Linoleum – elastyczna wykładzina do domu i na balkon

 

Linoleum to rodzaj elastycznej wykładziny na podłogę lub na ścianę. Położenie linoleum w kuchni, łazience lub na balkonie ułatwia utrzymanie porządku i zapobiega wnikaniu wilgoci. Dzięki niskiej cenie możemy ją często wymieniać, zmieniając tym samym wygląd naszych pomieszczeń.

Nazwa „linoleum” dość często jest używana w niewłaściwy sposób – jako określenie na wykładzinę z gumolitu lub PVC. W rzeczywistości wykładzina linoleum wykonana jest z naturalnych materiałów, takich jak włókna lniane oraz olej z lnu. W składzie linoleum znajdują się także naturalne barwniki, żywice oraz mączki korkowe, które po połączeniu i wylaniu na powłokę jutową tworzą ekologiczną wykładzinę do domów i mieszkań.

Linoleum – szeroki wybór wzorów i kolorów

Główną zaletą linoleum jest szybki montaż oraz łatwość w utrzymaniu czystości – po odkurzeniu wystarczy je dokładnie umyć wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Linoleum na podłogę pozwala stworzyć bezspoinową powierzchnię – w sprzedaży dostępne są wykładziny o szerokości nawet 5 metrów. Wykładzina linoleum dostępna jest w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu łatwo można ją wkomponować w wystrój każdego pomieszczenia. Najpopularniejsze jest linoleum szachownica i linoleum drewnopodobne, które imituje nie tylko naturalną kolorystykę drewna (np. bieloną deskę), ale może mieć także jego realistyczną strukturę. Do wnętrz w stylu skandynawskim, minimalistycznym lub loftowym często wybierane jest nowoczesne linoleum białe, szare lub czarne. Wykładzina linoleum może mieć nietypowe wzory (np. kwiaty, liście, grafiki 3D) i różne rodzaje wykończenia (matowe, błyszczące lub półmatowe).

Wykładzina linoleum – uniwersalne zastosowanie

Linoleum podłogowe to rodzaj ciepłej, sprężystej i elastycznej wykładziny, którą można wykorzystać do położenia na ścianę lub na podłogę. Ma właściwości amortyzujące, nie jest tak śliskie, jak panele czy płytki podłogowe, więc nadaje się do pokojów dziecięcych czy domowych placów zabaw. Linoleum do łazienki sprawdzi się jako wygodny sposób na wykończenie podłogi, ponieważ nie chłonie wilgoci i jest odporne na odbarwienia. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest kładzenie linoleum do kuchni. Wykładzina będzie minimalizować ryzyko stłuczenia się szklanek lub talerzy, które upadną na podłogę. Linoleum na balkon lub taras zapewni nam warstwę użytkową, która nie będzie tracić swojego wyglądu pod wpływem wiatru, słońca lub deszczu. Niektóre z dostępnych w sprzedaży modeli wykładzin posiadają antypoślizgową warstwę wierzchnią. Będzie to odpowiedni rodzaj linoleum na schody, zmniejszający ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Wykładzina linoleum sprawdzi się także w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy i osoby borykające się ze schorzeniami układu oddechowego, ponieważ ma właściwości antystatyczne - nie przyciąga kurzu. Ze względu na fakt wysokiej odporności na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, jak zarysowania czy pękanie linoleum sprawdza się również w pomieszczenia przemysłowych oraz obiektach użyteczności publicznej.

Linoleum – cena za metr kwadratowy

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje linoleum, nie jest jednoznaczna. Stawka różni się w zależności od wybranego wzoru, koloru oraz grubości wykładziny. Jeżeli zdecydujemy się na powszechny i łatwo dostępny wzór, cena będzie niższa. Najdroższe są modele o niespotykanych lub nowoczesnych motywach, np. imitujące drewno, strukturę betonu czy marokańską koniczynę. Cena za metr kwadratowy to średnio około 30–40 zł. Niska cena linoleum sprawia, że możemy często zmieniać wygląd naszych wnętrz i szukać stylu, w którym poczujemy się najbardziej komfortowo.

Jak położyć linoleum na płytki? Porady

Linoleum to materiał uniwersalny i łatwy w układaniu. Możemy pokrywać nim gładkie i jednolite powierzchnie, takie jak posadzki i otynkowane ściany, ale też ukryć pod nim warstwę starych kafli. Kładąc linoleum na płytki, możemy w szybki i nieinwazyjny sposób zmienić wystrój kuchni lub łazienki. Warunkiem dobrej przyczepności jest dokładne oczyszczenie kafelków z brudu i kurzu, które mogą utrudniać położenie wykładziny i spowodować powstanie nieestetycznych pęcherzy powietrza. Kolejnym krokiem jest dokładne dopasowanie wykładziny do podłogi. Jest to czynność, która wymaga dużej precyzji i współpracy co najmniej dwóch osób. Linoleum powinno pokrywać całą podłogę oraz cokoły u dołu ściany. Jeżeli nie chcemy przyklejać wykładziny na cokoły, możemy je oczyścić i pomalować farbą do płytek. Wykładzina dostępna jest w różnych grubościach. Planując kładzenie linoleum na kafelki, najlepiej wybierać te najgrubsze modele, ponieważ nie będą odznaczać się na nich linie fug znajdujących się pod spodem.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu