Inteligentne budownictwo z roku na rok zaskakuje nas nowymi trendami. Ekologiczne technologie i rozwiązania są nie tylko wygodne, ale również pomagają zaoszczędzić pieniądze. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się sprawie magazynowania ciepła w budynkach energooszczędnych. Poznają Państwo m.in. rodzaje akumulatorów termicznych w domach jednorodzinnych oraz sposoby na zaoszczędzenie kosztów jego użytkowania.
Ogrzewanie domu pochłania często 80% kosztów eksploatacyjnych. Dom jednorodzinny o niskim zapotrzebowaniu na energię wymaga odpowiedniego projektu. Bardzo ważne jest wcześniejsze zaplanowanie i przemyślenie wyboru systemu ogrzewania, bowiem dom energooszczędny potrzebuje nawet 3 razy mniej energii niż standardowy. Oprócz tego istotna jest w nim odpowiednia akumulacja ciepła. Dlatego warto zabezpieczyć swój dom w akumulator ciepła. Co właściwie skrywa ta nazwa?Akumulator ciepła to zbiornik, który gromadzi i przechowuje energię dostającą się do budynku z różnych źródeł. Do akumulatorów ciepła, które możemy zastosować w budynkach jednorodzinnych, należą: kocioł na paliwo stałe, kocioł elektryczny, kominek zwykły oraz automatyczny. Przyjrzyjmy się pokrótce poszczególnym rodzajom.
Kocioł elektryczny to zazwyczaj jednofunkcyjne urządzenie niewielkich rozmiarów. Najczęściej występuje w formie wiszącej. Kocioł elektryczny często współpracuje z C.W.U., zapewniając tym samym ciepłą wodę. Drugim, występującym znacznie rzadziej rodzajem są kotły stojące o dużej mocy. Kocioł elektryczny składa się z grzałki lub kilku grzałek włącznika termicznego, zespołu mocy, zespołu grzewczego, czujnika przepływowego i pompy obiegowej. Aby uniknąć uszkodzenia, urządzenie posiada zawór bezpieczeństwa i termostat. Przy zastosowaniu odpowiedniego panelu możemy zaprogramować kocioł w taki sposób, aby włączał się o wybranej przez nas godzinie i porze dnia. Dzięki temu ogrzewanie będzie dużo tańsze.
Klasyczną alternatywą dla kotła elektrycznego jest kocioł na paliwo stałe. Jego niewątpliwą zaletą są niskie koszty eksploatacji. Podczas wyboru warto mieć na uwadze fakt, że kotły na paliwo stałe są bardzo zróżnicowane. Jedne wymagają dostarczania paliwa co kilka godzin, a inne wyposażone są w automatyczny podajnik. Im bardziej nowoczesny model tym jego cena jest wyższa. Zwróćmy także uwagę na sprawność spalania, które powinno wynosić minimum 50-70%. Przejdźmy teraz do najpopularniejszych rodzajów kotłów, które dostępne są na rynku. Kotły na węgiel ze spalaniem górnym. To rozwiązanie proste i tanie, jednak wymagające częstego uzupełniania paliwa. Ich koszt to średnio 2-5 tysięcy. Kotły na węgiel ze spalaniem dolnym, to nowoczesne rozwiązanie współpracujące z termostatem. Zużywają zdecydowanie mniej paliwa niż poprzednik. Cena zakupu wynosi od 4 do 10 tysięcy. Innymi, mniej przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami są kotły na miał węglowy, czy słomę.
Doskonałym dodatkiem do pieców są kominki. W domach jednorodzinnych doskonale sprawdzą się kominki z systemem DGP (dystrybucją gorącego powietrza) lub płaszczem wodnym. Oba rozwiązania umożliwiają pełniejsze wykorzystanie ciepła uzyskanego ze spalanie drewna. Niezależnie na który typ się zdecydujemy, warto przed zakupem skonsultować się z instalatorem.
Na koniec zobaczmy 10 inspirujących wnętrz nowoczesnych domów.
norsu interiors, Donna Delaney - Elephant Rocks , 3609880
norsu interiors, Donna Delaney - Pink Skies Print , 3609882
norsu interiors, Donna Delaney - Salty Breeze Print , 3609884
norsu interiors, Donna Delaney - Sea Storm Print , 3609886
norsu interiors, Donna Delany - David Austin Print, 2399390
norsu interiors, Donna Delany - Matilda Print, 2399405
norsu interiors, Donna Delany - Pretty in Pink 2 Landscape Print, 2400486
norsu interiors, Donna Delany - White King Print, 2399392
norsu interiors, norsuHOME - Harvey's Bedroom, 2243120
norsu interiors, norsuHOME - Main Bedroom, 2243132
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Bydgoszcz
firmy budowlane Częstochowa