Nowoczesne i efektywne płyty indukcyjne. Działanie, rodzaje i jak wybrać?

 

Płyta indukcyjna szybko się nagrzewa, jest łatwa w czyszczeniu i elegancko prezentuje się w kuchni. Zależnie od naszych potrzeb, mamy do wyboru płyty indukcyjne gazowe i na prąd. Dostępne są także modele dwu lub czteropalnikowe oraz płyty indukcyjne w kolorze czarnym i białym.

Planując zakup płyty indukcyjnej, warto wybierać te modele, które mają funkcję wyświetlania symbolu błędu. Dzięki tej opcji diagnostyka usterki jest znacznie szybsza, a jednocześnie łatwiej jest naprawić usterkę w urządzeniu.

Płyta indukcyjna - jak działa i jakie ma zalety?

Płyta indukcyjna to połączenie wysokiej efektywności pracy oraz bezpieczeństwa. Postawione na niej garnki nagrzewają się szybciej niż na płytach ceramicznych bądź żeliwnych. Modele zasilane energią elektryczną pozwalają na całkowite wyeliminowanie gazu z naszych domów, który niejednokrotnie jest przyczyną niebezpiecznych wypadków. Płyty indukcyjne mają też zaletę wizualną, są gładkie i lśniące, dzięki czemu stanowią atrakcyjny element dekoracyjny w naszych kuchniach. Dzięki temu, że płyta indukcyjna nie posiada rowków ani zagłębień, jest łatwa w czyszczeniu. Ma też odporną na uszkodzenia i zarysowania warstwę wierzchnią, nie ma więc obaw o to, że brud będzie gromadził się w rysach powstałych w trakcie użytkowania. Działanie płyty indukcyjnej polega na indukcji prądów wirowych na dno naczynia. Jest to możliwe dzięki zamontowanym pod powierzchnię płyty cewkom wytwarzającym pole magnetyczne o szybkozmiennych właściwościach. Warunkiem prawidłowego działania płyty indukcyjnej jest stosowanie podczas gotowania garnków, patelni i czajników, które są przeznaczone do tego typu kuchenek.

Rodzaje płyt indukcyjnych: gazowa, elektryczna, dwupalnikowa, do zabudowy

Płyty indukcyjne dostępne w sprzedaży różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale też sposobem zasilania czy kolorem. Płyta indukcyjna dwupalnikowa to rozwiązanie do kuchni o niewielkim metrażu, np. w kawalerkach, gdzie ograniczone jest miejsce do przygotowywania posiłków. Jest to też wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za samodzielnym gotowaniem potraw, a kuchenka ma im służyć wyłącznie do podgrzewania dań. Tradycyjna płyta indukcyjna ma cztery palniki, są jednak dostępne większe modele z pięcioma lub sześcioma palnikami. Zależnie od naszych predyspozycji oraz tego, do jakiej sieci przyłączony jest nasz dom lub mieszkanie, możemy wybrać płytę indukcyjną gazową lub elektryczną. W kuchniach coraz częściej pojawiają się meble wykonane pod wymiar. Do takich projektów dobrze pasuje płyta indukcyjna do zabudowy. Jest ona zamocowana w otwór wycięty w blacie, dzięki czemu dobrze komponuje się z pozostałymi elementamii jest częścią całego wystroju. Alternatywą dla modeli do zabudowy jest płyta indukcyjna wolnostojąca, która montowana jest na powierzchni blatu roboczego w kuchni. Nie wymaga wcześniejszego wycinania otworów i można zmieniać jej lokalizację w pomieszczeniu.

Jak wybrać płytę indukcyjną?

Decyzja o wyborze konkretnej płyty indukcyjnej często uzależniona jest od wielkości pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Do wyboru mamy płyty od jednego do nawet sześciu pól grzewczych. Poza liczbą pól indukcyjnych do wyboru mamy także ich kształt. Producenci stworzyli, np. płyty z owalnymi polami, na których możemy postawić brytfannę bądź naczynie żaroodporne. Funkcjonalną opcją są również podwójne pola z możliwością dostosowania się do wielkości garnka. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na szybkim podgrzaniu naczynia ustawionego na płycie, rozwiązaniem jest płyta indukcyjna z polem booster. Jest to specjalne pole, na którym koncentruje się maksymalna moc zasilania, co znacznie przyspiesza czas podgrzewania wody czy gotowania potraw.

Płyta indukcyjna - cena

Koszt zakupu płyty indukcyjnej zależy od jej wielkości, sposobu zasilania i dodatkowych funkcji, w jakie została wyposażona. Płyta indukcyjna jednopalnikowa elektryczna kosztuje średnio od 100 zł w górę. Modele dwupalnikowe mają cenę około 200 zł, a elektryczna płyta indukcyjna czteropalnikowa kosztuje od 500 zł. Droższe modele płyt indukcyjnych wyposażone są, np. w. ruchome pola grzewcze oraz okap. Zainteresowaniem wśród kupujących cieszy się także biała płyta indukcyjna, która kosztuje średnio od 1200 zł do 2000 zł.

Kuchenki z płytą indukcyjną

Obok klasycznych płyt indukcyjnych do wyboru mamy także kuchenki z płytą indukcyjną. Są to urządzenia, które poza panelem grzewczym posiadają także piekarnik. Główną ich zaletą jest łatwy montaż i często niższa cena niż w przypadku zakupu płyty indukcyjnej i piekarnika osobno. Płyta indukcyjna z piekarnikiem to wygodne rozwiązanie, jednak wymaga dostępu do sieci z napięciem 400V.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu