Schody tymczasowe są niezbędne w trakcie wznoszenia budynków kilkukondygnacyjnych z planowaną konstrukcją schodów stałych inną niż żelbetowa. Konstrukcje do przemieszczania się między poziomami obiektów budowlanych mogą być wykonane z metalu lub drewna.
Schody budowlane tymczasowe umożliwiają przemieszczanie się pomiędzy poziomami zlokalizowanymi na różnych wysokościach. Konstrukcje tego typu znajdują zastosowanie między innymi w wykopach, na nasypach, a także w kilkukondygnacyjnych obiektach budowlanych pozbawionych schodów żelbetowych.
W projektach domu o więcej niż jednej kondygnacji lub wyposażonych w poddasze o funkcji użytkowej z reguły są przewidziane schody żelbetowe. Coraz częściej jednak zdarza się, że inwestorzy decydują się na lżejsze konstrukcje, np. drewniane. W takim przypadku schody wykonuje się na etapie prac wykończeniowych, a nie - jak w przypadku betonu zbrojonego - podczas realizacji stanu surowego otwartego na etapie zbrojenia i betonowania stropu. Brak schodów w obiekcie budowlanym w trakcie wznoszenia budynku wiąże się z koniecznością zastosowania tymczasowej konstrukcji schodowej. Korzystanie z drabiny jest w takiej sytuacji bardzo nieporęczne, a wręcz niebezpieczne.
Schody tymczasowe prefabrykowane zazwyczaj są wykonywane jako metalowe. Konstrukcje tego typu w łatwy sposób można poddawać modyfikacjom. W związku z tym, w zależności od potrzeb, można je wykorzystać jako schody lub kładkę budowlaną. Prefabrykowane układy schodowe najczęściej charakteryzują się modułową budową i znacznym zakresem kąta nachylenia względem poziomu. Dzięki temu można je wykorzystać do pokonywania zarówno niewielkich, jak i znacznych różnic wysokości. Elementy tego typu posłużą do przemieszczania się pomiędzy poziomami skarp, wykopów, nasypów, a także pięter obiektu budowlanego. Konstrukcje użytkowane jako tymczasowe kładki umożliwiają bezpieczne przemieszczanie się nad dnami wykopów i rowów. Układy kilku biegów schodów tymczasowych można stosować jako systemy pionowej komunikacji pomiędzy kondygnacjami obiektów budowlanych.
Konstrukcje schodowe prefabrykowane zazwyczaj są oferowane w zakresie nachylenia do poziomu od 0° do 50°. Elementy tego typu mogą mieć różną długość biegu składającą się z kilku bądź kilkunastu stopni biegowych. Większość schodów modułowych ma także możliwość zespolenia pojedynczych schodni w większe układy. Wysokość pojedynczego biegu schodów prefabrykowanych z reguły wynosi około 3,6 m. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa schodnie można wyposażyć w zabezpieczenia w postaci barierek (montowanych po jednej lub dwóch stronach biegu schodowego). Schody w formie gotowej dają możliwość automatycznego wypoziomowania poszczególnych stopni. Lekka konstrukcja schodów umożliwia bezproblemowe przenoszenie układu w dowolne miejsce. Konstrukcje schodowe tymczasowe prefabrykowane spełniają także wymogi zawarte w określonych normach.
Do podstawowych cech schodów prefabrykowanych metalowych należą:
Prefabrykowane schody żelbetowe mogą być wykorzystane w różny sposób:
Wykonanie schodów budowlanych tymczasowych z drewna można przeprowadzić we własnym zakresie. Do tego celu niezbędne będą deski i krawędziaki drewniane o odpowiedniej wielkości przekroju poprzecznego. W przypadku desek najlepiej użyć elementów o grubości nie mniejszej niż 32 mm. Przy doborze surowca na schody trzeba pamiętać, aby wybierać elementy pozbawione sęków i nieliniowego przebiegu usłojenia. Przed rozpoczęciem prac wykonawczych należy zaopatrzyć się także w łączniki do drewna oraz w narzędzia umożliwiające obróbkę tego surowca (m.in. piłę i szlifierkę). Przed podjęciem decyzji o samodzielnym wykonaniu schodów tymczasowych warto zapoznać się z ofertami profesjonalnych producentów tego rodzaju konstrukcji z drewna. Średnia cena typowych schodów tymczasowych drewnianych wynosi około 500 zł (kompletna konstrukcja wraz z zabezpieczeniem).
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: