Ogrzewanie gazowe domu - jaki jest jego koszt?

 

W mieszkaniach i domach wykorzystuje się różne systemy grzewcze. Jednym z nich jest ogrzewanie gazowe. Jest to z pewnością wygodne rozwiązanie, gdyż nie wymaga regularnego palenia w piecu i załadowywania go opałem.

Ogrzewanie gazowe jest typem ogrzewania, które wykorzystuje gaz do ocieplania wnętrz budynków. To rozwiązanie cenią sobie osoby, które dużo czasu spędzają poza domem, a jednocześnie chcą, aby utrzymywała się tam odpowiednia, stała temperatura.

Ogrzewanie gazowe w domu

Ogrzewanie gazowe jest obecnie jedną z najpopularniejszych form ogrzewania domu. Decydując się na wybór takiej techniki grzewczej, mamy do wyboru dwa typy podłączenia – można skorzystać z sieci gazowej zewnętrznej albo przechowywać gaz w stanie płynnym w specjalnym zbiorniku umieszczonym na zewnątrz domu. Instalacja gazowa wymaga doprowadzenia gazu do domu za pośrednictwem odpowiednio zaprojektowanego przyłącza, a także stworzenia wewnętrznej instalacji gazowej, która będzie doprowadzać gaz do źródeł ciepła. Ciepło wytwarzane w kotle gazowym jest przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania, co powoduje, że w całym domu jest odczuwalne ciepło.

Ogrzewanie gazowe – koszty

Odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu, nie można udzielić w sposób jednoznaczny. Zależy to między innymi od tego, jaki w danym okresie jest koszt metra sześciennego gazu w konkretnej lokalizacji. W zależności od zakładu dostarczającego cena za 1 m3 gazu wynosi od 1,15 zł do 1,40 zł. Jednostką, w której oblicza się zapotrzebowanie energetyczne domu, jest kilowatogodzina na metr kwadratowy (kWh/m2), dzięki której można oszacować koszty ogrzewania gazowego. Dobrze ocieplony budynek ze szczelnymi oknami ma zapotrzebowanie około 110 kWh na 1 m2, zaś budynek energooszczędny – nawet o połowę mniej. Budynki pasywne, czyli takie, które mają dodatkowe źródła pozyskiwania energii, wykazują zapotrzebowanie energii na poziomie zaledwie 15 kWh na 1 m2.

Na koszt ogrzewania gazowego domu wpływa również rodzaj pieca, jaki został zainstalowany w systemie grzewczym. Jest to o tyle istotne, że każdy typ kotła posiada pewną określoną wydajność spalania gazu. Ogrzewanie gazowe kotłem tradycyjnym z otwartą bądź zamkniętą komorą spalania to koszt około 43 gr za 1 kWh. Minusem takiego rozwiązania jest wychłodzenie kotłowni, co powiększa koszty ogrzewania budynku. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie kotła pulsacyjnego, który jest bardziej zaawansowany pod względem technologicznym, a spalanie odbywa się bez palników – średni koszt ogrzewania wynosi wtedy 25 gr za 1 kWh. Wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt instalacji – trzeba za nią zapłacić kilkanaście tysięcy złotych. Ostatnie rozwiązanie to kocioł kondensacyjny, który pozwala na odzyskanie ciepła pochodzącego ze spalania. Są to kotły ekonomiczne i dość oszczędne – koszt wytworzenia 1 kWh energii wynosi około 40 gr. Ponadto nie zajmują one tyle miejsca co kotły pulsacyjne.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu 150 m2?

Jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Rzeczywiste koszty ogrzewania domu gazem są każdorazowo zdeterminowane typem domu, a także tym, jak został ocieplony, czy jest energooszczędny itp. Przykładowo, jeśli założymy, że budynek o ww. metrażu nie jest dobrze ocieplony czy energooszczędny, to roczne zapotrzebowanie cieplne takiego budynku wyniesie minimum 24000 kWh. Orientacyjny koszt ogrzewania gazowego domu wynosi wówczas ok. 10000 zł (w przypadku zastosowania kotła tradycyjnego), ale znacznie mniej przy użyciu kotła pulsacyjnego (ok. 6000 zł) oraz kotła kondensacyjnego (ok. 5500 zł). Jeśli dom jest energooszczędny i lepiej ocieplony, koszty ogrzewania mogą być niższe nawet o 30–40%.

Jakie są koszty wykonania instalacji przy ogrzewaniu gazowym?

W przypadku ogrzewania gazowego cena wykonania instalacji uzależniona jest od jej konstrukcji. Na ostateczny koszt instalacji gazowej składa się odpowiednio:

  • koszt pieca, który zależy od wybranego typu pieca (kocioł tradycyjny, pulsacyjny lub kondensacyjny),
  • koszt rur przejściówek, zaworów i kształtek,
  • ewentualne dodatkowe koszty (np. dodatkowe rury).

Koszt pieca w zależności od rodzaju, firmy i marki wynosi zwykle od 6000 do 15000 zł. Koszt rur, przejściówek, zaworów i kształtek nie powinien przekroczyć 2000 zł. Ewentualne dodatkowe koszty zakupu rur to wydatek rzędu maksymalnie 1500 zł.

Ogrzewanie gazowe w domu jest bardzo wygodne, chociaż dość kosztowne. Decydując się na takie rozwiązanie, warto przeanalizować koszty montażu, a potem płacenia potencjalnych rachunków.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu