Legary pod deski tarasowe - co warto o nich wiedzieć?

Tarasy budowane na gruncie to doskonałe rozwiązanie zarówno w domach jednorodzinnych z dużymi ogrodami, jak i w szeregówkach z niewielkimi ogródkami przydomowymi. Architektonicznie stanowią one łącznik pomiędzy zieloną przestrzenią zewnętrzną i wnętrzem mieszkalnym.

Tarasy posadowione na gruncie najczęściej buduje się z materiałów drewnianych lub kompozytowych. Zewnętrzną, widoczną warstwę stanowią deski, które opierają się na szkielecie zbudowanym z samych legarów bądź na bardziej zaawansowanej konstrukcji złożonej z fundamentów, belek oraz oczywiście legarów podpierających bezpośrednio deski tarasowe.

Jakie legary pod taras? Najczęściej stosowane materiały

Legary to elementy konstrukcji tarasów drewnianych lub kompozytowych posadowionych na gruncie. Stanowią podporę dla desek tarasowych i mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się aluminium, kompozyt i drewno.

  • Legary pod deski tarasowe z drewna
    Pod deski drewniane najczęściej stosuje się legary z tego samego materiału. Choć zwykle najistotniejsza dla użytkownika jest jakość oraz wizualna atrakcyjność desek stanowiących widoczną część tarasu, nie mniej ważna jest jakość legarów znajdujących się pod spodem. Eksperci doradzają, żeby zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiedni wybór drewna na legary. Nie może ono mieć mniejszej gęstości niż drewno desek - jej wartość powinna być taka sama albo zbliżona. Dzięki temu zyskamy pewność, że legary z odpowiednią siłą utrzymają wkręty, klipy czy śruby, a zatem i same deski.
  • Legary pod taras kompozytowy
    Zabudowa tarasu kompozytowego jest najczęściej w całości wykonana z tego samego materiału. Zarówno deski, jak i legary czy ewentualne belki są wykonane z kompozytu i wraz z łączeniami stanowią system, który zwykle zamawia się w komplecie.
  • Legary aluminiowe pod deski tarasowe
    Legary aluminiowe mają wiele zalet: są niepalne, lekkie i wytrzymałe. Można je stosować zarówno pod deski kompozytowe, jak i drewniane. Dzięki właściwościom aluminium, legary mogą mieć mniejsze przekroje niż np. ich drewniane odpowiedniki. Warto jednak wiedzieć, że przy przemieszczaniu się po tarasie drewnianym ułożonym na legarach aluminiowych dźwięk jest nieco inny niż w przypadku drewna użytego do całej konstrukcji, co nie wszystkim będzie odpowiadać.

Mocowanie legarów pod taras

Niezależnie od tego, czy układamy legary pod deski kompozytowe, czy drewniane, a także bez względu na materiał, z jakiego wykonana jest konstrukcja tarasu, istnieją dwa sposoby jego budowy na gruncie.

Pierwszy z nich to zabudowa tarasu bezpośrednio na gruncie. W takim wypadku legary układa się na utwardzonym podłożu, a następnie montuje do nich deski tarasowe. Drugi sposób to posadowienie tarasu na słupkach nośnych lub bloczkach. Ta metoda jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga nie tylko wylania fundamentu, ale również stworzenia konstrukcji rusztu krzyżowego z belek i legarów. Czym jest ruszt krzyżowy? Słupki fundamentowe nie stanowią podpory dla legarów, lecz dla belek, na które prostopadle kładzie się legary, a na nie prostopadle deski. Innymi słowy, ponieważ deski mocuje się zwykle równolegle do okna tarasowego, legary muszą zostać zainstalowane prostopadle do nich (i do okna), z kolei belki równolegle do desek.

Wybór metody budowy tarasu na gruncie zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża, ale również od wysokości okna tarasowego nad poziomem ogrodu. Jeśli jest ona większa niż 20 cm, należy wybudować fundamenty i dopiero na nich oprzeć konstrukcję tarasu, a następnie zamontować deski.

Instalując legary, nie można zapominać o zachowaniu odpowiedniego spadku (co najmniej 1%, czyli 1 cm na każdy 1 m głębokości tarasu), a także o separacji drewna od betonowych bloczków czy ścian domu. Jest to niezbędne ze względu na szkodliwą wilgoć, która gromadzi się w każdej możliwej szczelinie. Separację stanowią najczęściej niedrogie i łatwo dostępne gumowe podkładki pod legary tarasowe, które można montować poziomo lub pionowo.

Legary pod taras - wymiary i zagęszczenie

Kiedy kupujemy gotowy system kompozytowy, to zwykle producent dobiera liczbę legarów, a także ich grubość oraz szerokość. Jeżeli decydujemy się na zakup drewnianych desek tarasowych, sami musimy zadecydować o zagęszczeniu legarów i dobrać ich parametry.

Zalecane wymiary legarów drewnianych wynoszą co najmniej 45×70 mm. Kiedy układa się je bezpośrednio na podłożu, w razie potrzeby można użyć większych - np. gdy chcemy osiągnąć równy poziom z posadzką wewnątrz domu, co daje doskonały efekt wizualny. Zagęszczenie legarów zależy głównie od grubości desek tarasowych. Im grubsza deska, tym rzadziej mogą być rozmieszczone legary. Normą są odległości od 30 do 60 cm.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu