Naparstnica to rodzaj obejmujący 19 gatunków, wśród których w uprawie najczęściej spotyka się jeden z nich – naparstnicę purpurową. Roślina idealnie prezentuje się na rabatach, zwłaszcza w ogrodach o charakterze wiejskim, angielskim i rustykalnym. Sprawdź, co ją wyróżnia.
Naturalnym miejscem występowania naparstnicy są obszary śródziemnomorskie, Afryka Północna oraz Azja Zachodnia i Środkowa. Nazwa rośliny związana jest z wyglądem jej kwiatostanów, które swoją formą przypominają naparstek. Sprowadzona do Europy naparstnica początkowo była uznawana za niebezpieczną roślinę o właściwościach trujących, dopiero później odkryto jej działanie lecznicze i rozpoczęto uprawę na skalę przemysłową. Poznaj najpopularniejsze gatunki naparstnicy, odmiany dekoracyjne przeznaczone do uprawy ogrodowej oraz zasady pielęgnacji sadzonek.
Wśród najpopularniejszych gatunków naparstnicy można wyróżnić naparstnicę purpurową, naparstnicę zwyczajną oraz naparstnicę wełnistą. Poza ogrodami uprawnymi, w naturalnym środowisku spotykane są także naparstnice żółte oraz naparstnice rdzawe.
Choć kiedyś naparstnica purpurowa była uprawiana tylko jako czysty gatunek, obecnie coraz chętniej sięga się po specjalnie wyselekcjonowane odmiany ozdobne, które jeszcze piękniej prezentują się w ogrodach. Do ciekawych odmian naparstnicy purpurowej należą:
Naparstnica purpurowa oraz jej wszystkie odmiany preferują stanowiska półcieniste lub zacienione, osłonięte od silnych podmuchów wiatrów. Idealne podłoże dla sadzonek to próchnicza i żyzna gleba o odczynie obojętnym. Naparstnica purpurowa może być rozmnażana z nasion, jednak po dwóch latach od zasadzenia, kiedy roślina zamiera, w ogrodzie może pojawić się mnóstwo samosiennych młodych sadzonek, nie jest więc to zabieg konieczny. Zaleca się regularne stosowanie nawozów organicznych, odchwaszczanie podłoża, umiarkowane podlewanie oraz ściółkowanie rabat.
Naparstnica purpurowa może być uprawiana nie tylko jako roślina dekoracyjna. Jest szeroko wykorzystywana w farmacji oraz medycynie, nie zaleca się jednak stosowania jej w celach leczniczych na własną rękę. Ma to związek z jej trującymi właściwościami. Wszystkie części rośliny zawierają silnie trujące substancje, wywołujące m.in. nudności i wymioty, biegunkę, duszności, spowolnienie akcji serca, zaburzenia widzenia. W wielu przypadkach zatrucia naparstnicą purpurową dochodzi do całkowitego zatrzymania akcji serca, co jest równoznaczne ze śmiercią.
Te właściwości nie muszą być jednak powodem do rezygnacji z naparstnicy purpurowej w ogrodzie. Można cieszyć się jej pięknym wyglądem, jednocześnie pamiętając o jej trujących właściwościach. Warto uprawiać ją w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych, nie podejmować prób samodzielnego przygotowania preparatów leczniczych, a wszystkie prace pielęgnacyjne wykonywać w grubych rękawicach.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: