Przeniesienie pozwolenia na budowę na nowego inwestora wiąże się z przeprowadzeniem kilku formalności w urzędzie, ale nie są one skomplikowane. Wystarczy skompletować kilka dokumentów, złożyć je w urzędzie i czekać na decyzję o przeniesieniu pozwolenia na budowę. Sprawdźmy, jak przenieść pozwolenie na budowę na nowego inwestora.
Do przeniesienia pozwolenia na budowę potrzebne są następujące dokumenty:
Jeśli od wydania decyzji upłynęło więcej niż 3 lata, to urząd, by sprawdzić, czy decyzja nie wygasła, może zażądać dodatkowo dziennika budowy do wglądu. Możesz więc dołączyć go od razu w oryginale lub kopii – zapytaj o to w swoim urzędzie. Dodatkowo możesz też dołączyć kopię decyzji o pozwoleniu na budowę, która ma zostać przeniesiona.
Oprócz tego, w zależności od konkretnej inwestycji, do wniosku być może trzeba będzie dołączyć:
Przyjrzyjmy się po kolei tym podstawowym dokumentom.
Wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę składa się w postaci papierowej albo w formie
dokumentu elektronicznego. Jego wzór określa rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 16 lutego 2021 r. .
We wniosku o przeniesienie pozwolenia na budowę warto zawrzeć następujące informacje:
Wniosek o przeniesienie pozwolenia składasz do tego samego organu, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, czyli w przypadku budowy domów jednorodzinnych zazwyczaj do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu.
Oświadczenie to składa nowy inwestor. Przepisy określają wzór tego oświadczenia, więc musisz po prostu wypełnić odpowiedni druk, który otrzymasz w urzędzie lub znajdziesz na stronie internetowej urzędu. Oświadczeniem tym potwierdzasz, że masz prawo dysponować na cele budowlane działką, na której znajduje się inwestycja. Prawo to może wynikać na przykład z własności (gdy jesteś właścicielem działki) lub ze stosunku zobowiązaniowego (gdy masz zgodę właściciela na realizację inwestycji).
Inwestor, który otrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę, musi zgodzić się na przeniesienie tej decyzji na nowego inwestora. W tym celu składa oświadczenie, w którym powinny się znaleźć:
Nowy inwestor do wniosku o przeniesienie pozwolenia na budowę dołącza oświadczenie, z którego musi wynikać, że przyjmuje on wszystkie warunki wynikające z decyzji o pozwoleniu na budowę. W tym oświadczeniu trzeba zawrzeć:
Podczas postępowania w sprawie przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę organ bada kompletność wniosku i sprawdza, czy pierwotne pozwolenie nie wygasło. Jeśli więc dołączysz wszystkie wymagane dokumenty, powinieneś szybko otrzymać decyzję o przeniesieniu pozwolenia na budowę.
Stan prawny aktualny na dzień 1.06.2021 r.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, zmieniony
przez: Dz. U. z 2020 r., poz. 2127, poz. 2320, Dz. U. z 2021 r. poz. 11, poz. 234, poz. 282, poz. 784),
- rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 16 lutego 2021 r. w sprawie określenia
wzorów formularzy wniosków o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o pozwoleniu na
wznowienie robót budowlanych oraz praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, wobec którego
organ nie wniósł sprzeciwu (Dz.U. z 2021 r., poz. 322).
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Poznań
firmy budowlane Radom
firmy budowlane Rybnik