Kołki do styropianu – jakie wybrać i jak je montować?

 

Wybór odpowiedniej izolacji cieplnej na budynku to bardzo istotna kwestia, ale jeszcze ważniejsze jest jej odpowiednie zamocowanie. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach sam klej czy pianka nie wystarczą, aby zapewnić styropianowi odpowiednią przyczepność. Jednym ze sposobów zapobiegania odklejeniu się styropianu jest zastosowanie kołków do styropianu.

Kołki do styropianu zabezpieczają izolację cieplną przed odpadnięciem. O konieczności zastosowania kołków oraz ich liczbie każdorazowo powinien decydować projektant. Stosowanie łączników jest często zalecane tam, gdzie budynek może być ciągle narażony na silne wiatry oraz wtedy, gdy jest bardzo wysoki.

Jakie kołki do styropianu wybrać? Rodzaje

Kołki do styropianu dzieli się ze względu na rodzaj podłoża, na którym montowana jest izolacja. Rodzaj i długość kołków do styropianu powinny być dobrane do grubości ocieplenia ściany oraz materiału, z którego jest wykonana. Najlepiej jest wybierać kołki z Europejską Aprobatą Techniczną. Wybór odpowiedniego produktu ułatwiają oznaczenia umieszczone na talerzykach kołków, które podpowiadają, do jakich podłoży mogą one być kotwione:

  • A – zwykły beton,
  • B – pełny bloczek ścienny,
  • C – pustak lub cegła dziurawka,
  • D – beton lekki,
  • E – gazobeton.

Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kołków uniwersalnych z oznaczeniem ABCDE, które nadają się do każdego rodzaju podłoża. Potrzebną długość kołków określimy na podstawie grubości warstwy kleju i wymaganej długości zakotwienia w murze. Na przykład dla betonu komórkowego jest to około 10 cm, natomiast w przypadku silikatów około 6 cm. W zależności od rodzaju podłoża do wyboru jest kilka rodzajów trzpienia: metalowy, plastikowy oraz plastikowy wzmocniony włóknem szklanym.

Montaż kołków do styropianu

Montując kołki do styropianu, należy przede wszystkim przestrzegać instrukcji producenta. Dotyczy ona wielkości wywierconych otworów oraz sposobu wiercenia. Przykładowo, przy gazobetonie nie powinno się używać wiertła udarowego.

Kołkowanie styropianu należy rozpocząć po stwardnieniu kleju, którym zostały przyklejone płyty. Zazwyczaj należy odczekać przynajmniej dobę. Liczbę oraz umiejscowienie kołków powinien określić projektant. Za minimalną liczbę przyjmuje się 4 sztuki na 1 m². Pod każdy kołek wierci się otwór w ścianie przez płytę styropianową, tak aby kołki trafiały w ścianę, a nie w puste miejsca. Po wsunięciu kołka wbija się w niego trzpień lub wkręca się go w taki sposób, aby talerzyk kołka był na równi z powierzchnią płyty styropianowej.

Na rynku oferowane są również kołki, które mają możliwość zaślepienia. Należy wtedy za pomocą frezu wyciąć z izolacji okrągłe gniazdo, a po zamontowaniu kołka osłonić talerzyk wcześniej wyciętą zaślepką.

Kiedy należy montować kołki do styropianu?

O procesie kołkowania ocieplenia decyduje profesjonalista – odradza się podejmowanie tej decyzji bez konsultacji z projektantem. Ocieplając ściany zewnętrzne nowo wybudowanego budynku, na przykład domu jednorodzinnego, użycie kołków najczęściej się pomija – wystarczy użycie kleju. Można się jednak upewnić, czy producent użytego materiału termoizolacyjnego nie wymaga stosowania kołków. Takie informacje można znaleźć w aprobatach technicznych każdego materiału i systemu ocieplenia. Niekiedy kołki wystarczy zamontować jedynie w newralgicznych miejscach, takich jak narożniki budynku, miejsce wokół drzwi i okien lub spód płyt balkonowych.

Kołkowanie zaleca się w przypadku przyklejenia styropianu na piankę, pomimo że jest ona uważana za mocniejszą od kleju. Powodem jest fakt, że metody, którymi się bada jej przyczepność, wciąż nie są dość wiarygodne. Dlatego dla bezpieczeństwa i utrzymania prawidłowej izolacji zaleca się stosowanie kołków. Co więcej, w takiej sytuacji instytucje wydające aprobaty techniczne nie dopuszczą budynku do użytku, jeśli nie zostały wykorzystane takie łączniki.

Kołki do styropianu – cena

Ceny kołków różnią się od siebie ze względu na długość oraz rodzaj materiału użytego na trzpieniu. Kołki z metalowym wkręcanym trzpieniem kosztują od 200 zł za opakowanie. Jest to najdroższa opcja. Ceny kołków z wbijanym trzpieniem zaczynają się od 70 zł za opakowanie. Najtańszym rozwiązaniem są kołki plastikowe, które kosztują od 30 zł za opakowanie. Kołki z trzpieniem wzmacnianym włóknem szklanym osiągają ceny od 50 zł do 150 zł za opakowanie.

Jeżeli budowa nie wymaga kupowania kołków w dużych opakowaniach, można je również nabyć na sztuki. Koszt jednego kołka mieści się w przedziale 0,20–1 zł.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu