Jak zrobić taras na dachu?

Wraz z modą na proste bryły domów z płaskimi dachami przyszedł też trend, by umieszczać taras na dachu. Taras dachowy to dobre rozwiązanie zwłaszcza w mieście – odrobina własnej zieleni na tle miejskiego krajobrazu to prawdziwy luksus.

Niestety problem polega na tym, że wykonanie tarasu na dachu nie jest łatwe. Najprościej jest znaleźć lub zamówić projekt domu, który uwzględnia taras dachowy. Budowanie go zgodnie z projektem jest znacznie łatwiejsze, od razu powstają bowiem odpowiednio zaprojektowane warstwy tarasu, a także odwodnienie i ocieplenie przylegających do tarasu dachowego elementów, takich jak ściany, kominy czy attyki. Stawiając dom z tarasem na dachu, nie trzeba załatwiać osobnych formalności – wszystko ujęte jest w projekcie i podlega jednemu pozwoleniu na budowę (lub milczącej zgodzie urzędu przy zgłoszeniu prac).

Dom z tarasem na dachu

Płaskie dachy nowo powstających domów często projektuje się tak, by stanowiły one dodatkową przestrzeń użytkową. Tarasy na dachu o tradycyjnej konstrukcji niosą zagrożenie dla warstwy zabezpieczającej pokrycie i pomieszczenia pod nim, które może być narażone na przeciekanie. Dlatego coraz częściej buduje się je w technologii odwróconego dachu płaskiego – warstwa hydroizolacji znajduje się pod ociepleniem, a nie na nim. Szczególnie narażony na uszkodzenia jest taras na dachu z papy.

Co na tarasy na dachu? W technologii odwróconej pokrycia dachowe na taras to zarazem warstwa dociskająca ocieplenie. Może nią być np. żwir, płyty betonowe lub podesty drewniane – materiały na tyle ciężkie, że będą stanowić warstwę dociskającą. Często też po zabezpieczeniu warstwy termoizolacji geowłókniną, układa się żyzną ziemię (humus), a na nim zakłada trawnik lub sadzi rośliny, które płytko się korzenią. Taki zielony dach to zarazem bardzo efektowny taras, ale trudno go urządzić na już istniejącym domu – jest bardzo ciężki, co wymaga odpowiedniego wyliczenia i zaprojektowania nośności stropu i konstrukcji dachu.

Taras na dachu w istniejącym domu

Zanim przystąpi się do prac budowlanych, trzeba sprawdzić, czy w ogóle jest możliwość zbudowania tarasu na dachu naszego domu. Najlepiej zamówić konsultację inżyniera-konstruktora, który sprawdzi, na ile wytrzymała jest konstrukcja stropodachu – czy przeniesie dodatkowe obciążenie warstwami tarasu, czy też trzeba będzie ją wzmocnić.

Należy też przemyśleć to, gdzie będzie znajdowało się wyjście na taras. Najwygodniej, gdy wychodzi się nań bezpośrednio z jednego z pomieszczeń, co może oznaczać konieczność wybicia w ścianie nowego otworu na drzwi tarasowe lub powiększenia ościeża istniejącego okna. Można też postawić schody zewnętrzne, prowadzące na taras na dachu, choć nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Od tego, jak dużych przeróbek będzie wymagało zrobienie tarasu na dachu, zależy zakres formalności, jakie trzeba będzie załatwić. Z pewnością konieczne będzie zamówienie projektu budowlanego, który uwzględni wspomniane już wykonanie wejścia, obliczenia konieczne do ułożenia warstw tarasu, odpowiednie odwodnienie itp. Od tego, w jakim stopniu przebudowa będzie wpływała na sąsiednie działki, zależy dalsza procedura urzędowa. Z reguły w przypadku budowy tarasu na dachu na własnej działce, na istniejącym już domu, pozwolenie nie jest potrzebne – wystarczy zgłoszenie do starostwa lub urzędu miasta.

Wiele osób, które mieszkają na ostatnich kondygnacjach kamienic lub bloków z płaskim dachem adaptowało pomieszczenia wózkowni czy suszarni, skąd jest dobry dostęp do dachu. Czy zatem da się zrobić taras na dachu bloku? Teoretycznie jest to możliwe, lecz wymaga zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, do której należy budynek.

Jak zrobić taras na dachu?

To, jak duży będzie zakres prac, zależy od konkretnego dachu i rozwiązań zastosowanych podczas jego budowy. Niekiedy można wykorzystać istniejące warstwy ocieplenia i hydroizolacji, wykonując tylko dodatkową nawierzchnię tarasu dachowego. Częściej jednak warstwy trzeba wymienić i przerobić odwodnienie tarasu na dachu. Może ono być zaprojektowane na dwa sposoby. W pierwszym woda spływa po wierzchniej warstwie, nie przenikając pod nią. W drugiej stosuje się system drenażowy – woda częściowo spływa do wpustów odprowadzających, a częściowo przez szczeliny w pokryciu dostaje się do głębszych warstw i stamtąd spływa do systemu odprowadzającego. W przypadku pierwszego systemu odwadniającego pokryciem nawierzchni tarasu są zazwyczaj płytki ceramiczne, kamienne lub betonowe. Natomiast w wariancie z drenażem stosuje się żwir lub keramzyt, które pozwalają wodzie opadowej przenikać w głąb warstw. Można na nich położyć np. drewniane podesty, po których wygodnie będzie chodzić czy ustawić na nich meble ogrodowe.

W zakresie prac jest też montaż balustrad wokół tarasu dachowego. W domach jednorodzinnych warto to zrobić choćby z uwagi na obecność dzieci. W budynkach wielokondygnacyjnych balustrada wokół tarasu na dachu to konieczność.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu