Moskitiera na okno - przegląd rodzajów i opis montażu moskitiery na ramce

 

Moskitiera na okno to rozwiązanie problemu owadów dostających się do wnętrza domu przez otwarte okna balkonowe, dachowe i tarasowe. W sprzedaży dostępne są modele o różnej wielkości oczek - im są one mniejsze, tym większa jest skuteczność siatki ochronnej. Moskitiera na okno dachowe powinna być rolowana, a ta na drzwi balkonowe posiadać zawiasy umożliwiające swobodne korzystanie ze skrzydła drzwiowego.

W domu, w którym są zwierzęta, siatki ochronne są szczególnie narażone na uszkodzenia, np. drapanie pazurami. Dlatego najlepiej sprawdzą się tu moskitiery z siatki aluminiowej lub stalowej. Tego typu moskitiery dostępne są wyłącznie w wersji ramkowej.

Moskitiera na okna: plastikowe, dachowe, balkonowe i tarasowe

Dostępne na rynku moskitiery na okna plastikowe, najczęściej wykonane są z lekkich włókien szklanych. Dzięki temu siatka w ramie moskitiery jest cienka i nie przesłania widoku za oknem. Niektórzy producenci stosują także technologię dodatkowej ochrony włókien, która wykorzystuje warstwę PVC. Takie wzmocnienie zwiększa odporność moskitiery na uszkodzenia mechaniczne. A tym samym, korzystnie wpływa na jej trwałość. Moskitiery okienne wykonywane są zwykle pod wymiar, dlatego można je dostosować nawet do nietypowych rozmiarów okien: balkonowych, tarasowych i dachowych. Moskitiera na okno balkonowe może być uszyta w taki sposób, aby zabezpieczała nawet podwójne skrzydła. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje moskitier na okna. Zależnie od naszych potrzeb i preferencji mamy do wyboru:

  • Moskitiery do samodzielnego montażu - znajdują się tu m.in. zwykłe siatki o gotowych rozmiarach, mocowane do zewnętrznej ramy okna na taśmę tekstylną (zależnie od modelu i producenta, taśma jest dołączona do moskitiery lub nie). Gotowe moskitiery mogą występować także w wersjach, które nadają się do skracania i zwężania ich rozmiaru za pomocą nożyczek.
  • Moskitiery ramkowe - są produkowane na zamówienie i sprawdzają się w oknach i drzwiach. Siatka naciągnięta jest na profil aluminiowy lub wykonany z tworzywa sztucznego a całość mocuje się do okna na sprężynowe zaczepy. W przypadku, gdy moskitiera na okno dachowe lub tarasowe nie może być zamontowana na zaczep, dostępne są też moskitiery na magnesy lub z opcją przymocowania ich na stałe. Moskitiera na okno balkonowe powinna być ruchoma, dlatego posiada zawiasy stałe lub z opcją samozamykania. Wygodnym rozwiązaniem są też moskitiery przesuwne, które dobrze sprawdzają się w przypadku drzwi balkonowych i tarasowych.
  • Moskitiery rolowane - to model, który jest najwygodniejszy w użytkowaniu. Ich funkcjonowanie przypomina rolety okienne. Zaletą moskitier rolowanych jest to, że nie muszą być zdejmowane poza sezonem letnim. Moskitiera na okno dachowe to najczęściej właśnie wersja rolowana. Należy zamontować ją na ramie okna w środku pomieszczenia. Siatka powinna przesłaniać całą wnękę okienną.
  • Moskitiery przesuwne - to rozwiązanie do okien przesuwnych. Nie ograniczają widoczności i mogą być zamontowane także tam, gdzie znajdują się rolety zewnętrzne. W sprzedaży dostępne są modele pojedyncze oraz podwójne z jednym bądź dwoma torami. O ich wyborze decyduje konstrukcja, wielkość i sposób użytkowania moskitiery przesuwnej. Zaletą tego typu siatek ochronnych jest brak poprzeczki, która dzieli okno, co ma korzystny wpływ na estetykę okna.

Jak założyć moskitierę na okno balkonowe?

Niektóre z moskitier przeznaczone są do samodzielnego montażu. W przypadku moskitier ramkowych mocowanych na zawiasach pierwszym etapem prac jest docięcie boków ramki. Elementy wykonane z aluminium bądź tworzywa sztucznego docinamy dopiero w chwili, gdy dokładnie wymierzymy ościeżnicę drzwi balkonowych. Rozmiar ramki moskitiery powinien odpowiadać wielkości otworu drzwiowego. Następnie skręcamy elementy na stałe za pomocą śrub, aby powstała równa rama. Kolejnym krokiem jest ułożenie moskitiery w ramce. Na tym etapie układamy siatkę na ramce i gumową uszczelką mocujemy materiał, zakleszczając go w zagłębieniach stelaża. Moskitierę z ramką montujemy do ościeżnic drzwi balkonowych lub tarasowych. Wykorzystujemy do tego regulowany uchwyt, który łatwo dopasowuje się do różnych szerokości. Taki montaż nie wymaga wykonywania nawiertów stwarzających ryzyko uszkodzenia okna. Po ustawieniu odpowiedniej szerokości uchwytów zakładamy je wraz z zawiasami na profilu ościeżnicy drzwiowej i przykręcamy śrubą. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie poprawności montażu. W przypadku ewentualnych nieprawidłowości moskitiera na ramce może zostać wyregulowana za pomocą znajdującego się w zestawie kluczyka lub zdemontowana i ponownie założona.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu