Wiązary dachowe są elementami nośnymi więźby dachowej. Przenoszą one obciążenie dachu na podpory główne, którymi są ściany i słupy. Wiązary są wykonane głównie z drewna, ale także ze stali.
Pierwsze zastosowanie wiązarów zostało upowszechnione w Ameryce Północnej, głównie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Dzisiaj wiązary są także używane w budownictwie rolniczym, przemysłowym, mieszkaniowym w tym przy budowie domów szkieletowych.
Definicyjnie wiązary dachowe to element konstrukcyjny dachu (więźby dachowej). Rolą wiązarów dachowych jest przeniesienie bezpośredniego ciężaru własnego więźby, pokrycia dachowego oraz obciążeń dodatkowych np. śniegu na podpory główne, czyli ściany i słupy nośne. Wiązary dachowe przeznaczone do budownictwa mieszkaniowego wykonane są najczęściej z drewna. W budownictwie szkieletowym i przemysłowym często wykorzystuje się wiązary stalowe (kratownice, blachownice).
Do niedawna wykonanie bezpiecznego dachu wymagało bardzo dużej wiedzy i doświadczenia ekipy cieśli. Niedopatrzenie lub błąd ludzki mógł doprowadzić do problemów z eksploatowanym budynkiem, a nawet katastrofy budowlanej. Obecnie dużo częściej stosowane są prefabrykowane elementy, które pozwalają na wykonanie dachu w sposób sprawny, szybki i dokładny. Do takich elementów należą wiązary dachowe, które są dość często stosowane na budowach w całej Polsce.
Wiązary są produkowane w fabryce, a następnie jako gotowe elementy transportowane na plac budowy. W ten sposób nie ma potrzeby składania całej więźby z pojedynczych elementów, co wpływa na przyśpieszenie wszystkich prac konstrukcyjnych. W ten sposób zostają także wyeliminowane błędy wykonawcze, ponieważ produkcja jest realizowana przy użyciu najwyższej jakości drewna, które posiada odpowiedni kształt oraz parametry techniczne. Co ważne, wiązary z desek mogą być zrobione w dowolnej wielkości i kształcie. Jeśli używane są do poddasza nieużytkowego, mogą mieć rozpiętość nawet do 30 m bez żadnych podpór.
Cena więźby dachowej z wiązarów prefabrykowanych zależy od wielkości dachu i drewna użytego do wykonania elementów drewnianych. Przykładowo dla powierzchni dachu wynoszącej 200 metrów kwadratowych cena wykonania wiązarów drewnianych to zwykle około 8000-10000 zł netto. Robocizna jest dużo tańsza i kosztuje około 3000 zł (transport, montaż, mocowanie). Oczywiście do kosztów należy doliczyć wynajem dźwigu.
Wiązary dachowe mają liczne zalety:
Do wad pracy z więźbą dachową prefabrykowaną należy zdecydowanie utrudnione jej rozładowanie i zamontowanie z transportu. Zwykle odbywa się to za pośrednictwem dźwigu. Niestety wynajęcie go jest kosztowne, a na wielu małych posesjach, na których są budowane domy, często trudno jest w ogóle wjechać dźwigiem i ciężkim sprzętem. Zatem w praktyce przywiezienie takich wiązarów na teren budowy jest kosztowne i wymaga wielu zabiegów organizacyjnych.
Wiązary kratowe, inaczej prefabrykowane, to typowa więźba z fabryki. Są bardzo wytrzymałe, a przy tym dość lekkie, stąd nie trzeba dużej ilości punktów podparcia dla takiej konstrukcji dachu. Wiązary prefabrykowane wypełniają swoje funkcje, a przy tym nie obciążają zbytnio konstrukcji budynku. Obecnie najczęściej tej postaci wiązary stosuje się w przypadku budownictwa mieszkaniowego, ale i przemysłowego. W budownictwie mieszkaniowym te wiązary są stosowane przykładowo przy dachach wielopołaciowych, ale i dachach z dwuspadowym z nieużytkowym poddaszem. W budownictwie przemysłowym tej postaci wiązary stosuje się przy tworzeniu hal produkcyjnych, marketów, budynków rolniczych. Pomimo jednak ww. zalet wiązary prefabrykowane mają również i swoich przeciwników. Ci wskazują, że takie wiązary można jedynie stosować przy dachach o nieskomplikowanej bryle.
Dzięki wiązarom drewnianym można realizować wiele nowoczesnych i ambitnych rozwiązań konstrukcyjnych.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: