Piorunochron - czym jest piorunochron i jak działa?

Piorunochron chroni budynki przed wyładowaniami elektrycznymi. Jest tak skonstruowany, że posiada zdolność do odprowadzenia wyładowania atmosferycznego bezpośrednio do ziemi. 

Kluczowe w budowie piorunochronu są elementy przewodzące. To one odpowiadają za odprowadzenie ładunku elektrycznego do ziemi. Obecnie rynkowa oferta piorunochronów jest szeroka.  

Co to jest piorunochron?

Piorunochron jest urządzeniem, które chroni budynki przed uderzeniami pioruna i odprowadza do ziemi wyładowania prądu o bardzo wysokim natężeniu. Najprostszym rodzajem piorunochronu jest metalowy pręt, zaostrzony na końcu i ustawiony w najwyższym punkcie budynku. Połączony  jest z ziemią przewodem o dużym przekroju poprzecznym.

Kto wynalazł piorunochron?

Piorunochron wynalazł Benjamin Franklin, który w połowie XVIII wieku wykonywał badania nad elektrycznością. Stwierdził on naturę elektryczną pioruna. Wynalazca zaczął w amerykańskim mieście Filadelfia instalować pierwsze zabezpieczenia. W Polsce pierwszym budynkiem wyposażonym w piorunochrony był Zamek Królewski w Warszawie, który został tak wyposażony na polecenie króla Stanisława Poniatowskiego. Jednak nie wszyscy początkowo ufali temu wynalazkowi. Niektórzy byli przeciwni ostremu zakończeniu piorunochronu, jednak nie rozumieli natury zjawiska, jakim jest elektryczność atmosferyczna.

Jak działa piorunochron?

Zasada działania piorunochronu jest bardzo prosta. Piorunochron działa w sposób samoistny, ściągając na siebie pioruny. Od momentu wynalezienia nie przeszedł żadnych ulepszeń ani transformacji.

Piorunochron - budowa

Piorunochron aktywny składa się z masztu, na którym jest osadzona sama głowica. Głowica swoją energię czerpie z pola elektrycznego, które wydzielane jest przez prekursory zastępujące wytwarzające się przy naładowaniu chmury. W skład głowicy wchodzi także urządzenie jonizujące, które wykorzystuje pole magnetyczne, przez co na ostrzu następuje znaczny wzrost potencjału elektrycznego. Ten wzrost jest także wspomagany przez układ ze sprzężeniem zwrotnym. Piorunochron chroni obszar o znacznie większym promieniu niż instalacja tradycyjna poprzez kontrolowany proces inicjacji prekursora.

Piorunochron składa się z elementów przewodzących, które doprowadzają wyładowania elektryczne do ziemi. Instalacja składa się z trzech elementów. Pierwszy z nich to zwody, czyli metalowe przewody ułożone na dachu, które zbierają energię z wyładowania elektrycznego. Najlepiej sprawdzają się te ze stali nierdzewnej. Przewody muszą być także odpowiedniej grubości, która nie powinna być mniejsza niż 6 mm. Zwody, które są montowane na dachach łatwopalnych, muszą być także osadzone na specjalnych masztach, które powinny znajdować się przynajmniej pół metra nad poziomem dachu. Kolejnym elementem są przewody odprowadzające energię do ziemi. Znajdują się na ścianach bocznych, a łączą je ze zwodami zaciski probiercze. Są nimi taśmy stalowe bądź przewody metalowe o grubości 6 mm. Ostatnim elementem są uziomy, które umieszczone są pod powierzchnią gruntu. Służą do rozpraszania energii elektrycznej. Wyróżnia się uziomy sztuczne oraz naturalne. Sztuczny uziom wykonany jest przez wkopanie w ziemię na głębokość co najmniej pół metra taśmy stalowej, która musi otaczać cały dom, oraz znajdować się co najmniej metr od ścian fundamentów. Naturalny uziom to osłona studni artezyjskiej oraz metalowego rurociągu wodnego. 

Instalacja piorunochronna - krok po kroku

Instalacja pasywna, czyli tradycyjna, wykorzystuje niskie zwody poziome oraz ścienne. Taka instalacja łączy wszystkie metalowe elementy dachu oraz ściany budynku. Nie jest konieczne pokrycie dużej części powierzchni dachu. Dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników i mieszkańców danego budynku należy połączyć zwodami wszystkie kominy, a także elementy konstrukcyjne, takie jak załomy dachowe. Z każdej strony budynku opuszczane są przewody uziemiające. Na ścianie budynku należy także zamontować złącze kontrolne, które pozwalają sprawdzić stan uziemienia, a także licznik wyładowań atmosferycznych. Przewód uziomowy wbija się w ziemię zazwyczaj na głębokość 2-8 m, by rezystancja nie przekraczała granicznego poziomu 10 omów. Należy także zadbać, aby przewód uziemiający został pokryty osłonami, które będą zabezpieczać przed niebezpieczeństwem.

Ile kosztuje piorunochron?

Koszt piorunochronu różni się w zależności od zastosowanych materiałów. Instalacje najtańsze kosztują już około 1500 zł. Jednak są mało skuteczne i nie warto w nie inwestować ze względu na brak wytrzymałości na duże wyładowania napięcia elektrycznego oraz niemożność zapewnienia pełnej ochrony. Orientacyjny koszt wykonania instalacji piorunochronnej na budynku jednorodzinnym średniej wielkości wynosi około 3000 zł w przypadku zastosowania elementów ze stali ocynkowanej, a około 6000 zł,  jeśli do montażu użyje się elementów miedzianych.

Piorunochron jest ważny przy każdym budynku z uwagi na swoje funkcje ochronne. Nabywając piorunochron, warto porzucić oszczędności, a zakupić dobrej jakości, nowoczesny model.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu