Na co należy zwracać uwagę, urządzając pokój dzienny?

Pokój dzienny, często nazywany również salonem, stanowi główne pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, które tętni życiem przez większość dnia. W mieszkaniach lub niewielkich domach pełni dodatkowo funkcję sypialni czy pokoju gościnnego. Popularne staje się również „otwieranie” pokoju dziennego i łączenie go z jadalnią lub kuchnią, co optycznie powiększa i rozświetla wnętrze.

Urządzając pokój dzienny, należy pamiętać zarówno o jego wysokiej estetyce – zazwyczaj jest to najbardziej reprezentacyjna część domu, jak i o tym, by był w pełni funkcjonalny. Jak zatem urządzić pokój dzienny i jakie meble do niego sprawdzą się najlepiej?

Jak urządzić pokój dzienny w bloku?

Pokój dzienny w bloku bardzo często pełni funkcję salonu, sypialni i jadalni. Dlatego urządzenie go stanowi spore wyzwanie. Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią? Przede wszystkim należy postawić na estetykę połączoną z wysoką funkcjonalnością. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie meble: pozwalające na wyeksponowanie sprzętu RTV i audio, wygodny komplet wypoczynkowy – kanapy lub sofy z funkcją spania, oraz regały czy szafy. W takim pokoju często umieszcza się też niewielki stolik kawowy, a w większych wnętrzach stół z krzesłami, przy którym można wygodnie spożywać posiłki. Ciekawą propozycją są nowoczesne meble do pokoju dziennego – chodzi nie tylko o ich stylistykę, ale też funkcjonalność. Często są one skonstruowane tak, że można je złożyć w przemyślany sposób, przez co mogą pełnić kilka funkcji jednocześnie. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie wtedy, gdy urządzany jest mały pokój dzienny. Przy wyborze mebli można postawić na gotowe zestawy mebli do pokoju dziennego lub zdecydować się na zakup pojedynczych elementów w stylistyce, która najbardziej nam odpowiada. Praktycznie każdy sklep meblowy oferuje komody, a także szafy do pokoju dziennego.

Przygotowując projekt pokoju dziennego w mieszkaniu, warto wiedzieć również, jak dobrać elementy wykończeniowe. Ważna jest tutaj przede wszystkim kolorystyka. Kolory do pokoju dziennego dobierane powinny być tak, aby współgrały z meblami i pozostałymi elementami znajdującymi się we wnętrzu, a także po uwzględnieniu preferencji osób, które będą korzystały z tego pomieszczenia. Istotne jest też to, jak duże jest pomieszczenie i czy jest dobrze doświetlone. Zazwyczaj do pokojów dziennych poleca się stosowanie jasnych i ciepłych kolorów, które wprowadzają do wnętrza miłą i przytulną atmosferę, a także rozświetlają je i optycznie powiększają. Jasna, stonowana kolorystyka ścian i mebli wpisuje się też w założenia bardzo modnego w ostatnich latach stylu skandynawskiego, który chętnie brany jest pod uwagę przy planowaniu wystroju pokoju dziennego w bloku.

Pomysł na pokój dzienny w domu jednorodzinnym

W domach jednorodzinnych często aranżowane są nowoczesne pokoje dzienne – wybierany jest styl minimalistyczny. W takich aranżacjach sprawdzają się np. białe meble, z wykończeniem na wysoki połysk. Takie rozwiązanie sprawia, że całe wnętrze jest rozświetlone i optycznie wydaje się większe, szczególnie jeśli w odpowiednich miejscach w salonie znajdują się lustra. Z drugiej strony, jeżeli wnętrze, w którym urządza się salon czy pokój dzienny, jest duże i dobrze doświetlone, można pokusić się o umieszczenie w nim ciemnych mebli, np. w odcieniach ciemnego brązu lub czarnych. Do nowoczesnych wnętrz można wybrać również wykończenie na wysoki połysk, w klasycznych aranżacjach zaś lepiej sprawdzą się meble o satynowym lub matowym wykończeniu. W takich stylach jak rustykalny czy skandynawski dobrze wyglądają też meble drewniane, w których podkreślona jest naturalna faktura słojów.

Jak to zostało wyżej wspomniane, w domu jednorodzinnym można pozwolić sobie na stworzenie strefy dziennej – połączenie pokoju dziennego z jadalnią i kuchnią. Często w takich wnętrzach znajduje się również wyjście na taras (ciekawie prezentują się takie przestrzenie, w których ściana z wyjściem na taras jest w dużej mierze przeszklona).

Jak pomalować taki pokój dzienny? Dużo zależy od preferencji mieszkańców. Przy tak dużym wnętrzu można pozwolić sobie na pewną dowolność. Często stosowanym rozwiązaniem jest zaznaczenie granic pomiędzy poszczególnymi częściami pokoju, poprzez wykorzystanie różnych odcieni tego samego koloru lub zastosowanie różnych barw. Tutaj też można postawić na harmonijność lub zdecydować się na barwy kontrastujące ze sobą, co pozwoli uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny. Szczególnie gdy kontrast zostanie podkreślony odpowiednio dobranymi dodatkami.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu