Impregnat do drewna – jakie są rodzaje? Kiedy się go stosuje?

Drewno to materiał często stosowany w budownictwie, meblarstwie i wykończeniu wnętrz. Jego zaletą jest plastyczność i możliwość uzyskania ciekawych efektów wizualnych. Aby długo cieszyć się przedmiotami wykonanymi z drewna, należy regularnie stosować impregnat do drewna, który zabezpieczy je przed niekorzystnymi warunkami.

Preparat zabezpieczający musi być odpowiednio dobrany, aby w pełni spełniał swoje zadanie. Inny będzie impregnat do drewna konstrukcyjnego, inny do drewna znajdującego się na zewnątrz domu, jeszcze inny do wnętrz. Wynika to z faktu, że w zależności od tego, do czego i gdzie drewno jest wykorzystywane, narażone jest na różnego rodzaju czynniki, np. niekorzystne warunki pogodowe, zagrożenie rozwojem pleśni lub żerowaniem szkodników itp.

Dlaczego drewno trzeba impregnować?

Drewno jest materiałem naturalnym, który może ulegać stopniowemu niszczeniu pod wpływem warunków, na jakie jest narażone. Uszkodzeniu może również ulec jego struktura, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku drewna konstrukcyjnego (uszkodzenie belek konstrukcyjnych może z czasem doprowadzić do katastrofy budowlanej). Negatywny wpływ na stan drewna mogą mieć takie czynniki jak warunki atmosferyczne, wilgoć, grzyby, a także różnego rodzaju szkodniki. O drewno należy szczególnie dbać w miejscach o podwyższonej wilgotności, a także tam, gdzie panują wysokie wahania temperatur.

Impregnat do drewna wnika w jego strukturę i chroni je przed negatywnym skutkiem określonych czynników. Przykładowo impregnaty do drewna znajdującego się na zewnątrz (np. elewacja budynku, meble ogrodowe) powinny zabezpieczać przede wszystkim przed promieniowaniem UV oraz niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dzięki takiej ochronie drewno nie będzie pękać czy odbarwiać się pod wpływem zmiany temperatur i promieni słonecznych. Zawsze warto też pamiętać o zabezpieczeniu drewna przed szkodnikami oraz rozwojem na ich powierzchni mikroorganizmów. Kiedy drewno nie zostanie odpowiednio zabezpieczone przed tymi czynnikami, z czasem jego struktura ulegnie degradacji, a wykonane z niego przedmioty zniszczą się. Dlatego też przed podjęciem decyzji, jaki impregnat wybrać, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie i w jaki sposób będzie użytkowane drewno oraz jaki jest jego gatunek.

Jakie są rodzaje impregnatów do drewna?

Jak już wspomniano, producenci oferują różne rodzaje impregnatów. Warto zaznaczyć, że deski konstrukcyjne często są już impregnowane. Można to poznać po tym, że mają inny kolor niż naturalne drewno. Zazwyczaj barwi się deski do konstrukcji więźb dachowych. Impregnat z barwnikiem ułatwia równomierne pokrycie drewna. Warto pamiętać o tym, że preparaty wodorozcieńczalne są zalecane do stosowania we wnętrzach, natomiast te na bazie rozpuszczalników zaleca się stosować na zewnątrz. Zwykle jednak impregnat do drewna w wersji podstawowej jest bezbarwny. Wśród preparatów takich wyróżnia się:

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu