Kamień polny, dawniej często stosowany jako budulec domów i budynków gospodarskich, dziś jest chętnie wykorzystywany jako element dekoracyjny ogrodzeń, domów i architektury ogrodowej. Czym jest kamień polny i w jaki sposób można go użyć wewnątrz i na zewnątrz domu?
Kamień polny cięty i łupany stosuje się m.in. do tworzenia ścieżek ogrodowych, skalniaków i oczek wodnych. Powstają z niego podmurówki ogrodzeń i nowoczesne gabiony. Kamień naturalny może również zdobić elewacje domów i posadzki tarasów.
Kamienie polne zbierane na polach są od dawna stosowane jako materiał budowlany. Już wieki temu z dostępnych lokalnie kamieni naturalnych powstawały domy mieszkalne, budynki gospodarskie, ścieżki ogrodowe i ogrodzenia. Obecnie kamienie polne często stosuje się do wykończeń elewacji domów, podmurówek czy też dekoracji ściennych i podłogowych we wnętrzach. Kamień polny jest dostępny do nabycia w składach kruszyw budowlanych, i to w różnych rodzajach – zarówno kamień polny cięty, jak i łupany. Pierwszy z nich powstaje z większych elementów kamienia, które zostały pocięte na cienkie płyty o regularnych wymiarach i równych krawędziach. Najczęściej są one też wyszlifowane. Tego rodzaju kamienie polne są łatwe w montażu, jednak tracą na swojej naturalności. Kamienie polne łupane to po prostu podzielone na mniejsze fragmenty kamienie o ostrych i nieregularnych krawędziach. W zależności od rodzaju cena kamienia polnego zaczyna się od około 40 zł za tonę. W sprzedaży dostępne są również wielkie głazy.
Na wszechstronne zastosowanie kamieni polnych wpływa różnorodność ich rozmiarów i kształtów, a także dostępność w wielu kolorach. Zależnie od pochodzenia mogą one mieć zabarwienie w odcieniach czerwieni, szarości, zieleni, żółci, brązu lub granatu.
Kamień polny od wieków stosuje się w ogrodach różnego typu. Swoim naturalnym wyglądem ozdabia ogrody angielskie, rustykalne, japońskie, a nawet nowoczesne. Najbardziej charakterystycznym wykorzystaniem kamienia polnego w ogrodzie jest stworzony z jego udziałem skalniak, ścieżki ogrodowe czy wszelkiego rodzaju murki. Naturalny kamień może być budulcem lub elementem wykończenia dla studni, ławki czy nawet grilla ogrodowego. Wyróżniającą się ozdobą, zwłaszcza w minimalistycznych japońskich ogrodach, są wielkie głazy kamienia polnego o nieregularnym kształcie lub w formie otoczaków. Ciekawym zastosowaniem kamienia polnego jest otoczenie jego fragmentami oczka wodnego i zanurzenie jego większej części w wodzie. Wykończony w ten sposób zbiornik wodny zyskuje atrakcyjny, pierwotny wygląd.
Dawniej kamień polny był tanim i łatwo dostępnym budulcem masywnych ogrodzeń wiejskich domów i dworków. Obecnie jest równie popularnym materiałem wykończeniowym stosowanym jako okładzina muru lub ozdoba ogrodzenia. Kamień polny na ogrodzeniu pojawia się na podmurówce, słupkach lub na całej jego powierzchni. Dobrze komponuje się z wieloma tworzywami wykorzystywanymi do stawiania ogrodzeń – najkorzystniej prezentuje się w towarzystwie starej cegły, drewna i metalu. Interesującym ogrodzeniem z kamienia polnego są gabiony, czyli metalowe kosze wypełnione kamieniami, które często pojawiają się jako wykończenie działki i budynków nowoczesnych. Do tego rodzaju ogrodzenia nadają się zarówno większe kamienie polne, jak i łupane na mniejsze fragmenty. Gabiony mogą tworzyć całe ogrodzenie albo stanowić jego dekoracyjne fragmenty dopełnione np. przęsłami drewnianymi lub metalowymi.
Wbrew pozorom naturalny, dziki wygląd kamienia polnego może ozdabiać domy o charakterze nie tylko wiejskim, ale również nowoczesnym. Dawniej na terenach o dużej dostępności kamienia polnego był on głównym budulcem budynków mieszkalnych i gospodarskich. Do tej pory jest chętnie stosowany do wykonywania okładzin tarasów i elewacji. Kamienie polne na tarasie tworzą trwałą, wytrzymałą i atrakcyjną posadzkę. Natomiast wykończenie kamieniem naturalnym cokołu domu nadaje budynkowi charakter sielskości i ociepla nowoczesne tynkowane fasady. Świetnie komponuje się również z elewacjami drewnianymi.
Kamień polny jest także chętnie wykorzystywany do wykończeń wewnątrz budynków mieszkalnych. Może ozdabiać ściany w salonach lub podłogi w całym domu. Najczęściej w tym celu stosuje się obróbkę, czyli cięcie kamienia polnego na równe i regularne płyty, choć nie jest to regułą. Ciekawie prezentują się również większe fragmenty łupanego kamienia na ścianach. Kamień polny może też stanowić atrakcyjną okładzinę dla obudowy kominków lub materiał wykończeniowy na schody.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Szczecin
firmy budowlane Warszawa