Zgodnie z warunkami technicznymi budynki wykorzystujące system wentylacji naturalnej i mechanicznej wywiewnej powinny być wyposażone w nawiew świeżego powietrza realizowany poprzez urządzenia nawiewne umieszczone w przegrodach budynku. Przykładem takich urządzeń są często stosowane nawiewniki higrosterowane.
Nawiewniki higrosterowane działają w sposób automatyczny, zależny od wilgotności względnej panującej w pomieszczeniu. Występują w dwóch wersjach: ściennej oraz okiennej. Decydując się na wybór określonego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na koszt instalacji oraz umiejscowienie nawiewnika względem grzejnika.
Nawiewnik higrosterowany, potocznie znany jako nawietrzak higrosterowany, działa w sposób automatyczny. Czujnikiem sterującym pracą nawiewnika jest taśma poliamidowa. Analizuje ona poziom względnej wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia, wpływając dzięki temu na zmianę otwarcia nawiewnika. Im wyższa wilgotność względna panująca w pomieszczeniu, tym bardziej otwarty jest nawiewnik, w wyniku czego większa ilość świeżego powietrza napływa do pomieszczenia. W przypadku niskiego poziomu wilgotności szczelina w nawiewniku (a tym samym strumień powietrza dostarczanego do pomieszczenia) jest niewielka. Nawiewniki higrosterowane nie wymagają obsługi przez użytkownika, niemniej jednak najczęściej umożliwiają ustawienie minimalnego napływu powietrza. W nawiewnikach higrosterowanych powietrze zewnętrzne nie styka się z czujnikiem wilgotności - dzięki temu analizowane są warunki wewnątrz pomieszczenia, a nie te panujące na zewnątrz. Dzięki nawiewnikom sterowanym w ten sposób intensywność wymiany powietrza wewnątrz pomieszczeń zwiększa się w miejscach, w których powstaje najwięcej wilgoci - np. w kuchni i łazience.
Nawiewniki okienne higrosterowane są znacznie tańsze niż ich ścienne odpowiedniki. Ich montaż jest stosunkowo prosty - mogą zostać zamontowane w trakcie produkcji okien, ale również później. Montuje się je w górnym profilu okna, aby zimne powietrze spływające w kierunku parapetu zdążyło się ogrzać. Sprawa jest bardziej skomplikowana, gdy nawiewnik jest umieszczony nad drzwiami balkonowymi lub dużymi przeszkleniami, w których nie ma miejsca na grzejnik. W takim przypadku warto wybrać droższe, lecz skuteczniejsze rozwiązanie w postaci nawiewnika ściennego, który umieszcza się bezpośrednio nad odbiornikiem ciepła.
Do zalet stosowania nawiewników okiennych zalicza się między innymi zwiększenie komfortu cieplnego w budynku, a także eliminację zjawiska kondensacji pary wodnej na oknach, mogącego prowadzić do rozwoju grzybów lub pleśni. Dodatkowo wyeliminowany zostaje problem przeciągów w mieszkaniach, który często towarzyszy otwartym oknom.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Olsztyn
firmy budowlane Poznań
firmy budowlane Radom