Grzejnik elektryczny – jaki wybrać?

Grzejniki elektryczne dostępne na rynku coraz częściej pełnią nie tylko funkcję ogrzewania, ale również funkcje dekoracyjne i estetyczne. Dostępne w różnych kolorach i kształtach, mogą doskonale uzupełnić wystrój wnętrz.

Producenci oferują kilka rodzajów grzejników elektrycznych: olejowy, energooszczędny, konwektorowy. Różnią się one między sobą sposobem działania, mocą oraz wyglądem. Zanim zapadnie decyzja o wyborze, warto dowiedzieć się, które rozwiązanie będzie najlepsze do danego pomieszczenia.

Grzejnik elektryczny łazienkowy

Jednym z typów grzejnika elektrycznego łazienkowego jest grzejnik konwektorowy. Działa on na podobnej zasadzie jak standardowy grzejnik wodny, czyli większość ciepła oddaje przez konwekcję. Niezależnie od modelu, ruch powietrza wokół grzejnika odbywa się naturalnie lub w wymuszony sposób przez wentylator. Grzejnik z wentylatorem jest w stanie bardzo szybko nagrzać dane pomieszczenie.

Innym rodzajem grzejnika, który może być zamontowany w łazience, jest grzejnik promieniujący. Jego nazwa wskazuje na to, że ciepło będzie promieniowało do otaczających przegród i przedmiotów. Wyglądem przypomina grzejnik wodny, lecz jest bardziej płaski. Moc tego typu grzejników wynosi od 100 do 1000 W.

Kolejnym rozwiązaniem jest suszarka do ręczników, jednak nie zapewni ona spektakularnego efektu grzewczego. Taki grzejnik może dostarczyć jedynie 200 W energii cieplnej. Jego moc można regulować za pomocą pokrętła. Wyglądem przypomina drabinę, na której bez problemu można powiesić rzeczy do wysuszenia. Po powieszeniu na grzejniku wilgotnego ręcznika lub prania przekazywanie ciepła jest jednak zdecydowanie utrudnione.

Grzejnik elektryczny energooszczędny

Energia elektryczna z roku na rok drożeje, dlatego warto rozważyć ogrzewanie, które pozwoli na obniżenie kosztów, nie powodując jednocześnie pogorszenia komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Rozważając grzejnik elektryczny jako źródło ciepła w domu, najlepiej wybrać ten, który jest energooszczędny, czyli charakteryzuje się niskim poborem energii elektrycznej przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej oddawanej mocy cieplnej do pomieszczenia. Przykładem są grzejniki składające się z aluminiowej obudowy, w której zamieszczony jest ceramiczny rdzeń z zatopionymi w nim elementami grzejnymi. Elementy te pozwalają na szybkie nagrzanie się rdzenia, który z kolei jest dobrym akumulatorem ciepła i wolno je oddaje. Dzięki temu grzejnik przez krótki czas pobiera energię, a długo oddaje ciepło. Dzięki różnorodności rozmiarów łatwo jest dopasować grzejnik do miejsca montażu.

Grzejnik elektryczny ścienny

Grzejnik elektryczny ścienny to idealne rozwiązanie do różnego typu pomieszczeń. Nie wymaga zorganizowania specjalnego miejsca ani szczególnie dużej przestrzeni na montaż. W mieszkaniach w zabudowie wielorodzinnej wyznaczone są miejsca na zamontowanie takich grzejników, a przy budowie domu miejsce na grzejnik planuje się z pomocą specjalisty. Obecnie producenci mają w ofercie różne rodzaje grzejników nadające się do zamontowania na ścianie.

Grzejnik elektryczny olejowy

Grzejnik elektryczny olejowy jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie można sobie pozwolić na remont instalacji grzewczej. Urządzenie takie można nabyć już za kilkadziesiąt złotych. Może być dobrym dopełnieniem istniejącej instalacji grzewczej, nie pozwalając odczuć niskich temperatur zimą. Grzejnik olejowy to urządzenie przenośne, które podłącza się do instalacji elektrycznej za pomocą wtyczki. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że grzejnik olejowy może być używany doraźnie, w zależności od potrzeb. Gdy w ciągu dnia zachodzi na przykład potrzeba dogrzania salonu, wystarczy go przenieść w dogodne miejsce. Jest to również idealne rozwiązanie na uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania oraz ogrzewania w domkach letniskowych.

Koszt grzejników olejowych to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Grzejniki tego typu mają zazwyczaj stalową obudowę w kształcie żeber, które wypełnione są olejem. Wewnątrz urządzenia znajduje się jedna lub kilka grzałek elektrycznych, które podgrzewają olej. Olej magazynuje ciepło, nagrzewając jednocześnie ścianki grzejnika, które oddają ciepło do pomieszczenia. Właściwości oleju powodują, że nagrzewa się on stosunkowo szybko, za to wolno stygnie. Gdy olej uzyska wskazaną temperaturę, termostat wyłącza wewnętrzne grzałki, lecz mimo to grzejnik jeszcze przez pewien czas pracuje pełną mocą i pozostaje ciepły jeszcze przez kilkadziesiąt minut po wyłączeniu.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu