Każdemu ogrodnikowi zdarza się zauważyć szkodniki na swoich roślinach. Jeśli się je dobrze pozna, łatwiej je zidentyfikować, a tym samym szybciej przystąpić do walki z nimi. Jakie szkodniki roślin atakują je najczęściej?
Nawet najgorsze szkodniki można skutecznie zwalczyć. W boju liczy się zarówno czas, jak i spostrzegawczość. Warto poznać rodzaje szkodników atakujących rośliny i dzięki temu w porę rozpocząć walkę.
Szkodniki to organizmy, które powodują straty w działalności człowieka. Zalicza się do nich zwierzęta, których działalność prowadzi do uszkodzenia uprawianych roślin lub przyczynia się do strat w ich plonach. Szkodniki uszkadzają drzewa i krzewy, tekstylia, produkty spożywcze, a także książki, drewno i materiały drewnopochodne. Warto wiedzieć, że szkodniki często przyczyniają się do rozprzestrzeniania bakterii, wirusów, czy grzybów, które są przyczyną wielu chorób. Szkodnikami są przede wszystkim owady, ale także nicienie, wije, roztocza, ślimaki i gryzonie. Do ich masowego pojawiania się przyczyniają się uprawy monokulturowe oraz intensyfikacja rolnictwa.
W zwalczaniu szkodników istotną rolę odgrywa profilaktyka. W przypadku upraw roślin warto stosować płodozmian oraz odpowiednie zabiegi agrotechniczne, które należy przeprowadzać we właściwych terminach. Niektóre odmiany roślin są odporne na różne rodzaje szkodników i można wziąć to pod uwagę, planując uprawę. Sprzęt używany do pielęgnacji powinien spełniać określone wymogi. Na przykład sekator do przycinania gałęzi musi być naostrzony, a także zdezynfekowany, zwłaszcza jeśli szkodniki wcześniej atakowały dany ogród. Gdy szkodniki już się pojawią, trzeba przystąpić do zwalczania ich bezpośrednio metodami biologicznymi, chemicznymi, mechanicznymi lub fizykochemicznymi. Najlepsze efekty przynosi łączenie różnych metod ze sobą.
Najpopularniejsze szkodniki roślin domowych to przędziorki, mszyce, wełnowce, miseczniki i tarczniki, a także pędraki.
Drzewa owocowe są grupą roślin chętnie atakowanych przez szkodniki, takie jak na przykład:
Rośliny ozdobne bywają atakowane przez różne szkodniki. Najlepiej poznać je po szkodach, jakie wyrządzają. Jeśli w roślinach zaczynają pojawiać się dziury, jest to znak, że mogły zostać zaatakowane przez chrząszcze, ślimaki, gąsienice motyli lub larwy błonkówek. Do niszczenia korzeni przyczyniają się z kolei larwy chrząszczy. O ich działalności świadczy więdnięcie, a także zamieranie roślin. Tarczki pojawiające się na pędach i liściach roślin ozdobnych świadczą o obecności czerwców. Zwinięte liście to zazwyczaj efekt działania larw chrząszczy i gąsienic motyli, które nadgryzają nerwy liściowe, powodując ich więdnięcie i zwijanie. Za plamy na liściach mogą odpowiadać skoczki, mączliki, przędziorki oraz wciornastki. Natomiast zniekształcone pędy i liście to efekt działania ochojników i mszyc.
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Warszawa
firmy budowlane Białystok