Ogród zimowy na tarasie lub balkonie – jak go zrobić niedużym kosztem?

Ogród zimowy to oryginalny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni tarasu. Montaż szkieletu ogrodu zajmuje około 3 dni. Decydując się na nowoczesny ogród zimowy na tarasie, należy zwrócić uwagę na takie elementy jak: rodzaj fundamentu, materiał do budowy, dach, wentylację oraz ewentualną instalację grzewczą.

Nowoczesny ogród zimowy może stanowić efektowne przejście między mieszkalną częścią domu a tarasem. Decydując się na przeszkloną konstrukcję ogrodu w ciągu dnia można cieszyć się naturalnym światłem z zewnątrz, a dzięki instalacji grzewczej – ciepłem, niezależnie od pogody.

Ogród zimowy na tarasie – fundamenty i połączenie ze ścianą domu

Fundament pod ogród zimowy na tarasie musi być solidny ze względu na konieczność przenoszenia obciążeń stałych obciążenie samej jego konstrukcji, a także działania czynników zewnętrznych. Do prac budowlanych wykorzystuje się fundament ciągły liniowy lub stopy fundamentowe, pomiędzy którymi znajduje się podmurówka z prefabrykatów. Fundamenty muszą być ocieplone warstwą styropianu oraz uszczelnione izolacją przeciwwilgociową.

Ogród zimowy przy domu montowany jest z częściowo zmontowanych ram, odpowiednio przyciętych pod kątem wymiaru i profilu konstrukcji. Są one mocowane do ścian budynku, a nie warstwy ociepleniowej. Połączenia konstrukcji ogrodu ze ścianami wypełnia się specjalną pianką poliuretanową. Po zamocowaniu profili wykonuje się wszelkie obróbki blacharskie. Konstrukcje na ogród zimowy wykonuje się z drewna, aluminium oraz PVC.

Ogród zimowy na tarasie – przeszklenie i dach

Powstały szkielet ogrodu należy wypełnić zespoloną szybą, wykonaną z dwóch tafli szkła. Aby wnętrze ogrodu nadmiernie się nie przegrzewało, szyby powinny mieć również powłokę refleksyjną, która skutecznie odbija promienie światła słonecznego. Na oszklenie dachu ogrodu najlepiej wybrać solidne szkło laminowane lub hartowane, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na dachu warto zainstalować płotki przeciwśniegowe, które zabezpieczą jego powierzchnię przed nadmiernym osadzaniem się śniegu.

Ogród zimowy – ogrzewanie

Ogrody zimowe można podzielić na ciepłe i zimne. Do budowy ogrodu, który będzie wyposażony w instalację grzewczą, wykorzystuje się ciepłe profile konstrukcyjne oraz szyby o wysokiej izolacji cieplnej. W zimowych ogrodach zakłada się zwykle jeden z trzech rodzajów instalacji grzewczych: grzejniki kanałowe, ścienne lub ogrzewanie podłogowe wodne.

Ogród zimowy na tarasie – wentylacja

Sposobem na wentylację powietrza w zimowym ogrodzie są specjalne nawiewniki. Powinny być one zainstalowane przy podłodze, natomiast ujście zużytego powietrza w kalenicy dachu, czyli jego najwyższym punkcie. Niektóre firmy zajmujące się budową ogrodów zimowych oferują konstrukcje z gotowymi otworami wentylacyjnymi bądź z zainstalowanym systemem wentylacyjnym – jest to jednak najdroższe rozwiązanie, które sprawdzi się w sytuacji, gdy ogród ma pełnić również funkcję mieszkalną.

Ile kosztuje ogród zimowy?

Całkowity koszt, jaki poniesie się w związku z budową ogrodu zimowego, zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego będzie wykonany oraz jego metrażu. W ostatecznym rozrachunku istotną rolę odgrywa skala – często obiekty mniejsze są stosunkowo droższe. Cena za 1 m2 przeszklonej konstrukcji wykonanej z różnych materiałów to:

● ogród zimowy z PVC: 550–600 zł,

● ogród zimowy drewniany (z klejonego drewna, np. świerku, sosny): 880–900 zł,

● ogród zimowy drewniany (z drewna egzotycznego): 1900–2000 zł,

● ogród zimowy z aluminium: 1500 zł.

Łączny koszt ogrodu zimowego na tarasie o powierzchni 45 m2 to ok. 24 000 zł za konstrukcję z PVC, 50 000 zł za konstrukcję z aluminium i 85 000 za konstrukcję z drewna egzotycznego.

Jak tanio zrobić ogród zimowy? Należy wtedy wykorzystać najtańszy materiał dostępny na rynku, czyli PVC. W porównaniu do drewna egzotycznego da to oszczędność rzędu ponad 60 000 zł.

Ogród zimowy – pozwolenie na budowę

O tym, czy budowę ogrodu zimowego wymaga pozwolenia na budowę, decyduje jego powierzchnia. Pozwolenie nie jest wymagane przy wolno stojących budynkach parterowych, np. budynkach gospodarczych, przydomowych gankach, altanach, a także oranżeriach o powierzchni do 25 m2. Dodatkowo suma powierzchni tego typu obiektów znajdujących się na działce nie może przekraczać 500 m2. Decydując się na budowę ogrodu zimowego (o powierzchni mniejszej niż 25 m2), musimy zgłosić ten fakt do starostwa powiatowego.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu