapie tworzenia projektu. Jakie ścieżki w ogrodzie są obecnie modne? Jakiego materiału warto użyć, by zaoszczędzić na ścieżkach ogrodowych?
Z czego zrobić ścieżkę w ogrodzie? Czym kierować się przy wyborze kamienia na ścieżki? Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie? O czym warto pamiętać?
Przygotowując się do zaprojektowania ścieżek w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę styl całego ogrodu i domu, wielkość działki, roślinność, która ma się znaleźć w ogrodzie oraz odpowiednie materiały.
Ścieżka w ogrodzie powinna być przede wszystkim wytrzymała, funkcjonalna i estetyczna. Wytyczając jej przebieg, należy zwrócić uwagę na to, jak będzie najlepiej i najwygodniej poruszać się po ogrodzie. Warto zastanowić się przy tym także nad ciekawymi punktami i trasami widokowymi, prowadząc ścieżki przez najbardziej interesujące miejsca. Prawidłowe przeprowadzenie ścieżek pozwala uniknąć powstawania skrótów i tym samym niszczenia trawnika, czy też roślin. Częstym błędem popełnianym przy wytyczaniu ścieżek jest nieuwzględnianie potrzeb i komfortu użytkowników ogrodu, dlatego najpierw warto po prostu przejść się po działce i sprawdzić jak najwygodniej i najszybciej się po nim przemieszczać na przykład do miejsca, w którym znajduje się kojec dla psa, śmietnik czy altanka. Podobnie należy postąpić w przypadku długich, wijących się ścieżek, które pokażą urok całego ogrodu i nasadzeń.
Oprócz takich aspektów jak praktyczność, wytrzymałość i estetyczny wygląd ścieżki w ogrodzie powinny mieć także odpowiednią szerokość. Wyznacza się ją w zależności od ilości osób, które będą się po danej ścieżce poruszać. Ścieżka dla jednej osoby powinna mieć szerokość około 60-70 centymetrów, jeśli będzie ona przeznaczona dla dwóch osób, to powinna mieć od 120 do 150 centymetrów szerokości. Jeśli po ogrodzie będzie się poruszała osoba na wózku inwalidzkim, to wówczas ta szerokość powinna wynosić 140 centymetrów. Z kolei ścieżka do domu prowadząca od furtki do drzwi powinna być bardziej reprezentatywna lub nieco się wyróżniać na tle pozostałych ścieżek. Warto pamiętać, że ścieżki w ogrodzie prezentują się najlepiej, kiedy są wykonane z naturalnych materiałów. Dobrze jest także dobrać materiał kolorystycznie pasujący do elewacji domu.
Ścieżki w ogrodzie z drewna. Takie ścieżki sprawdzą się zwłaszcza w ogrodach przy drewnianych domach i ogrodach naturalistycznych, ale można poeksperymentować także z innymi stylami. Elementy do wykonania drewnianej ścieżki można nabyć w sklepach ogrodniczych lub zakupić drewno w leśnictwie i samemu je przygotować. Do wyboru są drewniane klocki, a także bruk, który tworzą specjalnie przekrojone w poprzek pieńki oraz drewniane podesty. Warto pamiętać, że drewno należy przed ułożeniem zaimpregnować, choć zazwyczaj jest ono impregnowane fabrycznie. Drewniany bruk należy układać na warstwie zagęszczonego piasku o grubości około 5 centymetrów. Pod nią powinna znaleźć się 10-centymetrowa warstwa grubego piasku lub żwiru. Na końcu przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami powinny być wypełnione drobnym piaskiem.
Z kolei drewniane podesty należy umieszczać na krawędziakach, które są układane na warstwie piasku o grubości około 5 centymetrów.
Kamień na ścieżki ogrodowe. Kamień jest bardzo popularnym materiałem używanym do układania ścieżek. Ścieżka z kamienia polnego sprawdzi się na przykład w ogrodzie w stylu naturalistycznym. Dużą zaletą takiego rozwiązania są niskie koszty. Kamień polny przy odrobinie szczęścia można wyszukać na polach lub kupić od kogoś po bardzo atrakcyjnej cenie. Przed ułożeniem takiej ścieżki trzeba dokładnie przygotować podłoże. Na dnie wykopu o głębokości około 25 centymetrów należy wysypać 10-centymetrową warstwę grubego piasku, która powinna być dobrze ubita. Następnie trzeba przygotować mieszankę piasku i cementu, na której można już układać kamienie.
Ścieżka z cegły rozbiórkowej. Ciekawym pomysłem na oryginalną i bardzo klimatyczną ścieżkę do ogrodu jest wykorzystanie cegły z rozbiórki. To tanie i niebanalne rozwiązanie, które pozwala uzyskać interesujący efekt. Ścieżka z cegły może być układana w jodełkę lub na zakładkę. By ułożyć ścieżkę z cegły, należy przygotować podłoże z grubego piasku oraz podsypkę, którą można wykonać z piasku o odpowiedniej grubości lub żwiru. Na tym należy ułożyć cegłę według uznania.
Ścieżka na działce ze żwiru. Popularnym materiałem do wykonywania ścieżek ogrodowych jest żwir. Brzegi takiej ścieżki powinny być zabezpieczone na przykład przy pomocy krawężników. Podłoże powinno być wcześniej utwardzone, ubite i przykryte agrowłókniną. Najlepiej użyć do tego celu tłucznia. Kolejną warstwą będzie mieszanka żwiru i piasku. Na sam koniec daje się warstwę żwiru.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Radom
firmy budowlane Rybnik
firmy budowlane Rzeszów