Jak założyć firmę budowlaną z dofinansowaniem?

Szukasz zleceń budowlanych?

Mamy Klientów na budowę domów- zweryfikowanych do 50 km. DARMOWY dostęp dla zarejestrowanych firm! >>

  • śląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • malopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie
Więcej miast i firm >>

Jak sami jesteśmy w stanie zauważyć, zapotrzebowanie na usługi budowlane stale utrzymuje się na niezwykle wysokim poziomie. Mimo wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych, firmy budowlane nie mogą narzekać na brak zleceń i pustki w kalendarzu. W poniższym artykule dowiesz się jak założyć firmę krok po kroku i uzyskać dofinansowanie do firmy budowlanej. 

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Branża budowlana daje przedsiębiorcom ogrom możliwości przejścia na własną działalność. Jest to rozwiązanie zarówno dla właściciela, który chce zatrudniać własnych pracowników lub rozliczać się indywidualnie ze zleceniodawcą. Niezależnie od sytuacji, warto wiedzieć, jak wygląda założenie firmy krok po kroku.

Artykuł wyjaśni Ci:

  1. Jak założyć firmę budowlaną? Czyli krótkie wprowadzenie.
  2. Zakładanie firmy krok po kroku.
  3. Ile zarabia właściciel firmy budowlanej?
  4. Jak uzyskać dofinansowanie firmy budowlanej?

Wszystkiego dowiesz się z poszczególnych akapitów artykułu. Zaczniemy jednak od wyjaśnienia jak założyć własną firmę budowlaną i na czym warto się skupić.

Jak założyć firmę?

W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru kilka form działalności. Mogą zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę osobową lub spółkę kapitałową. Zasady ich funkcjonowania zostały ujęte w Ustawie Prawo przedsiębiorców oraz w Kodeksie cywilnym. Jednoosobowa działalność posiada jednego właściciela przedsiębiorstwa, spółka cywilna za to zarządzana jest przez co najmniej dwóch wspólników.

Poprzez działalność budowlaną rozumiemy wszelkie prace na budowie, których celem jest przebudowa, rozbudowa czy odbudowa obiektu. Zakłada ona także prace remontowe, montażowe i przybudówki.

Przedsiębiorca, decydując się na założenie działalności w tej branży, nie musi posiadać kierunkowego wykształcenia. Do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy być pełnoletnim oraz być obywatelem jednego z państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pierwszym i podstawowym krokiem jest złożenie wniosku CEIDG-1. Można go złożyć elektronicznie lub tradycyjnie w urzędzie gminy. 

Aby firma znalazła się w rejestrze CEIDG należy podać:

  • adres firmy,
  • NIP, PESEL,
  • kod działalności składający się z pięciu znaków ułożonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności,
  • adres mailowy, numer kontaktowy,
  • rodzaj opodatkowania,
  • datę rozpoczęcia działalności,
  • dane rachunków bankowych.

Firma budowlana - zakładanie krok po kroku

Aby prawidłowo rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w branży budowlanej, trzeba przejść przez kilka etapów:

  1. Zdefiniowanie formy prawnej działalności budowlanej - tutaj decydujemy się czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka.
  2. Wybór opodatkowania - w Polsce funkcjonuje kilka rodzajów opodatkowania, poniżej przedstawiamy poszczególne.

Rodzaje opodatkowania firmy budowlanej

Skala podatkowa

Możliwa w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności budowlanej lub spółki cywilnej oraz jawnej. Od dochodu firmy rozlicza się podatek w wysokości 18% lub 32% zależny od osiągniętego progu.

Podatek liniowy

Ma stałą wartość 19%. Przy obliczeniu podatku nie są brane pod uwagę dochody, więc taka forma nie zawsze jest dla przedsiębiorcy opłacalna. 

Karta podatkowa

Jest to stałe płacenie tej samej  kwoty podatku bez względu na uzyskany dochód. W każdym roku podatkowym Minister Finansów określa wysokość tej stawki. 

Ryczałt od przychodów

Wybór ryczałtu jest możliwy dla przedsiębiorstw, które w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły przychodów rzędu 250 000 euro. Wysokość stawki podatku ryczałtowego od robót budowlanych wynosi w Polsce 5,5%.

Wybór kodu PKD

Należy też sprecyzować zakres usług, które miałaby świadczyć firma. Ważne jest to w przypadku rozliczania kosztów ponoszonych przez firmę. Służy do tego kod PKD. Polska Klasyfikacja Działalności dla branży budowlanej określona jest w działach nr 43 oraz częściowo w 41.

Może być to między innymi malowanie, tynkowanie - jest to ważne, aby wrzucić w koszty między innymi narzędzia dla firmy remontowej. Ma to znaczenie, jak przedsiębiorca definiuje swoją działalność i jakie wybierze nazwy firm budowlanych:

  • firma wykończeniowa
  • firma remontowo - wykończeniowa
  • firma remontowo - budowlana

Rejestracja do VAT

Składa się taki wniosek, aby zarejestrować się lub zaktualizować dane w zakresie podatku od towaru i usług (VAT). Przedsiębiorca dzięki temu może zdecydować, czy chce być czynnym podatnikiem VAT, czy zostaje z niego zwolniony. 

Złóż wniosek CEIDG

Wyżej opisany wniosek możesz złożyć elektronicznie - jeśli jesteś posiadaczem własnego podpisu elektronicznego, W przeciwnym wypadku musisz osobiście udać się do Urzędu Miasta lub gminy i wypełnić wniosek na miejscu.

Jak uzyskać dofinansowanie do firmy budowlanej?

Jeżeli masz pomysł na założenie własnej działalności, ale brakuje Ci środków na start, jest możliwość uzyskania bezzwrotnego dofinansowania z urzędu pracy. Aby móc z niego skorzystać należy mieć status osoby bezrobotnej. 

Jak skorzystać z dofinansowania - krok po kroku

Musisz złożyć wniosek o dotację: w przypadku konkursów zamkniętych musisz to zrobić w ściśle określonym terminie. Jeśli jest to konkurs otwarty, wniosek można składać przez cały rok.

Dokonaj zakupu narzędzi niezbędnych do funkcjonowania firmy. Dotację można przeznaczyć na konkretne pomoce takie jak np. maszyny czy pomoc prawną.

Wymagany jest własny wkład finansowy. We wniosku należy dokładnie opisać, na co zostanie poświęcony kapitał. Co najważniejsze - musisz posiadać własny lokal.

Pamiętaj, aby zadbać o zabezpieczenie dotacji z Urzędu Pracy – może to być akt notarialny, gwarancja bankowa, blokada rachunku czy poręczenie.
Aby otrzymać dofinansowanie musisz też spełniać kilka warunków.

Pierwszym z nich jest nie odmówienie przez Ciebie w ciągu ostatnich 12 miesięcy propozycji zatrudnienia lub odbycia szkoleń proponowanych przez Urząd Pracy.

Drugim z nich jest nieotrzymanie do tej pory dofinansowania na otwarcie własnej działalności z urzędu pracy oraz brak własnej działalności w ciągu ostatniego roku. 

Podsumowanie

Jak możesz wywnioskować z powyższego artykułu założenie własnej działalności gospodarczej nie jest niemożliwe i trudno dostępne. Jeżeli masz pomysł i możliwości działania w branży budowlanej warto rozeznać się w podstawowych krokach wprowadzających i rozważyć “pójście na swoje”. 

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu