Czy warto zainwestować w monitoring domu?

Monitoring domu to system kamer i urządzeń, które zapewniają podgląd wizyjny na otoczenie domu oraz jego wnętrze. To rozwiązanie ma wiele zalet. Zwłaszcza obecnie, gdy bezpieczeństwo domów jest często narażone.

Monitoring domu wymaga instalacji przez profesjonalną firmę, która ma doświadczenie w instalacjach i wie jak rozmieścić kamery. Warto także, nabywając monitoring domu, skorzystać z innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie. 

Co to jest monitoring domu?

Monitoring domowy jest zestawem kamer, przewodów oraz monitorów, które pozwalają na oglądanie sytuacji na zewnątrz domu, w jego obrębie i reagowanie na sytuacje zagrażające życiu ludzkiemu oraz mieniu. Najprostszy system monitorowania składa się z dwóch kamer, monitora komputera z pojemnym dyskiem, na którym zapisują się dane z kamer. W skład systemu wchodzą także przewody łączące kamery z komputerem. Taki bezprzewodowy monitoring domu jednorodzinnego jest skuteczny oraz prosty w samodzielnym montażu i konfiguracji.

Obecnie zaleca się, aby monitoring domu jednorodzinnego był jedną z pierwszych inwestycji po wprowadzeniu się lub zakończeniu budowy. Zestaw do monitoringu nie wymaga czasochłonnych instalacji, a może być rodzajem polisy ubezpieczeniowej w przypadku podjęcia próby włamania lub dewastacji mienia. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie monitoringu w swoim domu ze względów bezpieczeństwa, ponieważ sam widok kamer odstrasza niektórych złodziei, a tym samym zapobiega kradzieżom. System najczęściej zainstalowany jest w takich miejscach budynku, gdzie nie ma dobrej widoczności. Ta osoba, która jest wewnątrz domu, ma możliwość podejrzenia na monitorze, co dzieje się na obserwowanym obszarze.

Jakie są rodzaje monitoringu?

Istnieją różne rodzaje monitoringu. Można wyróżnić monitoring zewnętrzny, wewnętrzny, zdalny, przez Internet, przez telefon lub bezprzewodowy monitoring budynku. Monitoring zewnętrzny polega na obserwowaniu obrazu na zewnątrz budynku. Jest to także forma usługi świadczonej przez firmy ochroniarskie, które montują potrzebne zestawy do monitorowania, a następnie w centrum monitoringu nadzorują ochraniany teren. Monitoring wewnętrzny stosowany jest w pomieszczeniach, tak aby można było nadzorować, co dzieje się wewnątrz budynku. Wraz z rozwojem techniki pojawiły się nowe możliwości związane z monitorowaniem otoczenia domowego. Istnieją teraz sposoby bezprzewodowego przeprowadzenia kamer, co redukuje ingerencję w elewację budynku, a także nie pogarsza estetyki elewacji. System kamer nie posiada przewodów, a wszystko odbywa się zdalnie. Obraz z kamer jest przesyłany drogą radiową do komputera, który zapisuje na dysku twardym przebieg wydarzeń. Istnieją także systemy, które pozwalają na doglądanie widoku przed domem użytkownikowi będącemu poza nieruchomością. Taki system wyposażony jest w specjalny program, który z poziomu telefonu komórkowego wyposażonego w połączenie internetowe, pozwala na zaobserwowanie w każdym momencie obrazu z kamery. Monitoring domowy bezprzewodowy jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, ponieważ nawet podczas nieobecności w domu, właściciel ma możliwość sprawdzenia, co się wokół posesji dzieje. Monitoring domowy zewnętrzny jest najpopularniejszym rodzajem monitoringu. Często stosowany jest zarówno w dzielnicach uważanych za bezpieczne, jak i w tych bardziej niebezpiecznych. W tych drugich jest on stosowany prewencyjnie, aby odstraszyć potencjalnych złodziei i włamywaczy. Należy podkreślić, że takie rozwiązania nie są czymś nowym. Od wielu lat monitoring wizyjny wokół domu jest stosowany na całym świecie i rocznie zapobiega wielu tysiącom kradzieży i włamań. Monitoring domowy zewnętrzny może być wykonany samodzielnie lub jego wykonanie można  zlecić profesjonalnej firmie montażowej, która ma doświadczenie w takich realizacjach i wie, w których miejscach należy umieścić kamery, aby cały system był jak najbardziej skuteczny.

Ile kosztuje monitoring domu?

Cena monitoringu domu w zależności od liczby kamer, ich jakości oraz dysku twardego, a także monitorów może być różna. Najprostsze zestawy zawierają dwie kamery, komputer z dyskiem twardym i monitor, na którym pojawia się obraz z kamer. Koszt takiego zestawu zaczyna się od kilkuset złotych. Możliwe są także bardziej rozbudowane systemy, w których skład wchodzą profesjonalne kamery, działające także w nocy, na których obraz jest noktowizyjny, co skutecznie pozwala śledzić wydarzenia przed kamerą. Najbardziej rozbudowane systemy kosztują nawet kilka tysięcy złotych, ale nawet najlepszy i najdroższy sprzęt nie będzie 100% gwarancją, że kradzież lub włamanie nie nastąpi.

Jak stworzyć własny monitoring domu przez Internet?

Tani monitoring domu jest możliwy do wykonania samodzielnie. Należy zakupić dobrej jakości kamery bezprzewodowe, wyposażyć zestaw w monitor z komputerem, a także moduł sieciowy, który będzie pozwalał na przesyłanie obrazu z kamery na ekran telefonu, aby właściciel mógł samodzielnie monitorować sytuację. Wystarczy zakupić podstawowe kamery bezprzewodowe, umieścić je w widocznych miejscach na elewacji i zacząć konfigurować z poziomu komputera przesyłanie obrazu. Po jednym dniu ustawień całość systemu wykonana samodzielnie będzie gotowa do pracy i chronienia mienia. 

Monitoring domu jest dzisiaj zdecydowanie rozwiązaniem pożądanym. Zainteresowani mają wiele możliwości do wyboru w tym zakresie. Zawsze jednak jest to związane z pewnymi kosztami.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu