Oczko wodne w ogrodzie można wykonać z folii, kamienia lub betonu. Najłatwiejsza i najszybsza w montażu jest folia. Powinna być wytrzymała i odporna na działanie niskich i wysokich temperatur, a także promieni UV - jednym z najlepszych wyborów będzie kauczukowa folia EPDM. Sztuczny zbiornik wodny to wyjątkowa ozdoba ogrodu, a także miejsce, gdzie można hodować ryby i rośliny.
Oczko wodne w ogrodzie najlepiej umiejscowić z dala od drzew, gdyż ich spadające liście mogłyby zmieniać pH wody, natomiast w bliskiej odległości od ujścia wody, dzięki czemu nie będzie problemu z jej dolewaniem, gdy nieco odparuje. Im głębsze oczko wodne w ogrodzie, tym wolniej będzie nagrzewać się woda, co zahamuje przerost glonów. Pamiętać należy, by jednak nie pozbawiać oczka wodnego cienia - słońce powinno docierać do zbiornika przez około 4-6 godzin dziennie.
Rośliny przy oczku wodnym, jak i pływające w wodzie, tworzą wokół zbiornika przyjemny ekosystem, który jednocześnie stanowi ozdobę dla ogrodu. Poszczególne gatunki roślinności można przyporządkować do określonych stref, w których najlepiej się rozwijają:
● strefa bagienna – np. tatarak, kaczeńce, żabieniec, babka wodna, niezapominajka błotna, lobelia szkarłatna, czermień błotna, kroplik, bobrek trójlistkowy;
● strefa płytkiej wody – np. przęstka pospolita, kosaciec żółty i syberyjski, strzałka wodna, jaskier wielki, jeżogłówka;
● strefa głębokiej wody – np. grzybieńczyk wodny, rogatek sztywny, moczarka kanadyjska, grążel żółty, okrężnica bagienna;
● rośliny pływające w strefie powierzchniowej – np. żabiściek pływający, wodny hiacynt, osoka aloesowa, rzęsa wodna, kotewka orzech.
Oprócz roślinności w oczku wodnym można również hodować ryby. Do najpopularniejszych gatunków należą:
● karasie chińskie, czyli popularne złote rybki, o przepięknym złotym, pomarańczowym oraz czerwonym kolorze. Osiągają do 30 cm długości, co należy wziąć pod uwagę, planując rozmiar oczka wodnego;
● strzeble potokowe – niewielkie rybki, osiągające maksymalną długość ok. 8 cm. Do prawidłowego rozwoju potrzebują stale chłodnej i dobrze natlenionej wody;
● słonecznice – srebrnoszare rybki o długości ok. 10 cm, chętnie przebywające w górnych warstwach wody. Są bardzo żywotne i preferują miejsca, w których znajduje się dużo roślinności;
● różanki – doskonale odnajdują się w przydomowych zbiornikach wodnych. Żywią się głównie glonami, ale chętnie zjadają pokarm przeznaczony dla ryb hodowanych w akwariach.
Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy zaznaczyć w ziemi zarys samego oczka oraz jego elementów, takich jak strumień czy kaskada. Wystarczy użyć do tego zwykłej taśmy mierniczej i kołków. Kolejnym etapem jest wykonanie wykopu (z uwzględnieniem ewentualnych półek na rośliny) oraz wypoziomowanie formy na przyszłe oczko wodne. Po ukształtowaniu terenu pod kaskadę wodną należy uszczelnić wykop.
Przed rozłożeniem folii w wykopie należy pokryć go drobnym piaskiem, co dodatkowo zabezpieczy materiał przed rozdzieraniem. Jaka folia do oczka wodnego? Na dnie zbiornika należy wyłożyć specjalną geowłókninę oraz folię PCW o grubości ok. 1 mm. Aby folia do oczka wodnego swobodnie ułożyła się na jego dnie, wystarczy nalać do niego trochę wody, a nadmiar pozostałej folii po bokach odciąć nożycami lub ostrym nożem, zostawiając mniej więcej 20 cm zapasu.
Aby wykonać wodospad, wokół oczka wodnego należy zrobić dodatkowy wykop (rów ok. 20 cm) i umieścić w nim kamienie bądź drobny żwir, co zabezpieczy ogród przed ewentualnym rozlaniem się wody po jego powierzchni. Na oczku należy układać kolejne warstwy kamieni i połączyć z betonową zaprawą, ale jedynie od tyłu, a za kamienną ścianą ukryć wodny przewód, który będzie zasilał wodospad w wodę. Końcówkę węża wystarczy wmurować w obiekt, a do oczka włożyć pompę tłoczącą wodę na szczyt kaskady, mniejszą pompę kierującą wodę do filtra oraz skimmer, który oczyści lustro wody z zanieczyszczeń. Zamiast kaskady można uformować delikatne wzgórze z ziemi i wykonać strumień. Ciekawym rozwiązaniem jest również fontanna do oczka wodnego, która stanowi urozmaicenie obiektu, a przy okazji będzie pełnić funkcję poidełka dla ptaków.
Na końcowym etapie prac przy zakładaniu oczka wodnego instaluje się zestaw filtrujący, którego zadaniem będzie zapewnienie świeżej i przejrzystej wody w zbiorniku. Ważnym elementem aranżacji jest oświetlenie do oczka wodnego w ogrodzie. Wyjątkową dekoracją będą specjalne lampy, które w zależności od potrzeb można umieścić zarówno wokół oczka, jak i w jego wnętrzu, aby oryginalnie podświetlić roślinność. Dużym zainteresowaniem cieszą się efektowne pływające szklane kule oświetleniowe. Blisko filtra należy umieścić rozdzielnię gniazd przyłączeniowych.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Warszawa
firmy budowlane Białystok