Dach niewątpliwie stanowi zwieńczenie każdego domu, dlatego dobrze gdyby został on wykonany z jak największą precyzją i starannością. Z jakimi problemami będziemy musieli się zmierzyć, budując dach? Jakich błędów musimy się wystrzegać ? Które z nich są szczególnie niebezpieczne?
Kiedy decydujemy się na wybór ekipy budowlanej, musimy postawić przede wszystkim na jakość i staranność wykonania. Szczególnie na etapie budowy dachu ma to duże znaczenie. Zanim wybierzemy konkretnych podwykonawców, warto poszukać informacji w internecie, zapytać znajomych i rodzinę, a najlepiej, jeśli będzie taka możliwość, zobaczyć zdjęcia z poprzednich realizacji.
Jednym z podstawowych i bezpośrednio wypływających na nasze bezpieczeństwo błędów jest źle zaprojektowana konstrukcja dachu. Konstrukcja więźby dachowej musi być odpowiednio dopasowana do geometrii dachu, uwzględniając kąt nachylenia połaci, rozpiętości, możliwość oparcia oraz szacowane obciążenia.
Dokonywane na własną rękę, bez konsultacji z architektem lub konstruktorem, zmiany w konstrukcji więźby dachowej może negatywnie wpłynąć na konstrukcję dachu i przyczynić się do nieszczęśliwego wypadku.
Na tym etapie nie warto kierować się najniższą ceną, ale jakością. Drewniane elementy dachu muszą być wykonane z materiału dobrej jakości, należy zwrócić uwagę, aby deski nie były wilgotne, nie miały śladów korników oraz elementów zgnilizny. Dodatkowo zwróćmy uwagę na sęki, ich liczba nie powinna przekraczać ¼ przekroju drewna. Zawsze możemy poprosić sprzedawcę o dokumenty potwierdzające klasę kupowanego drewna, warto również zobaczyć, w jakich warunkach przechowywany jest materiał bowiem źle składowane deski, mogą kształcić się nieodwracalnie i tym samym spowodować osłabienie więźby. Pamiętajmy również o odpowiedniej impregnacji drewna, która zwiększy jego ognioodporność.
Kluczowym aspektem podczas budowy dachu jest staranne i trwałe połączenie wszystkich elementów więźby dachowej. To właśnie one decydują o jej nośności i wytrzymałości na obciążenia. Najstarsza i najtrwalszą metodą jest łączenie elementów więźby na wręby, jednak ten sposób montażu wymaga dużej precyzji w wykonaniu poszczególnych elementów oraz staranności w wykonaniu.
Istotnym błędem wynikającym ze zmiany projektu w trakcie budowy jest przesunięcie kluczowych elementów konstrukcyjnych domu np. komina. Jego przesunięcie nawet o kilka centymetrów może spowodować, że będzie on przecinać krokiew, co wpłynie na zmianę konstrukcji więźby dachowej.
Kolejnym bardzo poważnym błędem jest nieodpowiednie, często zbyt słabe usztywnienie więźby dachowej. Do usztywnienia wykorzystywane są:
Należy unikać ułożenia desek w jednej linii wzdłuż jednej krokwi. Zabroniona jest również samodzielna modyfikacja układu.
Podczas budowy dachu należy pamiętać o prawidłowym od dylatowaniu więźby, od ścian działowych, pozostawiona przestrzeń zapobiegnie powstawania rys i spękań spowodowanych naturalnym uginaniem się konstrukcji drewnianej dachu.
Kolejnym poważnym błędem są źle wykonane obróbki blacharskie. Często niestarannie położone dachówki, kosze czy inne metalowe elementy dachu mogą w późniejszym czasie spowodować uszkodzenie struktury materiałów, przegrzewanie się elementów, korozję, a co za tym idzie nieszczelność i zbyt szybką eksploatację dachy.
Bardzo ważnym etapem podczas budowy dachu jest profesjonalne i bezbłędne wykonanie izolacji. Izolacja przeciwwilgociowa zapobiegnie powstawaniu pleśni, grzybów w naszym domu. Prawidłowo wykonana izolacja termiczna powinna być odpowiednio gruba, najlepiej, aby składała się z dwóch warstw wełny mineralnej, dzięki czemu unikniemy powstawania mostków termicznych i ograniczymy wydatki na ogrzewanie domu.
źródło: Unsplash
Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach:
firmy budowlane Poznań
firmy budowlane Radom
firmy budowlane Rybnik