Meble rattanowe – gdzie można je wykorzystać i jak o nie dbać?

Ogród jest miejscem, w którym często szukamy wytchnienia po ciężkim dniu w pracy. W cieplejszych miesiącach chętnie spędzamy tu większość czasu – grillujemy, spotykamy się ze znajomymi i rodziną. Dlatego coraz większą wagę przykłada się do aranżacji kącika wypoczynkowego w ogrodzie czy na tarasie – w tym do wyboru odpowiednich mebli ogrodowych. Od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszą się meble rattanowe.

Meble ogrodowe rattanowe charakteryzują się ciekawym wyglądem i dobrze wpisują się w estetykę wielu ogrodowych aranżacji. Czym dokładnie jest rattan? Jakie ma właściwości? Gdzie można wykorzystać rattanowe meble i jak o nie dbać?

Czym jest rattan?

Rattanowe meble ogrodowe wykonywane są z naturalnego materiału pozyskiwanego z pnączy z rodziny palm, które rosną w różnych regionach Azji. Pierwsze meble z rattanu powstawały już w czasach starożytnych, co potwierdzają różne znaleziska z wykopalisk na terenie Azji. Meble wykonywane z plecionki były znane również w Egipcie i Rzymie, z tym że do ich tworzenia wykorzystywano wici wierzbowe. W Europie rattan (można spotkać się również z nazwą „rotang”) zaczął zyskiwać popularność w XIX wieku, kiedy zaczęto sprowadzać go z Azji do Wielkiej Brytanii. Z czasem zaczął pojawiać się również w innych krajach europejskich, by w końcu dotrzeć aż do Stanów Zjednoczonych.

Jakie zalety ma rattan?

Meble rattanowe na taras czy do ogrodu cieszą się popularnością z kilku względów. Rattan jest materiałem naturalnym – jak już wspomniano, pozyskiwany jest z pnączy palmowych. Co ważne, pnącza te bardzo szybko odnawiają się i w większości przypadków pozyskiwane są ze specjalnych plantacji, dzięki czemu produkcja mebli nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Proces ich produkcji także nie przyczynia się do zanieczyszczania naszego otoczenia.

Do głównych zalet rattanu zalicza się to, że jest bardzo plastyczny. Pod wpływem pary witki stają się bardzo giętkie. Rattanowe meble ogrodowe są lekkie, przyjemne w dotyku, funkcjonalne i łatwe w czyszczeniu. Pomimo niewielkiej wagi stabilnie trzymają się podłoża. Rattan może być też barwiony na różne kolory, dzięki czemu staje się jeszcze bardziej atrakcyjny. Trzeba jednak pamiętać, że jest mało odporny na niskie temperatury – może pękać i odkształcać się, co wpływa na wytrzymałość i estetykę mebli. Dodatkowo meble z rattanu są dość wrażliwe na słońce i promieniowanie UV, od którego tracą kolory.

Meble rattanowe do ogrodu – jak o nie dbać?

Krzesła rattanowe w zestawieniu ze stołem, którego podstawa jest wykonana z tego samego materiału, będą się pięknie prezentowały w naszym ogrodzie – pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. Jak je pielęgnować? Meble rattanowe na balkon czy taras należy regularnie czyścić z powstających w czasie użytkowania zabrudzeń. Najlepiej używać do tego delikatnej szmatki. Meble warto regularnie przecierać, aby nie osiadał na nich kurz. Większe zabrudzenia można czyścić lekko wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc można stosować szczoteczkę do zębów. Zaleca się też regularne stosowanie środków do konserwacji i impregnacji mebli z rattanu, szczególnie po sezonowaniu mebli. Pierwsza impregnacja powinna zostać wykonana zaraz po zakupie mebli, jeszcze przed ich wystawieniem do ogrodu. Z uwagi na to, że meble te nie są odporne na działanie niskich temperatur, po zakończeniu sezonu należy przechowywać je w zamkniętym, suchym pomieszczeniu.

Meble rattanowe – na balkon, taras, do ogrodu i... do salonu

Wygodne fotele rattanowe czy leżaki doskonale sprawdzą się w ogrodzie i na tarasie. Można je ustawić pod zadaszeniem lub w cieniu – tam, gdzie chcemy urządzić kącik do wypoczynku. Doskonale będą prezentować się również pod półotwartym pawilonem wykonanym ze zwiewnego materiału. Dodając poduszki na meble rattanowe, uzyskamy ciekawy efekt wizualny, a także sprawimy, że meble będą wygodniejsze w użytkowaniu. Leżaki rattanowe można również postawić na dużym balkonie. Meble wykonane z rattanu idealnie wpiszą się także w wystrój ogrodu zimowego lub oranżerii.

Meble wykonane z tego rattanu można także z powodzeniem użytkować przez cały rok we wnętrzach mieszkalnych. Meble rattanowe do salonu (np. komoda lub szafki rattanowe) podkreślą charakter wnętrza urządzonego w stylu kolonialnym czy rustykalnym. Wykorzystując większe meble rattanowe do domu (np. fotele lub narożnik rattanowy) w pomieszczeniu połączonym z wyjściem do ogrodu czy na taras umeblowany w podobnym stylu, stworzymy niebanalną i spójną całość.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu