Balkon to idealne miejsce zarówno dla roślin sezonowych, jak i wieloletnich, które można podziwiać przez cały rok. Na rynku istnieje wiele gatunków różnorodnej roślinności do uprawiania w domowych warunkach, a wśród nich największą popularnością cieszą się rośliny zwisające, pnące i kwiaty wieloletnie.
Rośliny zwisające to wyjątkowa ozdoba, która uatrakcyjni wygląd każdego balkonu. Kwiaty doskonale komponują się zarówno z ceramicznymi donicami, jak i klimatycznymi drewnianymi skrzyniami. Wybierając gatunki roślin balkonowych o zwisających pędach, należy zwrócić uwagę nie tylko na sposób ich pielęgnacji, ale również na to, w jakim miejscu najlepiej rosną – nasłonecznionym czy cienistym, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju.
Petunie spośród wszystkich kwiatów balkonowych kwitną najbardziej okazale. Ich zwisające odmiany – surfinie, to najchętniej wybierane rośliny na balkon. Są one stosunkowo łatwe w uprawie i najlepiej rosną w nasłonecznionym stanowisku, jednak podczas deszczu czy silnego wiatru należy je osłonić, aby uniknąć zniszczenia wyjątkowo delikatnych kwiatów. Petunie na balkon można wystawić dopiero po przymrozkach, najlepiej w kwietniu bądź maju.
Werbena zwisająca to roślina o rozłożystym pokroju, która również lubi stanowiska nasłonecznione i dość przewiewne, pozbawione nadmiernej wilgotności. Przekwitłe kwiatostany werbeny należy regularnie ścinać, ponieważ wówczas roślina szybciej się krzewi i zawiązuje nowe pąki. Kwiat potrzebuje umiarkowanej wilgotności, dlatego wystarczy podlewać go 2 razy w tygodniu.
Skrętnik to roślina o długich kwiatostanach, składających się z kilku kwiatów w kształcie dzwonka. Kwitnie na kolor niebieski, biały i fioletowy. Skrętnik na balkonie dobrze rośnie w miejscach jasnych, umiarkowanie nasłonecznionych. Latem roślinę warto nawozić raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.
Niecierpek nowogwinejski to przepięknie kwitnący (od wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków) kwiat o lekko zwisającym pokroju. Roślina do prawidłowego rozwoju potrzebuje stanowiska cienistego lub półcienistego i lekko wilgotnej próchniczej lub gliniasto-piaszczystej ziemi.
Fuksje to wyjątkowo dekoracyjne rośliny, których kwiaty przypominają dzwonki. Kwiaty mają wiele odmian kwitnących w różnych kolorach, dlatego można z nich stworzyć przepiękne kompozycje. Fuksje potrzebują nieco zacienionego stanowiska, ponieważ nadmiar słońca powoduje więdnięcie pąków kwiatowych. Kwiaty kwitną obficie do końca jesieni, pod warunkiem że są regularnie podlewane i nawożone, najlepiej wieloskładnikowym nawozem co dwa tygodnie (od kwietnia do sierpnia).
Rośliny balkonowe całoroczne stanowią idealne tło dla roślin sezonowych – kwitną wiosną i latem, ale również w okresie zimowym są wyjątkową ozdobą balkonu. Do najpopularniejszych odmian należą: begonia stale kwitnąca, petunia ogrodowa, nemezja powabna, werbena ogrodowa, czubatka ubiorkolistna, smagliczka nadmorska, nasturcja większa, żeniszek meksykański, niecierpek, lobelia przylądkowa, aksamitka wąskolistna oraz rozpierzchła, ubiorek baldaszkowy, waleriana, a także portulaka cieniolubna i wielokwiatowa.
Rośliny wieloletnie na balkonie najlepiej sadzić w donicach. Stanowią one dekorację nie tylko w czasie kwitnienia, ale i poza nim, dzięki swoim ozdobnym liściom. Do wyjątkowo atrakcyjnych roślin balkonowych należą rośliny zimozielone, gdyż nie tracą swoich dekoracyjnych walorów przez cały rok. Najpopularniejsze rośliny balkonowe wieloletnie to: begonia bulwiasta, fuksja, osteospermum, uczep rózgowaty, dalia, złocień krzewiasty, skrętnik, tojeść gęstokwiatowa, nemezje (odmiany wieloletnie, zwłaszcza Karroo i Sunsatia), ogrodowe i bluszczolistne pelargonie, scewola, heliotrop, pantofelnik całolistny, niecierpek nowogwinejski, torenia, lantana, diascja, werbeny (odmiana Temari, Ipanema, Tapien, Babylon oraz długopędowe odmiany petunii).
Kwitnące pnącza na balkonie stworzą wyjątkowy mikroklimat, sprzyjający wypoczynkowi i dobremu samopoczuciu. Rośliny balkonowe pnące można umieścić w donicach przy ścianie bądź przy balustradzie. Należy jednak pamiętać, aby nie umiejscawiać ich przy uszkodzonej elewacji, ponieważ pnącza mogą w nią wrastać, powodując większe uszkodzenia. Rośliny pnące nie tylko ładnie wyglądają, ale również chronią od słońca, hałasu, zatrzymują także kurz. Do chętnie wybieranych gatunków roślin należą: nasturcja większa, wilec, groszek pnący, chmiel japoński, wiciokrzew, bluszcz oraz trójlistkowe i pięciolistkowe winobluszcze.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: