Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna? Na co zdecydować się podczas planowania budowy domu? Zobacz przegląd działania, wad oraz zalet obu rozwiązań.
Wentylacja umożliwia prawidłową wymianę powietrza, które bardzo często jest zanieczyszczone przez kurz, parę wodną oraz różnorodne zapachy. Od niedawna budownictwo domów pod kątem szczelności znacznie się poprawiło a w konsekwencji naturalna wentylacja może nie być wystarczająca. Czym jest rekuperacja oraz wentylacja grawitacyjna i jak to dokładnie działa?
Wentylacja grawitacyjna umożliwia sprawną wymianę powietrza w budynku mieszkalnym. Działa w momencie, gdy okna są uchylone lub słabo uszczelnione. Jest aktywna w chwili wytworzenia różnicy ciśnień (temperatura musi się różnić o minimum 12 stopni Celsjusza). Po spełnieniu powyższych warunków, komin pochłania powietrze wewnętrzne, które jest zastępowane świeżym powietrzem przez okna oraz drzwi. Jakie są wady i zalety wentylacji grawitacyjnej?
Wentylacja grawitacyjna ma swoje plusy i minusy. Warto jednak zastanowić się nad rekuperacją, ponieważ nie wychładza domu, jest w pełni automatyczna a dodatkowo posiada urządzenie umożliwiające skrupulatne kontrolowanie przepływów powietrza. Czym więc jest rekuperacja i jak można z niej można skorzystać?
Rekuperacja umożliwia mechaniczną wentylację budynku, jednocześnie odzyskując utracone ciepło. Przy wentylacji mechanicznej, ruch powietrza jest wytwarzany przez rekuperator zapewniający odzyskiwanie ciepła oraz nadzorowanie przepływu powietrza. Jest to system, przez który brudne powietrze zostaje zastąpione świeżym, bez utraty właściwości cieplnych w mieszkaniu.
Decyzja o zainstalowaniu wentylacji mechanicznej powinna być podjęta przy planowaniu wstępnego projektu nieruchomości. Można dzięki temu zrezygnować z budowy kominów służących do wentylacji grawitacyjnej a w konsekwencji zaoszczędzić minimum 1 000 złotych. Co jednak jest lepsze? Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?
Zdaniem ekspertów – wentylacja grawitacyjna ma więcej wad, niż zalet. Oprócz braku konieczności rozprowadzenia instalacji po budynku, nie wyróżnia się niczym specjalnym. Rekuperacja natomiast zapewnia oszczędność energii, pełną kontrolę nad przepływem powietrza oraz brak przedostawania się zewnętrznych zanieczyszczeń itp. Decyzję o zainstalowaniu wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej należy podjąć indywidualnie, po dokładnej analizie, według własnych upodobań.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: