Krzewy ozdobne – które wybrać?

Krzewy uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie bądź parku. Poszczególne gatunki mogą się od siebie różnić, mają różną porę kwitnienia i odmienne wymagania. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź, które najlepiej nadają się do ogrodu.

Krzewy mogą pełnić różną funkcję, zarówno ozdobną, jak i praktyczną. Umiejętnie posadzone i pielęgnowane, stworzą wielopiętrową aranżację w wymarzonym ogrodzie. Wybór roślin o różnej wysokości, kolorystyce i odmiennych kształtach przeobrazi ogród w prywatną zieloną oazę. Które krzewy ozdobne najlepiej wybrać na panujące w Polsce warunki?

Krzewy ozdobne do ogrodu – wprowadzenie

Decydując się na konkretne gatunki krzewów do ogrodu, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich walory dekoracyjne, ale też miejsce, w którym będą rosły (zacienione czy słoneczne), i rodzaj gleby, w której będą uprawiane. Trzeba sprawdzić, czy krzewy będą potrzebowały dużo wody, czy może suchego podłoża. Ważnymi parametrami są też zasobność, przepuszczalność i odczyn gleby.

Krzewy ozdobne wieloletnie

Wybierając krzewy wieloletnie, warto zwrócić uwagę na niezwykle dekoracyjne odmiany o różnych barwach i kształtach. Liściaste ozdobne krzewy uatrakcyjniają ogród niemal przez cały rok. Berberysy to najbardziej rozpoznawalna roślina wśród wieloletnich. W Polsce jest dostępna w około 30 odmianach. Dzięki różnorodności wieloletnie rośliny idealnie nadają się na ciekawą kompozycję na skalniaku czy żywopłocie. Jeżeli szukasz niewysokich roślin, doskonały będzie klon japoński czy palmowy, którego postrzępione liście dają efektowną kompozycję.

Wieloletnie krzewy mają również ozdobne owoce. Najbardziej znane można zauważyć na parkingach czy w parkach – są to dzika róża i czarny bez. Najmocniej wyróżniający się wśród znanych krzewów jest dereń jadalny, którego błyszczące liście idealnie komponują się z jego czerwonymi owocami, które pojawiają się jesienią. Dużo krzewów ma właściwości lecznicze, dlatego szczególnie warto zwrócić na nie uwagę. Do tej grupy zalicza się rokitnik pospolity lub czeremcha – idealne rozwiązanie dla osób zafascynowanych zdrowym trybem życia.

Kwitnące krzewy ozdobne

Kwitnące krzewy ozdobne to odpowiedź na monotonny ogród. Co więcej, krzewy te są łatwiejsze w uprawie niż kwiaty. Ich dużą zaletą jest fakt, że szybko rosną, idealnie nadają się do zazieleniania i ukwiecenia przestrzeni ogrodu. Kwitnące krzewy to np.: hortensja, ketmia syryjska, pęcherznica kalinolistna czy oryginalna kolkwicja chińska.

Krzewy ozdobne niskie

Projektując ogród, należy zwrócić uwagę na wysokość, szerokość i pokrój roślin. Od tego będzie zależeć miejsce i sposób ich umieszczenia. Niskie krzewy ozdobne będą idealnie komponowały się z bylinami na rabatach – można z nich tworzyć obwódki, np. wzdłuż chodnika, lub otoczyć nimi wysokie krzewy. Co masz zrobić, jeśli podoba Ci się krzew, który jest za duży, żeby posadzić go w danym miejscu? Wysokość krzewu jest jego cechą odmianową, można zatem znaleźć niższą odmianę podstawowego gatunku. Krzewem liściastym do metra wysokości jest: lawenda, tawuła japońska, pięciornik krzewiasty czy pigwowiec okazały. Krzewy iglaste z tego przedziału to na przykład: choina kanadyjska, cis pospolity czy wiele odmian jałowca.

Krzewy ozdobne zimozielone. Które sadzić?

Najbardziej znanymi roślinami zimozielonymi są iglaki. Mniej znane są krzewy liściaste, które na zimę nie zrzucają liści. Niektóre dodatkowo ozdobione są owocami. Większość roślin gubi swoje liście jesienią, przygotowując się w ten sposób do zimowania. Często krajobraz w ogrodzie w tym okresie jest smutny i monotonny. Dlatego idealnym urozmaiceniem są krzewy ozdobne zimozielone, które zachowują zielony wygląd przez cały rok. Trzeba pamiętać, iż niektóre rośliny nie są przystosowane do polskich zim. Wybierając bardziej wrażliwe, warto zapewnić im miejsce osłonięte od wiatru.

Gatunki krzewów, które nie tracą liści na zimę, to np.: wszystkie odmiany bukszpanu, mahonia, rododendron, ognik i niektóre odmiany irgi. To bardzo zróżnicowana grupa roślin. Ich wysokość to średnio 3 m. Sporo z nich wymaga miejsc zacisznych.

Krzewy ozdobne na pniu – modny efekt

Krzewy ozdobne szczepione na pniu to ciekawa propozycja dla wszystkich osób, które zafascynowane są niezwykłymi kształtami i formami. Zabieg ten pozwala na uzyskanie miniaturowych drzewek, nawet na niewielkiej powierzchni. To idealne rozwiązanie dla miejskiego ogródka w bloku lub na balkonie. Pielęgnacja takiego zestawienia zazwyczaj jest bardzo prosta. Szczepienie pozwala na regulowanie wysokości rośliny, nadaje jej ciekawy wygląd i sprawia, że jest ona bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Krzewy te doskonale rosną w donicach. Przykładem ciekawej formy roślin na pniu jest róża pienna, która wyglądem przypomina wielki bukiet.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu