Planujesz budowę domu w okolicy, w której nie ma sieci gazowej ani ciepłowniczej? Chciałbyś zamontować zbiornik na gaz płynny albo olej opałowy? Sprawdź, czy zmieści się na Twojej działce.
Wymagania dotyczące sytuowania na działce naziemnych i podziemnych zbiorników na olej opałowy lub gaz płynny znajdują się w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy te wskazują, w jakiej odległości od granicy działki i budynków lokalizować zbiorniki. Jeśli masz małą działkę może się okazać, że nie zmieścisz na niej zbiornika. Przyjrzyjmy się zatem tym przepisom i sprawdźmy, jak usytuować na działce zbiornik na gaz płynny lub olej opałowy.
Niżej podajemy odległości dla zbiorników gazu płynnego o pojemnościach:
W przypadku większych zbiorników przepisy wskazują większe odległości. Sytuując na działce zbiornik na gaz płynny, musimy zachować wszystkie wymagane odległości.
Przepisy wskazują również minimalną odległość, jaką trzeba zachować od innych zbiorników naziemnych i podziemnych. Dla zbiorników z gazem płynnym o pojemności do 5 m3 odległość ta wynosi 1 m.
W przepisach znajdujemy również wymagania dotyczące lokalizacji zbiorników względem napowietrznej linii elektroenergetycznej oraz zelektryfikowanej linii kolejowej lub tramwajowej. Odległości te mierzymy od skrajnego przewodu linii elektroenergetycznej oraz od szyny linii kolejowej lub tramwajowej. Wynoszą one co najmniej:
W przypadku naziemnych zbiorników gazu płynnego możemy zachować mniejszą odległość od budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, jeśli:
O to, by spełnić te wymagania, zadba projektant przygotowujący projekt instalacji.
W powyższych przypadkach odległość pomiędzy budynkiem a zbiornikiem może wynieść:
1,5 m – w przypadku zbiornika o pojemności do 3 m3,
2,5 m – w przypadku zbiornika o pojemności powyżej 3 m3 do 5 m3.
Lokalizując na działce zbiornik na gaz płynny, musimy uwzględnić również inne wymagania. Przepisy zakazują umieszczania takiego zbiornika:
Minimalna odległość naziemnego zbiornika na olej opałowy , który zasila kotłownię, od budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej wynosi 10 m.
Można jednak zmniejszyć tę odległość do 3 m, jeśli ściana zewnętrzna budynku od strony zbiornika będzie ścianą oddzielenia przeciwpożarowego oraz będzie miała odpowiednią klasę oporności ogniowej (co najmniej R E I 120) lub taka ściana znajdzie się pomiędzy budynkiem a zbiornikiem. Dodatkowo taki zbiornik usytuowany bliżej budynku musi spełnić dodatkowe wymagania, to znaczy powinien być stalowy dwupłaszczowy lub powinien zostać usytuowany na terenie ukształtowanym w postaci niecki, o pojemności większej od pojemności zbiornika, z izolacją, która uniemożliwi przedostawanie się oleju do gruntu.
Odległość od budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej do podziemnego zbiornika na olej opałowy powinna wynosić co najmniej 3 m, a do urządzenia spustowego, oddechowego i pomiarowego zbiornika – co najmniej 10 m. Taki zbiornik powinien być przykryty warstwą ziemi o grubości przynajmniej 0,5 m. Z kolei budynki produkcyjne, magazynowe lub inwentarskie wykonane z materiałów niepalnych muszą się znaleźć od powyższych zbiorników i ich urządzeń w odległości co najmniej 3 m.
Zanim zdecydujesz się na montaż zbiornika na gaz płynny lub olej opałowy, skontaktuj się z projektantem mającym uprawnienia budowlane. Pomoże Ci on dopełnić formalności związanych z montażem zbiornika i zadba o to, by spełnić wymagania wszystkich przepisów.
Stan prawny aktualny na dzień: 24.07.2019 r.
Podstawa prawna:
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: